تاریخ انتشارسه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۱:۳۵
کد مطلب : ۳۸۳۲۷۳
پس از بارش شدید باران که از عصر یکشنبه هفته جاری در مازندران آغاز و همچنان ادامه دارد با جاری شدن سیل، به شهرستان های سوادکوه، سوادکوه شمالی، سیمرغ، ساری، میاندورود، نکا، فریدونکنار، بهشهر و گلوگاه در بخش های مختلف خسارت وارد شد.
۰
plusresetminus
9 شهرستان مازندران گرفتار سیل و آبگرفتگی/اسکان مردم در مساجد و مناطق بالادست/خسارت جدی سیل به بخش‌های زیربنایی و مسکونی
به گزارش بلاغ، تنها چند روز مانده به نوروز باستانی و سال نو، این بار مردم مازندران در شهرستان‌های مختلف با بارش شدید باران و طغیان رودخانه‌ها غافلگیر شدند و مازندران بار دیگر در طغیان رودخانه‌ها و جاری شدن سیلاب، غرق شد.

هواشناسی مازندران طی اطلاعیه و اخطاریه درباره شدت بارندگی هشدار داده بود که احتمال وقوع سیلاب و اختلال در تردد جاده‌ای نیز وجود داشت.

بارندگی شدید روز گذشته در مناطق مختلف مازندران سبب طغیان رودخانه و آسیب به بخش‌های کشاورزی و مسکونی در استان شده است.

بالا آمدن آب رودخانه‌های مازندران نظیر تجن و تلار سبب آبگرفتگی شهرهای مرکزی استان مازندران از جمله ساری، سیمرغ، نکا، سوادکوه غیره شده است.

پس از بارش شدید باران که از عصر یکشنبه در مازندران آغاز و همچنان ادامه دارد با جاری شدن سیل، به شهرستان های سوادکوه، سوادکوه شمالی، سیمرغ، ساری، فریدونکنار، میاندورود، نکا، بهشهر و گلوگاه در بخش های مختلف خسارت وارد شد.

استاندار مازندران پس از بازدید از مناطق سیل زده؛ در جلسه مدیریت بحران استان در سیمرغ با تاکید بر این که تا اطلاع ثانوی؛ تمامی دستگاه های امدادی و خدماتی استان در آماده باش کامل باشند، افزود: دستگاه های متولی بدون دستور استاندار و معاون عمرانی استانداری بهیچ وجه نباید از حالت آماده باش کامل خارج شوند. ‎

حسین زادگان با اشاره به این که اداوات بیل مکانیکی و لودر از بخش های دولتی و غیردولتی در محل های سیل زده مستقر و در حال کار هستند، گفت: 85 درصد از 90 درصد برق قطع شده سیمرغ وصل شد و آب شرب شهرستان سیمرغ نیز با جدیت تمام در حال وصل شدن است.

وی بیان کرد: برای آسیب دیدگان از سیل؛ از طریق دستگاه های امدادی و فرمانداری های همجوار، نان و مواد غذایی لازم تهیه گردید و از طریق بسیج و هلال احمر توزیع می شود

استاندار با تاکید بر این که بنیاد مسکن از فردا کار برآورد خسارات حوزه مسکن و پرداخت کمک های مالی بلاعوض و تسهیلات کم بهره برای ساخت و تعمیرات را آغاز نماید، یادآور شد: دستگاه های متولی مکلف اند تا 5 روز آینده با دقت و سرعت؛ نسبت به برآورد خسارات ناشی از سیل در حوزه های زیرساختی؛ مسکن و کشاورزی برای پیگیری و طرح در هیات دولت اقدام نمایند.

مردم نگران سرریز شدن سد شهید رجایی نباشند

طوسی مدیر امور منابع آب شهرستان‌های ساری و میاندورود با بیان اینکه ورودی آب سد شهید رجایی ساری به طور معمول ۵ تا ۱۰ متر مکعب در ثانیه است گفت: این میزان امروز به ۷۰ متر مکعب در ثانیه رسید.

وی گفت: با توجه به بارندگی در منطقه سد شهید رجایی ساری میزان ذخیره آب این سد ۵ میلیون متر مکعب افزایش داشت و این میزان همچنان روبه افزایش است.

طوسی گفت: با توجه به اینکه هنوز نیمی از سد آبگیری نشده است با حجم بارش هایی که فردا نیز شاهد خواهیم بود امکان سرریز شدن سد شهید رجایی ساری وجود ندارد.

وی با کم نظیر خواندن حجم آب رودخانه تجن بر اثر بارش باران اخیر، گفت: ورودی رودخانه تجن امروز به ۴۵۰ متر مکعب در ثانیه رسید در حالیکه در حالت عادی این میزان تا ۱۲ متر مکعب بر ثانیه بود.

مدیر امور منابع آب شهرستان‌های ساری و میاندورود با بیان اینکه بارش باران و وقوع سیلاب به بیش از ۵۰ سردهنه زراعی سنتی این دوشهرستان خسارت زد، افزود: این سردهنه‌ها با مصالح سنگی ساخته شده بودند که در جریان سیلاب کاملا تخریب شدند.

طوسی گفت: بیش از ۵ میلیارد ریال برای ساخت دوباره این سردهنه‌ها اعتبار نیاز است.

اسکان مردم در مساجد

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران گفت: اهالی سه روستای شهرستان سیمرغ به دلیل آبگرفتگی شدید معابر در مساجد اسکان داده شدند.مهدی رازجویان با بیان اینکه بیشترین آبگرفتگی معابر را در شهر کیاکلا شهرستان سیمرغ مواجه بودیم، ادامه داد: همچنین چند روستای حاشیه نیز دچار آبگرفتگی شدند و تردد در شهر کیاکلا به سختی برقرار است و به دلیل بالاآمدن سطح آب تردد با خودرو هم ممکن نیست.

رازجویان با اظهار اینکه برق ۸۰ درصد شهرستان وصل و برقرار است یادآور شد: کل برق شهرستان قطع بود و اکنون مشکل ۸۰ درصد مناطق حل شد و تلاش داریم آب شرب شهرستان نیز وصل شود.

معاون هماهنگی امور استانداری مازندران گفت: برخی ازاهالی سه روستای شهرستان کیاکلا شامل تالارپشت، ملاکلا و برج خیل به دلیل آبگرفتگی شدید معابر در مساجد اسکان یافتند و با رفع مشکل روانه منازل می‌شوند.

رازجویان با اظهار اینکه آب رودخانه تجن کاهش یافته است، گفت: آب رودخانه تلار نیز در حال فروکش کردن است.

تخریب سیلاب به 50 سردهنه سنتی و مدرن

مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران نیز از تخریب ۵۰ سردهنه سنتی و مدرن شهرهای مرکزی مازندران بر اثر سیلاب در استان خبر داد.

ابراهیم یخکشی با توجه حجم بالای بارندگی در 24 ساعت گذشته میزان برآورد اولیه خسارت وارده به تأسیسات آبی را بالغ بر 500 میلیون ریال اعلام کرد و گفت: این رقم بدون احتساب 2 میلیارد تومان خسارتی است که به دیواره‌های حفاظتی رودخانه وارد شده است.

یخکشی گفت: جهت کاهش خسارت به سیل به اراضی کشاورزی و باغات مردم همه سردهنه‌ها مسدود شده تا خسارت ناشی از آبگرفتگی به حداقل ممکن تقلیل یابد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران یادآور شد: با مدیریتی که در سدهای استان از جمله سد شهید رجایی ساری صورت گرفت حجم قابل توجهی از سیلاب در سد مدیریت و آب آن ذخیره شد.

آبگرفتگی شدید اراضی کشاورزی گهرباران

فرماندار میاندورود نیز از تخریب یک پل و آبگرفتگی چندین منزل مسکونی در این شهرستان خبر داد و گفت: اراضی کشاورزی شهرستان میاندورود و باغات مرکبات بخش گهرباران دچار آبگرفتگی شدید شد و بخشی از این اراضی در سیلاب غرق شدند.

علی غلامیان با اشاره به طغیان رودخانه‌های این شهرستان اظهار کرد: جاده ساری-میاندورود و جاده میاندورود-نکا دچار آبگرفتگی شدید شد که توانستیم آب‌ها را به اراضی سورک و گهرباران هدایت کنیم تا محور مواصلاتی ساری به نکا جریان داشته باشد و از حجم ترافیک کاسته شود.

وی با بیان اینکه روستای زید دچار آبگرفتگی شدید شد که با تلاش نیروهای امدادی سیلاب را به‌سمت اراضی دشت‌ناز هدایت کردیم، افزود: روستای بزمین‌آباد نزدیک بود زیر آب برود که با اقدام به‌موقع توانستیم سیلاب را به اراضی کشاورزی منحرف کنیم.

فرماندار میاندورود با اشاره به مسدود شدن مقطعی چهارراه ورکلا خاطرنشان کرد: اراضی کشاورزی شهرستان میاندورود و باغات مرکبات بخش گهرباران دچار آبگرفتگی شدید شد و بخشی از این اراضی در سیلاب غرق شدند.

غلامیان از آسیب دیدن اراضی کشاورزی، باغات مرکبات و زمین‌های کشت کلزا در گهرباران خبر داد و گفت: در جریان ورود سیل به میاندورود تلاش کردیم سیلاب وارد روستاهای بخش گهرباران این شهرستان نشود.

وی از مسدود بودن راه ارتباطی روستاهای بالادست میاندورود به سمت روستای بازیارخیل و جناسم خبر داد و گفت: حدود 20 درخت در جاده بالادست میاندورود به سمت روستای جناسم شکسته شده است که نیروهای امدادی در حال برش درختان و باز کردن جاده هستند.

فرماندار میاندورود با بیان اینکه پل روستای سوربن به برارده تخریب شده است، تصریح کرد: چند منزل مسکونی در روستای بادله دچار آبگرفتگی شده که هنوز آمار دقیقی از میزان خسارات به اراضی کشاورزی و خانه‌های مسکونی در دست نیست.

روستاهای دشت نکا گرفتار سیلاب شدند

با گذشت بیش از 24 ساعت از بارش باران، این بار روستاهای دشت نکا گرفتار سیلاب شدند و زمین‌های کشاورزی این مناطق گرفتار در سیل شد.روستاهای امامیه، خورشید، بایع‌کلا، نوذرآباد، دنگسرک و اراضی کشاورزی روستاهای چمان، اسماعیل آقامحله، دوقانلو، تازه‌آباد و بسیاری از روستاهای دشت گرفتار سیلاب شده‌اند.

بیل مکانیکی و لودر نکا جوابگوی خیل مشکلات نیست و باید از شهرهای همجوار در این بخش کمک گرفته شود.

مهم‌ترین نیازمندی شهرستان نکا در حال حاضر نیازمندی به بیل مکانیکی و لودر است که امیدواریم با عادی شدن شرایط و کاهش بارندگی در منطقه شاهد شرایط عادی باشیم.

با پایین آمدن سطح آب رودخانه شاهد آب‌گرفتگی در روستاهای پایین دست و آب‌گرفتگی اراضی این روستاها در دشت نکا هستیم.

شرایط در بخش هزارجریب نکا هم با توجه به تلاش راهداران و نیروهای امدادی و خدماتی بهتر شده است اما راههای محورهای مختلف همچنان مسدود است.

رانش جاده‌ها، مسدود شدن مسیر با برف و سیلاب، افتادگی درخت و سرشاخه‌ها و قطعی برق در روستاهای هزارجریب از جمله مشکلاتی است که همچنان موجود است.

ارتفاع برف در چهاردانگه به یک‌ونیم متر رسید

ارتفاع بارش برف در منطقه چهاردانگه مازندران به بیش از یک و نیم متر رسیده است و اهالی 12 روستا در منطقه بالادست چهاردانگه با قطعی طولانی مدت برق مواجه شدند.

به دلیل بارش سنگین برف برق بسیاری از مناطق روستایی قطع شده و امکان برقراری ارتباط وجود ندارد.تردد در جاده کیاسر به منطقه بالادست چهاردانگه مازندران که مسدود بوده امکان پذیر نیست.

در حال حاضر اهالی روستاهای،ایول، سنور، چالو، لنگر، آلایکلا، کردمیر، ولویه علیا، سفلی، تلمادره،اراء، پشرت، کوات، قلعه‌سر، اروست و مالخواست با بحران شدید بارش برف مواجه شدند.

بخشدار منطقه چهاردانگه مازندران گفت: ارتفاع برف در کیاسر به یک متر و در مناطق بالادست ارتفاع برف و حتی تا یک و نیم متر می‌رسد، بارش برف همچنان ادامه دارد.

بازدید وزیر راه از بوستان ملل

وزیر راه و شهرسازی که روز گذشته برای افتتاح 10 کیلومتر دیگر از محور چهار خطه هراز به مازندران سفر کرده بوده دوشنبه شب به همراه مسئولان استانی از خسارات ناشی از بارندگی اخیر به بوستان ملل ساری بازدید کرد.در این بازدید که شهردار ساری، استاندار، فرماندار شهرستان و مدیران شهرداری ساری حضور داشتند ضمن بازدید خسارات ناشی از بارندگی شدید طی روزهای اخیر به بوستان ملل ، راهکارهای لازم را جهت تسریع در بهسازی این بوستان برای ایام نوروز ارائه کردند.

وزیر راه و شهرسازی با حضور در شهرستان ساری در جریان خسارات وارده سیل به استان و نحوه خدمات‌رسانی به مردم سیل‌زده قرار گرفت.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

" چمرانم" آرزوست...
پنجشنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۲:۴۱
هندسه و نظم جهانی در پسا کرونا
چهارشنبه ۱۳ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۸
تقابل تفکر جهادی و هالیوودی در بحران‌ها
سه شنبه ۱۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۳