تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۰
کد مطلب : ۳۸۱۷۷۷
با رصد بازار امروز در می‌یابیم که اختلاف قیمت بیش از 4 هزار تومانی هر کیلو مرغ تنظیم بازاری با مرغ آزاد موجب شده است تا خریداران برای افزایش قدرت خریدشان در مورد سایر گزینه‌های بازار شب عید، از صبح زود در مقابل مراکز عرضه جمع شوند.
۰
plusresetminus
دلیل تشکیل صف‌های طولانی مرغ دولتی در مازندران/سال سخت سرپرستان خانوار برای پُر کردن سبد شب عید
به گزارش بلاغ، طی روزهای اخیر و حتی امروز، شاهد تشکیل صف‌های طولانی مرغ در مقابل واحدهای عامل عرضه مرغ تنظیم بازاری در شهرهای گوناگون استان و حتی مرکز مازندران هستیم که خریداران برای مدیریت هزینه شب عید، به رغم ساعت‌ها معطلی، ترجیح می‌دهند به دلیل ارزانی این مرغ‌ها نسبت به بازار، پای این صف‌های طولانی به نوبت بنشینند.

با رصد بازار امروز در می‌یابیم که اختلاف قیمت بیش از 4 هزار تومانی هر کیلو مرغ تنظیم بازاری با مرغ آزاد موجب شده است تا خریداران برای افزایش قدرت خریدشان در مورد سایر گزینه‌های بازار شب عید، از صبح زود در مقابل مراکز عرضه تجمع کنند تا با توجه به افزایش تقاضا و محدودیت عرضه، از سایرین جا نمانند تا بهتر بتوانند از پس مخارج هنگفت شب عید امسال، برآیند.

کامران هاشمی رئیس اتحادیه فروشندگان مرغ و تخم مرغ مرکز مازندران در خصوص قیمت امروز بازار مرغ در سطح استان به خبرنگار ما گفت: قیمت توزیع مرغ آزاد به واحدهای صنفی خرده فروشی طی روز جاری، به ازای هر کیلو مرغ، 14 هزار و 400 تومان نرخ‌گذاری شده است.

وی افزود: با احتساب این رقم و با توجه به سود قانونی 10 درصدی برای عوامل عرضه در سطح بازار، قیمت امروز عرضه مرغ در بازار به ازای هر کیلو، نزدیک به 16 هزار تومان است.

رئیس اتحادیه فروشندگان مرغ و تخم مرغ مرکز مازندران خاطرنشان کرد: البته قیمت هر کیلو مرغ آزاد با برندهای زربال و دربال، 1500 تومان گران‌تر از سایر برندها است و به مرز 17 هزار و 500 تومان می‌رسد.


هاشمی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ما در خصوص علت تشکیل صف‌های طولانی در نقاط گوناگون استان برای خرید مرغ‌های دولتی بیان کرد: با توجه به اینکه قیمت هر کیلو مرغ آزاد در بازار حدود 16 هزار تومان و قیمت مرغ دولتی، 11 هزار و 500 تومان است، این اختلاف قیمت فاحش موجب افزایش رغبت و تمایل مردم برای خرید این کالا شده است و این عامل موجب سرازیر شدن مردم به سمت واحدهای عرضه شده است.

وی اضافه کرد: البته دلیل دیگر تشکیل این صف‌های طولانی، کاهش سهمیه استانی مرغ‌های تنظیم بازاری به میزان یک‌سوم هفته‌های گذشته بوده که موجب شده تا این واحدها با محدودیت عرضه مواجه شوند و همین عامل موجب شده است تا خریداران برای دستیابی به این کالا، به دنبال ربودن گوی سبقت از سایر خریداران باشند.

رئیس اتحادیه فروشندگان مرغ و تخم مرغ مرکز مازندران در پاسخ به این سوال که آیا مشکلی در تأمین مرغ بازار شب عید در سطح استان وجود دارد یا خیر، عنوان کرد: خوشبختانه مشکلی برای تأمین مرغ آزاد شب عید در استان وجود ندارد و تمامی مرغداران با جوجه‌ریزی فراوان، مرغ‌‌های خود را برای بازار شب عید نگه داشته‌اند و این چند هفته تا رونق بازار شب عید، شاهد وقفه‌ای در بازار هستیم که کمی موجب تنش در بازار شده است.

هاشمی تصریح کرد: ما طی سال‌جاری و برای بازار شب عید، نه تنها مشکلی برای تأمین مرغ مورد نیاز شهروندان و همچنین مسافران نوروزی نداریم بلکه با افزایش عرضه نیز مواجه خواهیم شد که این امر، موجب تعدیل قیمت بازار نیز خواهد شد.

وی متذکر شد: سهمیه استانی مرغ دولتی مازندران از روزی 100 هزار تن به روزانه 30 تن کاهش پیدا کرده است که این رقم، حاکی از کاهش سهمیه مازندران به یک‌سوم میزان اعلام شده است که با توجه به استقبال گسترده مردم از این کالا با توجه به قیمت مناسب آن نسبت به بازار، موجب تشکیل صف‌های طولانی و نیز نارضایتی خریداران شده است.

جدا از افزایش چندین برابری سایر اقلام بازار عید امسال نسبت به سال گذشته از میوه و آجیل و شیرینی گرفته تا گوشت و ماهی و پوشاک و کفش، سرپرستان خانوارها، روزهای سختی را برای مدیریت خرید اقلام گوناگون مورد نیاز، پشت سر می‌گذارند و باید بپذیریم که عید امسال، سبد خانوار بسیاری از خانواده‌ها به کمتر از نصف سال قبل، تقلیل پیدا کرده است!

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما