گزارش بلاغ به مناسبت 22 اسفند روز بزرگداشت شهدا؛

شهدا اسوه‌های قهرمان و جاویدان راه زندگی

تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۷
کد مطلب : ۳۸۲۵۵۴
شهادت پربارترین و عمیق ترین و بالنده ترین واژه ای است كه از قداست و شكوه و نورانیت و جذبه خاصی برخوردار است و با بار غنی و محتوای وسیعی كه دارد، نموداری است از تكامل ایمان و عمل صالح و مقاومت و تمحیص و شناخت و مبارزه و جهاد. كلمه ای كه به تنهایی، فرهنگی گسترده دارد كه سطر سطر و جمله جمله اش گویای بعد والائی در حیات بشر است.
۰
plusresetminus
شهدا اسوه‌های قهرمان و جاویدان راه زندگی
به گزارش بلاغ، روز بزرگداشت شهدا در ماه و روزی نام‌گذاری شده که هر فردی در کشور ما در حال آماده شدن برای عید نوروز است و آحاد جامعه در این ماه به ویژه اواخر اسفندماه در تهیه و تأمین نیازهای اساسی و ضروری زندگی است.

ولی در لابه‌لای این جنب و جوش و شور و علاقه برای آماده شدن آغاز سال جدید باید یادمان نرود که مردانی بودند که برای تحقق آرامش امروز ما از گرانبهاترین و بالاترین سرمایه خویش گذشتند و با حضور در جنگ تحمیلی و تحمل سختی‌ها و دشواری‌ها در برابر تجاوز و خودخواهی‌های دشمنان ایستادند و از مرز و بوم کشورمان دفاع کردند.

مردانی که با دادن خون خود زمین ایران را به رنگ سرخ آغشتند و به دشمنان اسلام نشان دادند در جایی که آنها به اعتقادات و ارزش‌های اسلامی بی‌احترامی کنند و یا برای کم‌رنگ این ارزش‌ها توطئه کنند، حاضرند از والاترین و شیرین‌ترین سرمایه خود یعنی جانشان بگذرند ولی یک قدم از آرمان و اهداف‌شان که در اسلام تعیین و تبیین شده است، کوتاه نیایند.

به همین دلیل نامگذاری روز بزرگداشت شهدا در اسفندماه تلنگری بزرگ برای مردم ایران است که هر سال جدید را با یک بیعت مجدد با شهدا‌ی انقلاب اسلامی آغاز کنند تا در شروع هر سال بیش از گذشته حافظان شایسته ارزش‌های اسلامی و نظامی و آرمان‌های امام و شهدا باشند و با تلاش مضاعف در راستای ترویج ایثار و شهادت و شناخت و کسب معرفت از آنان گام‌های بسزایی را بردارند.

یاد شهدا، افتخارات شهدا، عزت شهدا را همه باید نصب العین خودشان قرار بدهند؛ نگذارید فراموش بشود. شما غفلت کنید، نیروهای انقلاب غفلت کنند، نیروهای مؤمن غفلت کنند، نفوذیهای دشمن از آن طرف وارد میشوند و چیزی هم طلبگار میشوند. «فاذا ذهب الخوف سلقوکم بالسنه حداد اشحّه علی الخیر اولئک لم یؤمنوا فاحبط اللَّه اعمالهم»؛ وقتی که روز خطر است، در لانه ها خزیدند و نفسشان در نیامد. وقتی خطر برطرف شد؛ مردان خطرپذیر در مقابل خطر سینه سپر کردند و خطر را برطرف کردند، اینها از لانه هاشان بیرون می آیند؛ زبانهای دراز، زبانهای تیز، طلبگار هم میشوند! مگذارید دشمنان انقلاب، دشمنان امام، دشمنان خط جهاد، دشمنان خط ایمان باللَّه، طلبگار بشوند.

بیانات مقام معظم رهبری در دیدار خانواده های شهدا و ایثارگران خراسان ۱۳۸۶/۰۲/۲

كسی نیست كه به ارزش از خود گذشتگی شهدا و دستاوردهای ملی، منطقه ای و بین المللی بیش از 200،000نفر شهید بزرگوار انقلاب اسلامی و 8 سال دفاع مقدس واقف و معترف نباشد.

شهدا دارای زندگی ابدی هستند و راه را به آیندگان نشان میدهند و بشارت كه بفرموده قرآن كریم ولا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتاً بل احیاءٌ عندَ ربهم یرزقون، فرحین بما آتاهم الله من فضله و یستبشرون بالّذین لم یلحقوا بهم من خلفهم الا خوف علیهم و لا هم یحزنون.آل عمران (169و 170) كسانی را كه در راه خدا كشته شده اند مرده مپندارید كه زنده اند و نزد پروردگارشان به ایشان روزی می دهند، از فضیلتی كه خدا نصیبشان كرده است شادمانند و به آنها كه در پی ایشان هستند و هنوز به آنها ملحق نشده اند بشارت می دهند كه بیمی بر آنها نیست و اندوهگین نشوند.
مدیر کل بنیاد مازندران برنامه های روز بزرگداشت شهدا را تشریح کرد

مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران مازندران طی گفتگویی برنامه‌های 22 اسفند روز بزرگداشت شهدا را تشریح کرد.

هدایت مظلومی با گرامیداشت یاد و خاطره ده هزار و 400 شهید گلگون کفن استان مازندران (( شهدای انقلاب ،دفاع مقدس ، مكه و منا ، ترور و مدافع حرم )) گفت : زنده نگه داشتن سیره و راه پر افتخار شهدا ، روح ایثار ، مقاومت و ایستادگی را در جامعه احیاء می کند.

وی با بیان اینکه راه و رسم و آرمان شهدا برای همیشه در تاریخ ماندگار است اظهار داشت : نسل های آینده ی سرزمین ما ، استقلال ، آزادی ، امنیت و آرامش کشور خود را مدیون از خودگذشتگی و رشادت مردانی می دانند که در راه رسیدن به کمال و سعادت و دفاع از ارزش های دینی و اسلامی ،خون پاک خود را نثار کردند.

مظلومی با اشاره به اینکه امانت دار آرمان شهدا باشیم افزود: امروز جلوه های معنوی ایثار و شهادت باید در فضای جامعه تقویت و نهادینه گردد و خیابان ها، کوچه ها،میادین ما به نام شهدا مزین گردد و یاد و نام شهیدان در اذهان مردم ما تا ابد زنده و جاودانه بماند.

مدیر کل بنیاد شهید مازندران با اشاره به 22 اسفند سالروز تأسیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران در 22 اسفند سال 1358 به فرمان تاریخی بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) با هدف ارائه خدمات فرهنگی و معیشتی به خانواده های معظم شهدا و ایثارگران شکل گرفت و این مناسبت در تقویم سال با تصویب شورای انقلاب فرهنگی بعنوان روز بزرگداشت شهدا نامگذاری شده است.

مظلومی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری که فرمودند وظیفه ما در قبال خانواده های معزز شهدا، جانبازان و آزادگان تکریم ، قدرشناسی ، تعظیم و سپاسگزاری است اظهارداشت: امروز همه ما باید فرمایشات مقام معظم رهبری مد ظله العالی را نصب العین خود قرار دهیم و وظیفه خود را در قبال این عزیزان که خدمت رسانی بموقع و رسیدگی به مشکلات آنان است به نحو شایسته انجام دهیم و کوتاهی نکنیم.

مدیر كل بنیاد شهید و امور ایثارگران مازندران با ادای احترام به مقام والای شهدا و خانواده های معزز آنان گفت: امروز همه ما مدیون غیرت و مردانگی ، شجاعت و از خود گذشتگی شهدا هستیم و در عمل به وصایای شهدا کوشا بوده و لحظه ای از مسیر شهدا غافل نشویم.

این مسئول افزود: برنامه های 22 اسفند روز بزرگداشت شهدا همزمان با سالروز تأسیس بنیاد شهید و امور ایثارگران بفرمان معمار کبیر انقلاب امام راحل، با هدف تكریم و ارج نهادن به مقام والای مردان آسمانی در شهرستانهای مازندران برگزار می گردد.

مظبومی با اشاره به نواختن زنگ ایثار و شهادت در مدارس استان اظهارداشت:مسابقه انشاء نویسی با موضوع شهید و شهادت ، تقدیر از دانش آموزان ممتاز شاهد و ایثارگر ، نامه ای به شهید و یادواره شهدای دانش آموز در مدارس استان برگزار می گردد.

وی اعزام پیام آوران ایثار به مدارس جهت روایتگری و بیان خاطرات،سخنرانی ائمه جماعات در مساجد با موضوع شهید و شهادت را از دیگر برنامه های روز بزرگداشت شهدا عنوان کرد.

مدیر كل بنیاد شهید و امور ایثارگران مازندران اظهارداشت: بر اساس هماهنگی صورت گرفته با دفتر نمایندگی ولی فقیه در استان و شهرستانها ،ائمه جمعه در خطبه های نماز جمعه این هفته ، بخشی از سخنان خود را به موضوع 22 اسفند روز بزرگداشت اختصاص خواهند داد.

وی تصریح كرد: رؤسای بنیاد شهید و امور ایثارگران مازندران در محل میز خدمت كه روز جمعه 17 اسفند ماه در مصلای جمعه شهرستانها مستقر است آماده پاسخگویی به جامعه ایثارگری خواهند بود.مظلومی در این رابطه افزود: رؤسای بنیاد شهید و امور ایثارگران مازندران سخنران پیش از خطبه نماز جمعه این هفته نیز خواهند بود.

مدیر كل بنیاد شهید مازندران بیان کرد: به مناسبت روز بزرگداشت شهدا ، مسئولین ادارات و نهادها با هماهنگی بنیاد ، از خانواده های معظم شهدا كه تاریخ تولدشان در اسفند ماه بوده ، دیدار و از آنان تجلیل به عمل می آورند.

وی تصریح کرد: دیدار و عیادت ائمه جمعه ، فرمانداران و مسئولین ادارات از ایثارگران عزیز در قالب طرح سپاس از 22 بهمن ماه در استان آغاز گردیده و تا 22 اسفند97(( روز بزرگداشت شهدا)) ادامه خواهد داشت.

این مسئول اظهارداشت: نمایش تئاتر خیابانی،افتتاح گلزار شهدا،تجلیل از خادمین نماز بنیاد،جشن تولد شهدای زمستان ،اطلاع رسانی و پوشش خبری در رسانه ها ،جشن پدران آسمانی ، برگزاری نشست با نخبگان علمی به مناسبت 22 اسفند روز بزرگداشت شهدا در استان صورت می گیرد.

مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران مازندران با اشاره به غرس نهال به یاد شهدا ، مسابقات دارت و تیراندازی ایثارگران ، دعای ندبه ،دیدار از خانواده های معظم شهدای همکار ، تعویض پرچم مزار منور شهدا گفت: تبلیغات محیطی و شهری ،برگزاری زیارت عاشورا به یاد شهدا در بنیاد مازندران و شهرستانها ، برگزاری جلسه پرسش و پاسخ با حضورهمکاران در ستاد استان از دیگر این برنامه ها بشمار می رود.

این مسئول با اشاره به برنامه محوری بنیاد در 22 اسفند روز بزرگداشت شهدا گفت: مراسم تجلیل و تکریم ازخانواده های مکرم شهدا با حضور پدران بزرگوار ، مادران صبور و همسران فداکار شهدادر شهرهای این استان انجام می گیرد.

مظلومی ضمن ارج نهادن به مقام شامخ شهیدان گرانقدر گفت: مراسم عطرافشانی ،غبارروبی و گلباران مزار شهدا با حضور مسئولین دستگاهها و كاركنان بنیاد همراه با اهتزار پرچم ،اجرای سرود جمهوری اسلامی ، شستشوی قبور شهدا با گلاب و قرائت فاتحه به ارواح مطهر شهدا بطور همزمان در گلزارهای شهدای مازندران برگزار می گردد.

مدیر کل بنیاد شهید مازندران در پایان از تمامی دستگاههای اجرایی استان خواست تا روز بزرگداشت شهدا را پر رنگ نموده و در طرح سپاس و دیدار از خانواده های شهدا با جدیت ورود پیدا کنند.

شهادت پربارترین و عمیق ترین و بالنده ترین واژه ای است كه از قداست و شكوه و نورانیت و جذبه خاصی برخوردار است و با بار غنی و محتوای وسیعی كه دارد، نموداری است از تكامل ایمان و عمل صالح و مقاومت و تمحیص و شناخت و مبارزه و جهاد. كلمه ای كه به تنهایی، فرهنگی گسترده دارد كه سطر سطر و جمله جمله اش گویای بعد والائی است در حیات بشر،فرهنگی كه حرف حرفش از حضور، نظارت، آگاهی، دقت، انتخاب، روشن دلی، روشن گری، تسلیم، رضا، توكل، ایثار، تقوی، عبودیت و ایمان حكایت می كند.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما