کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

بلاغ گزارش می‌دهد

دعای مردم آسیب‌دیده با ارزش‌ترین عیدی برای سبزپوشان/ سپاه پاسداران، امید ملت‌ها، خارچشم صهیونیست‌ها

22 فروردين 1398 ساعت 1:34

فرقی ندارد هجوم دشمن باشد یا هجوم آب، پاسداران برای حفظ امنیت مردم در خط مقدم هستند و در راه انجام رسالت‌شان، پروای جان ندارند؛ شمال باشد یا جنوب، بهار روزهای جنگ یا بهار سال 98، جانشان را به دست می‌گیرند و به حمایت بر می‌خیزند حتی اگر همه در خواب باشند. خستگی‌هایشان را در لبخند رضایت مردم گم می‌کنند و بدون چشم‌داشتی در هنگامه سیل و رنج، پناه امن مردم می‌شوند.


به گزارش بلاغ، وارد محوطه سپاه شهرستان سوادکوه می‌شوم، با آنکه یک هفته از سیل دوم گذشته اما اینجا هنوز آنچنان از ویرانی سیل دور نشده و این امر، نه بخاطر کم‌کاری بلکه بخاطر اولویت دادن به مردم بوده است. سد شکسته شده و انبارهای کنار سد ویران شده‌اند و تازه دو ماشین مشغول کار هستند، شب حادثه آب تا دو متر در محوطه بالا آمده بود، همان وقت، موقتاً جلوی ورود آب را گرفتند و پس از خارج کردن آب، همه نیروها سریع به کمک مردم شهر شتافتند چراکه سیل در شهر غوغا به پا کرده بود.

*در ساختار و تفکر سپاه اولویت با مردم و انقلاب است

 ابراهیم می‌گوید: در ساختار و تفکر سپاه اولویت با مردم و انقلاب است و بعد خودش و پیام آن در عملیات استشهادی هویدا است و آن اینکه "من می‌روم تا امنیت بقیه حفظ شود" و دوران دفاع مقدس هم یک نفر روی مین می‌رفت تا لشکری به سلامت بگذرد و حالا هم برای ما، کمک به مردم شهر اولویت بیشتری از رسیدگی و پوشش خرابی‌های سیل ناحیه داشته است.

این پاسدار حرف‌هایش را اینگونه ادامه می‌دهد: عده‌ای برای حفظ ارزش‌ها طی هشت سال جنگیدند و شهید شدند، اکنون هم هم‌رزمان و هم‌سالانمان در سوریه برای دفاع از اهل‌بیت می‌جنگند و رزم ما هم اینجا است تا به مردم کمک کنیم و بخشی از رنج آنها را به دوش بکشیم.

*نه مدعی است و نه کمک خود را کار بزرگی می‌داند

معین یکی از بسیجیان سوادکوهی است. عکسش در فضای مجازی پخش شده که درحال کمک به تخلیه اسباب خانه‌های در معرض خطر سیل است و یخچال بزرگی را به تنهایی به پشت دارد. هنگام مصاحبه، نه مدعی است و نه انجام آن را کار بزرگی می‌داند اما بزرگی کار او وقتی مشخص می‌شود که در روز دوم سیل با چشمانم دیدم، بسیاری از مردم در هنگامه تخلیه لوازم یکی از خانه‌های در خطر ریزش، فقط ناظر تلاش‌ها و ضجه‌ها بودند و تنها عمل‌شان سری به تأسف تکان دادن بود اما "معین" و بقیه جهادی‌ها دلسوزی و مسئولیت‌پذیری‌شان را در عمل نشان دادند و او می‌گوید: آن روز، خانه‌ها در حال خراب شدن بود و صاحبخانه‌ها در وضعیت روحی خوبی نبودند و نمی‌توانستند دست تنها کاری را به پیش برند، من و بقیه گروه جهادی به کمک شتافتیم تا اگر خانه فروریخت لااقل در این گرانی‌ها به لوازم خانه آسیب نرسد.

*جهاد کمک‌رسانی تکلیف است

حاج ابوالحسن وقتی خبر وقوع سیل را شنید، از سر سفره غذا برخاست و برای کمک به مردم شتافت و در پاسخ پرسش همسرش که به کجا می‌رود، گفت: امروز هم مانند همان روزهای جنگ است، آن روز جهاد رزم و نبرد حق علیه باطل یک وظیفه بود و امروز هم جهاد کمک‌رسانی تکلیف است و سپاهی در صف مقدم این جهاد است.

*وجدانش نگذاشت به تعطیلات عید برود

حسین نیز در گروه جهادی افتتاح خانه محروم بود که خبر ریزش و رانش سیل اول را شنیده بود و همان موقع، با وجودی‌که باران می‌بارید، بلافاصله در همان باران، به کمک مردم شتافت. روزهای اول عیدش را با لایروبی کانال‌ها و جمع کردن ریزش راه‌های ارتباطی گذراند و می‌گوید: راه روستای پارسی بسته شده بود و پیرزنان و پیرمردان و بقیه اهالی چند کیلومتر پیاده می‌رفتند تا غذا تهیه کنند و وجدانم اجازه نمی‌داد آنها را ول کنم و به تعطیلات عید بروم، سه روز ماندیم، ریزش‌ها را جمع کردیم، پل موقت ساختیم، راه باز شد و دعای پیرزنان و پیرمردان روستا از هر عیدی‌ای برایم با ارزش‌تر بود.

*انصراف از سفر مشهد برای کمک به مردم

کمیل یکی دیگر از بسیجیان سوادکوهی است؛ برای تعطیلات عید، آماده سفر مشهد شده بود که سیل او را از رفتن منصرف کرد؛ چرا که برایش چیزی واجب‌تر از کمک به مردم نبوده و شاید زیارت و رضایت امام رضا(ع)، همان خدمت به مردم رنج‌دیده بوده است.

*پاسداران مردان روزهای سخت

نه فقط روزهای عید، که پاسداران 13 خود را هم در میان مردم و برای کمک به آنها بدر کردند و آقا سید می‌گوید: مردم همه زندگی خود را از دست دادند و حداقل کار ما، بودن در میان آنها و کمک به آنها است و اصلاً ما لباس سبز پوشیدیم تا به داد مردم برسیم. اینکه مردم ببینند تنها نیستند و کسی برای کمک به آنها آمده، تسکین‌دهنده است.

پاسداران مردان روزهای سخت هستند و نمونه آن آقاسید است که می‌گوید: برای ما بچه‌های گردانی و سپاهی، این نخوابیدن‌ها و استراحت نکردن‌ها سخت نیست اما دیدن غم مردم برای ما ناراحت‌کننده بود و تمام تلاش‌مان این بود که کمی از رنج‌شان کم شود و در این راه، حرف‌ها را به جان خریدیم و دم برنیاوردیم، حرف‌هایی که شاید بسیاری از مسئولان تاب شنیدنش را نداشته باشند و اصلاً شاید بخاطر همان کمتر به میان مردم آمدند.

*حضور نیروهای بسیجی و پاسدار از همان ساعات اولیه سیل اول در سوادکوه

سیدموسی حسین‌نژاد، فرمانده ناحیه مقاومت بسیج شهرستان سوادکوه با اشاره به حضور نیروهای بسیجی و پاسدار از همان ساعات اولیه سیل اول در شهرستان و با بیان اینکه در سیل اول، بیشتر مناطق روستایی دچار آسیب شدند و شاهد رانش مناطق، گرفتگی معابر و کانال‌ها و آب‌گرفتکی منازل بودیم، افزود: برای انجام بهتر امور، تیم بحران سپاه تشکیل شد و به تناسب فرماندهان حوزه‌های سه بخش، پاسداران دسته‌بندی و ذیل این فرماندهان قرار گرفتند و هر فرمانده در یکی از سه مناطق کسلیان، ولوپی و پل‌سفید برای باز کردن مسیر مواصلاتی بین روستاها ماموریت یافت.
وی با اشاره به فاصله زمانی میان سیل اول و دوم در شهرستان سوادکوه، گفت: هر چند ما از وقوع سیل دوم در شهرستان خبر نداشتیم اما در طی فاصله بین دو سیل، جلسه آسیب‌شناسی برگزار و نقاط ضعف و اقدامات مورد لزوم، مشخص و نقاط آسیب‌پذیر کدبندی شد تا در صورت وقوع سیل در سال‌های آتی آمادگی لازم وجود داشته باشد.
حسین‌نژاد از جمله اقدامات سپاه با اشاره به پیش‌بینی هواشناسی، به نیازسنجی و جمع‌آوری موارد مورد نیاز اشاره کرد و گفت: در جلسه آسیب‌شناسی از جمله نقاط آسیب‌پذیر خطوط انتقال گاز و برق شناسایی شد و در پی آن، درخواست مواد سوختی کردیم که برای ما رسید و همچنین پوشاک، آب معدنی و مواد غذایی که هم اکنون خواهران بسیجی در حال دسته‌بندی هستند تا به نیازمندان برسانیم.

*تدبیر در تامین آب شرب و رفع دغدغه مردم

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج شهرستان سوادکوه با بیان اینکه ما پیش از وقوع بحران و بر اساس پیش‌بینی، آب معدنی ذخیره کرده بودیم، افزود: با توجه به آسیب جدی سیل دوم به منازل، دام‌ها و راه‌ها، هدف ما این بود که مردم حداقل در تامین آب شرب دغدغه نداشته باشند و تا کنون 57هزار باکس آب معدنی میان مردم توزیع شد و در 18 فروردین و با توجه به قطعی آب شرب مدارس، آب‌رسانی در سطح مدارس، دانشگاه و بیمارستان شهرستان انجام شد.

وی با بیان اینکه نیروهای مسلح بویژه سپاه، کمک به مردم در مواقع بحران را وظیفه ذاتی خود می‌دانند، ادامه داد: ما همیشه در کنار بودیم و هستیم و کار را تنها برای رضای خدا و مردم انجام می‌دهیم و هدف ما التیام آلام مردم بواسطه این کمک‌ها است.

حسین‌نژاد با بیان اینکه تمام نیروها از 27 اسفند تاکنون مرخصی نداشتند، خاطرنشان کرد: با وجود آنکه در سیل دوم، سد سپاه آسیب دید و 500 متر دیواره سد جدا شده و یک‌وهشتاد تا دومتر آب داخل ناحیه جمع شد اما ما تنها به سرعت جلوی آب را بستیم و خروجی را باز کردیم و آب داخل ناحیه را جمع کردیم و سپس برای کمک‌های امدادی به شهر رفتیم.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج شهرستان سوادکوه خطاب به مردم شهرستان مبنی بر اینکه فرزندان آنها در سپاه شهرستان نسبت به آلام آنها بسیار حساس هستند و نمی‌گذارند کوچک‌ترین آسیبی به آنها برسد، افزود: تلاش شبانه‌روزی ما برای کمک به مردم در همه زمینه‌ها بوده و بسیج سازندگی نیز در این مدت، لحظه‌ای آرامش نداشت تا خانه‌های مددجویان را در موعد مقرر تحویل دهد و مردم بدانند در کنار هر ریزش و غمی، رویش و شادی هم هست و ما منتظر تبسم زیبا بر روی لبان همشهریان خود هستیم.

*رفع خستگی با لبخند رضایت مردم

 وی با بیان اینکه ما به دنبال تشکر نیستیم، افزود: زمانی خستگی ما رفع خواهد شد که شاهد لبخند رضایت باشیم و زمانی حقیقتا خوشخال می‌شویم که ببینیم چروک صورت پیرمرد و پیرزنی بواسطه خنده باز می‌شود و صورت کودکی به لبخند می‌شکفد.

حسین‌نژاد با تأکید بر اینکه نه تنها سپاه شهرستان سوادکوه بلکه همه پاسدارانی که در گل هستند، هیچگونه پاداش و اضافه‌کاری دریافت نمی‌کنند، گفت: این اقدامات ما تنها برای مردم است چرا که ما تابع دستورات رهبری و رهرو راه امام و شهدا هستیم و آنها به ما یاد دادند که در کنار مردم و برای مردم باید باشیم و تمام امکانات، قوا و ظرفیت سپاه شهرستان در خدمت مردم شهرستان سوادکوه هست و خواهد بود.

در این روزهای سخت، علاوه بر سپاه شهرستان، لشکر عملیاتی 25 کربلا مازندران نیز به کمک شتافته بود. سرهنگ بهرام سبک‌ملک، با اشاره به اینکه نیروهای بسیج و سپاه کربلا مازندران از ساعات اولیه برای کمک به مردم آسیب‌دیده وارد میدان شدند، گفت: آنها عید خود را رها کردند و بهترین عید خود را کمک به هموطنان آسیب‌دیده در این سیل دانستند.
جانشین لشکر عملیاتی 25 کربلا مازندران ، با بیان اینکه نواحی شهرستان‌هایی که به طور مستقیم درگیر سیل بودند، اثر مستقیم و ویژه‌ای داشتند، افزود: لشگر عملیاتی 25 کربلا طبق ابلاغ فرمانده سپاه استان، به کمک شهرستان‌ها از جمله شهرستان سوادکوه آمد.

*ساخت خانه‌ها کوتاه‌ترین زمان ممکن

وی از اقدامات نیروهای بسیجی در شهرستان به کارهای امداد و نجات و بازسازی، توزیع آب معدنی، جابجایی اسباب و لوازم حادثه‌دیدگان اشاره کرد و با بیان اینکه بسیجییان جانانه پای کار بوده‌اند، عنوان کرد: اکنون نیز بازسازی منازل حادثه دیده در دستور کار قرار گرفته و کمیته امداد و بسیج سازندگی سپاه کربلا متولی این امر شدند و با نشست در شهرستان‌های آسیب‌دیده این اتفاق در حال رقم خوردن است تا بتوان در کوتاه‌ترین زمان ممکن خانه‌ها ساخته شود.

سبک‌ملک با بیان اینکه با یک نگاه انقلابی و جهادی، همت دسته‌جمعی در کشور رخ داده است، گفت: استان‌های گیلان، تهران، سمنان و خراسان شمالی و زنجان از جمله استان‌هایی بودند که ماشین‌آلات سنگین خود را برای کمک به استان مازندران فرستادند.

اینان از تبار و سلاله همان لاله‌های عاشقی هستند که سفره هفت‌سین‌شان سجاده، سربند، سنگر، سیم خاردار، سلاح، سنگ و سرنیزه بود و امروز هم عیدی خود را در رضایت و امنیت مردم می‌بینند.

*پاسداران برای حفظ امنیت مردم در خط مقدم هستند

فرقی ندارد هجوم دشمن باشد یا هجوم آب، پاسداران برای حفظ امنیت مردم در خط مقدم هستند و در راه انجام رسالت‌شان، پروای جان ندارند؛ شمال باشد یا جنوب، بهار روزهای جنگ یا بهار سال 98، جانشان را به دست می‌گیرند و به حمایت بر می‌خیزند حتی اگر همه در خواب باشند. خستگی‌هایشان را در لبخند رضایت مردم گم می‌کنند و بدون چشم‌داشتی در هنگامه سیل و رنج، پناه امن مردم می‌شوند و همین ویژگی‌ها است که امام فرمود" اگر سپاه نبود، کشور هم نبود" و امروز هم، چشم امید همه به سپاه است.

انتهای پیام/


کد مطلب: 384485

آدرس مطلب :
http://www.bloghnews.com/report/384485/دعای-مردم-آسیب-دیده-ارزش-ترین-عیدی-سبزپوشان-سپاه-پاسداران-امید-ملت-ها-خارچشم-صهیونیست-ها

بلاغ نیوز
  http://www.bloghnews.com