تاریخ انتشاردوشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۰
کد مطلب : ۳۷۸۰۵۱
آمریكا بارها در زمینه‌هاى سیاسى و اقتصادى در سطح بین‌الملل با شكست مواجه شده است. اما شاید بیشترین شكست‌هاى آمریكا را بتوان در مواجهه با انقلاب اسلامى و جریان مقاومتى كه با پیروزى انقلاب اسلامى شكل گرفت، لیست كرد در این مجال، فهرست وار به 20 نمونه از مهم‌ترین شكست‌هاى آمریكا از 1979میلادى (یعنى از بهمن 1357) تا كنون اشاره مى‌شود.
۰
plusresetminus
20 شكست بزرگ آمریكا در 40 سال گذشته‌
به گزارش بلاغ،آمریكا بارها در زمینه‌هاى سیاسى و اقتصادى در سطح بین‌الملل با شكست مواجه شده است، اما شاید بیشترین شكست‌هاى آمریكا را بتوان در مواجهه با انقلاب اسلامى و جریان مقاومتى كه با پیروزى انقلاب اسلامى شكل گرفت، لیست كرد در این مجال، فهرست وار به 20 نمونه از مهم‌ترین شكست‌هاى آمریكا از 1979میلادى (یعنى از بهمن 1357) تا كنون اشاره مى‌شود.

1. شكست كودتاى ژنرال‌هایزر آمریكایى در آستانه پیروزى انقلاب‌
همزمان با ظهور نشانه‌هاى سقوط پهلوى، آمریكا كوشید با اعزام ژنرال‌هایزر به ایران و انجام كودتاى نظامى، زمام امور را به دست بگیرد. در پى این تصمیم،هایزربى‌درنگ با برنامه‌هاى كاملا سرى در 14 دى 1357 وارد تهران شد. با پخش خبر كودتاى نظامى، امام خمینى با صدور اعلامیه‌اى حكومت نظامى را نامشروع دانستند. به‌دنبال این اعلامیه امام، مردم یك‌باره به خیابان‌ها ریختند و با سنگربندى خیابان‌ها عبور نیروهاى اعزامى ارتش را سد كردند. به فاصله كوتاهى مقر فرماندهان ارتش، نخست‌وزیرى و... به محاصره نیروهاى انقلاب در آمد و ژنرال‌هایزر در طرح خود شكست خورد.

2. رسوایى آمریكا در جریان تسخیر لانه جاسوسى‌
پس از شكست كودتاى‌هایزر و با پیروزى انقلاب اسلامى، آمریكا سعى كرد این‌بار با توسل به سفارت خود در تهران، توطئه‌هاى خود علیه نظام نوپاى جمهورى اسلامى را تحقق بخشد. متعاقب این توطئه‌ها بود كه دانشجویان پیرو خط امام سفارت آمریكا در تهران را تسخیر و به عمر این لانه جاسوسى پایان دادند.

3. شكست آمریكا در طبس‌
یكى از راه‌هاى آمریكا براى اعاده حیثیت از دست رفته خود، حمله نظامى به ایران بود. طرحى كه در جلسه مشاوران كارتر مورد تصویب قرار گرفت و اجراى آن به برژینسكى، C.I.A و مسؤول پنتاگون سپرده شد. آمریكا از طریق پنتاگون و C.I.A تداركات گسترده‌اى را براى اجراى عملیات نظامى و آزادى گروگان‌ها و سپس بمباران تهران و كوبیدن مراكز حساس و كلیدى كشور به‌ویژه منزل امام، نخست‌وزیرى، مجلس و... تدارك دیده بودند. طوفان شن سبب شد كه هواپیماها و هلیكوپترهاى نظامى آمریكا در صحراى طبس به یكدیگر برخورد كنند و آمریكا شكستى دیگر را متحمل شود.

4. شكستى دیگر براى آمریكا در جریان كودتاى نقاب‌
ستادى در پاریس به رهبرى شاپور بختیار به‌وجود آمد كه هدایت كودتاى نقاب (معروف به نوژه) را بر عهده گرفت. آمریكا به كودتاى نقاب امید زیادى بسته بود و آن‌را ضربه نهایى و قطعى بر پیكر نظام جمهورى اسلامى مى‌پنداشت اما طرح كودتاى آمریكا نیز همچون طرح‌هاى قبلى، نتیجه‌اى جز شكست نداشت. اندكى قبل از وقوع كودتا در 20 تیر 1359، خلبانى كه یكى از عوامل اصلى كودتا بود، متحول شده و به سراغ آیت‌الله خامنه‌اى (مد ظله العالى) مى‌آید و اسرار كودتا را فاش مى‌كند.

5. ناكامى آمریكا در جنگ تحمیلى‌
پس از شكست كودتاى نقاب، طرح حمله رژیم بعث عراق به ایران روى میز قرار گرفت. آمریكا به‌عنوان یكى از متحدان و حامیان اصلى صدام در طول 8 سال جنگ تحمیلى علیه ایران، انواع كمك‌هاى مادى و نظامى را از رژیم بعث به عمل آورد. بدین ترتیب پیروزى ایران در جنگ تحمیلى، شكستى دیگر را در كارنامه آمریكا به ثبت رسانید.

6. شكست عملیات تحریم تسلیحاتى در دوران جنگ تحمیلى‌
آمریكا در سال 1362 و در حالى كه ایران درگیر دفاع از مرزهاى خود در برابر تجاوز بعثیان بود، با هدف كاستن از توان نظامى ایران عملیاتى را آغاز كرد كه به عملیات انسداد معروف شد. اما برخلاف انتظار آمریكایى‌ها، ایران توانست این توطئه آمریكا را هم خنثى كند به‌طورى كه كشور در دوران جنگ تحمیلى در بسیارى از زمینه‌ها به خودكفایى رسید و جوانان موفق شدند نیازهاى جبهه‌ها را خود تولید كنند.

7. شكست آمریكا در زمینه ابعاد نظامى پرونده هسته‌اى ایران‌
ایالات متحده بارها سعى كرده است كه پرونده هسته‌اى ایران را نظامى توصیف كند اما این تلاش‌ها تا كنون نتیجه‌اى نداشته است. آخرین تلاش مربوط به بهمن 1397 است. بلومبرگ گزارش داد به اسنادى دست یافته كه نشان مى‌دهد آمریكا در تلاش براى بازگشایى پرونده تحقیقات درباره ابعاد نظامى برنامه هسته‌اى ایران، بار دیگر بابى‌تفاوتى مقام‌هاى آژانس بین‌المللى انرژى اتمى مواجه شده است.

8. جنگ افغانستان‌
این حمله كه به بهانه انفجار برج‌هاى دوقلو و از بین بردن القاعده انجام گرفت باعث كشتار و خونریزى و عقب ماندگى بسیار زیاد در افغانستان گردید بهانه ایالات متحده در حمله به افغانستان دستگیرى اعضا القاعده بود، گروهى كه خود آمریكا در شكل‌گیرى آن نقش محورى داشت و با حضور آمریكا در این كشور روز به روز قدرت بیشترى گرفت. نتیجه جنگ افغانستان چیزى جز افزایش كشت مواد مخدر، ناامنى فراگیر، ركود و فرقه گرایى و رشد تروریسم نبود و ایالات متحده با هزینه سنگین نظامى و تلفات بالاى جانى با آن مواجه شد و به اهداف مورد نظر خود نرسید.

9. جنگ با عراق در سال 2003
ایالات متحده در سال 2003 و به بهانه نابودى سلاح‌هاى شیمیایى صدام به این كشور حمله‌اى غیر قانونى ترتیب داد. جنگى كه كارشناسان از آن به‌عنوان فجیع‌ترین شكست ارتش آمریكا نام مى‌برند، چراكه نه تنها ایالات متحده به اهداف مد نظر خود در آن دست پیدا نكرد، بلكه عراق را تقدیم به رقباى منطقه‌اى همپیمانان خود كرد و حتى نفوذ خود را در آن از دست داد.

10. شكست ائتلاف علیه داعش‌
ایالات متحده به بهانه مبارزه با داعش ائتلافى را تشكیل داد. این ائتلاف جز حملات هوایى پراكنده نتیجه دیگرى در زمینه از بردن داعش نداشت و در نهایت این ائتلاف شكست خورد.

11. شكست در پروژه بركنارى بشار اسد
بى شك برنامه‌ریزى براى سرنگونى دولت بشار اسد را مى‌توان از هدفمندترین اقدامات آمریكا در سالیان اخیر نام برد، اقدامى كه با سنگین‌ترین حمایت‌هاى مالى و سیاسى و تجهیزاتى تروریست‌هاى تحت حمایت آمریكا همراه بود و در پایان با شكست آمریكا به پایان رسید.

12. شكست در شوراى امنیت در خصوص حقوق بشر ایران‌
دولت آمریكا اخیرا متحمل شكست سنگینى در شوراى امنیت شد آن هم پس از آن كه خواستار برگزارى نشست این شورا براى بررسى (ادعاى آمریكا مبنى) نقض حقوق بشر در ایران در سایه تظاهرات اخیر شده بود، زیرا این نشست بدون اتخاذ تصمیم و صدور قطعنامه خاصى به پایان رسید و بیشتر سخنرانى‌هاى نمایندگان كشورهاى عضو از موضع آمریكا و دخالت‌هایش در امور كشورهاى دیگر انتقاد كردند و خواستار حفظ كامل توافقنامه هسته‌اى با ایران شدند.

13. شكست طرح تابستان داغ‌
آمریكا و متحدینش سعى داشتند با سلسله عملیات‌هایى، تابستان سال 97 در ایران را به تابستانى داغ تبدیل كنند و با حمایت از گروه‌هاى تروریستى عملیات‌هایى را در ایران انجام دهند.مسأله‌اى كه با حادثه تروریستى در اهواز به پایان رسید و آمریكا به اهدافش نرسید.

14. شكست در جنگ علیه یمن‌
حمله عربستان علیه یمن كه با حمایت‌هاى آمریكا صورت‌گرفته است نتیجه خاصى براى آمریكا در پى نداشته است. بر عكس بسیارى از سیاستمداران آمریكایى و مردم این كشور به‌خاطر حمایت مالى و تسلیحاتى عربستان از دولت این كشور انتقاد كرده‌اند.

15. شكست آمریكا در زمینه حل مسأله فلسطین‌
از زمان تشكیل رژیم صهیونیستى تمام دولت‌هاى آمریكا با مذاكرات و تلاش‌هاى مختلف سعى كردند اختلافات را به زعم خودشان حل نمایند اما این تلاش تا كنون نتیجه‌اى جز آوراگى و كشتار مردم فلسطین در پى نداشت.شكست در تشكیل دولت مستقل فلسطینى در یك جغرافیایى محدود از سرزمین فلسطین درقالب طرح شكست خورده معامله قرن و هم‌چنین عدم استقبال كشورها از انتقال سفارت‌هاى خود از تل آویو به قدس شریف ازجمله شكست‌هاى آشكار آمریكا در سال گذشته بوده است.

16. جنگ لبنان (1982-1984)
در سال 1982 میلادى لبنان با برقرارى آتش‌بس تبدیل به یك دولت مستقل شد. نیروهاى سورى و فلسطینى به همراه اسرائیلى‌ها در رقابتى براى كسب قدرت بودند و از گروه‌هاى مختلف شبه‌نظامى حمایت مى‌كردند. ساختارهاى اجتماعى آن كشور تقریبا از بین رفته بود. «رونالد ریگان» رییس جمهورى وقت آمریكا متعهد به اجراى دستورالعملى براى مشاركت نظامى آمریكا همراه با نیروهاى حافظ صلح چند ملیتى شد. ریگان سیاست آمریكا را تقویت توانایى دولت لبنان براى كنترل، مدیریت و دفاع از استقلال ان كشور اعلام كرد. لبنان اما كشورى بود كه هنوز منازعات در آن حل و فصل نشده بود. نیروهاى منطقه‌اى براى كسب موقعیت غالب در آن كشور در رقابت با یكدیگر بودند. نیروهاى سازمان آزادیبخش فلسطین به‌تدریج از لبنان خارج شدند اما نیروهاى ارتش سوریه از خروج از لبنان خوددارى ورزیدند. خشونت‌ها ادامه یافت و نیروهاى دریایى آمریكا هدف حمله نیروهاى حزب‌الله لبنان قرار گرفتند.

17. شكست توطئه‌هاى آمریكا در فتنه 88
بلافاصله بعد از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهورى دهم و با شروع اغتشاشات با اسم رمز «تقلب»، مقامات آمریكایى بار دیگر پروژه براندزى نظام را در دستور كار خود قرار دادند. با دامنه‌دار شدن التهابات بعد از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهورى، پایگاه اینترنتى كامن دریمز به انتشار گزارش پل كریگ رابرتز، سیاستمدار سابق آمریكایى پرداخت كه به افشاى نقش دولت آمریكا در طراحى آشوب‌هاى پس از انتخابات در ایران پرداخته بود. اما على‌رغم تلاش‌هاى همه‌جانبه دولت آمریكا براى براندازى نظام در سال 88، تظاهرات میلیونى مردم علیه فتنه‌گران در دى ماه همان سال ضربه سختى بر حیثیت سیاسى آمریكا در عرصه بین‌المللى وارد ساخت. مردم با فریاد «مرگ بر آمریكا» این شكست را در ذهن مقامات آمریكایى هك كردند.

18.شكست پروژه خاورمیانه‌اى آمریكا
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریكا روز چهارشنبه 28 آذرماه دستور خروج تمام 2 هزار نیروى نظامى آمریكا از سوریه را صادر كرد. در واقع خروج نظامیان آمریكایى از سوریه در حالى است كه مقامات آمریكایى بارها اعلام كرده بودند تا زمانى كه ایران در سوریه حضور داشته باشد سوریه را ترك نخواهند كرد. این مسأله یكى از بزرگترین شكست سیاست‌هاى منطقه‌اى آمریكا به شمار مى‌رود.

19.ناكامى در برابر حزب‌الله لبنان‌
آمریكا تلاش‌هاى زیادى براى تحریم حزب‌الله لبنان و جلوگیرى این حزب از تسلط بر موشك‌هاى دقیق و نقطه زن به عمل آورد. اما در نهایت بر خلاف پیش بینى رژیم صهیونیستى و آمریكا، حزب‌الله لبنان بیش از 150 هزار موشك استراتژیك در اختیار دارد و این به‌معناى شكست سیاست‌هاى آمریكا در مورد محور مقاومت است.

20.شكست زودهنگام اجلاس ورشو
اجلاس ورشو قرار است علیه ایران در فوریه 2019 برگزار شود. آنچه آمریكایى‌ها با برپایى اجلاس ورشو لهستان دنبالش هستند، تاكنون محقق نشده است. كشورهاى بزرگ مانند روسیه، چین، هندوستان و حتى شركاى صمیمى آمریكا مانند اتحادیه اروپا، ژاپن، كره جنوبى، كویت، قطر و تركیه نیز اعلام كرده‌اند در اجلاس ضد ایرانى ورشو شركت نمى‌كنند.

نتیجه‌
در واقع بررسى تاریخ آمریكا نشان دهنده شكست‌هاى زیادى است كه دستگاه تبلیغاتى غرب سعى در مخفى كردن آن‌ها دارد.هارلان اولمان، افسر سابق نیروى دریایى آمریكا، در كتاب خاطرات خود نوشته است: هرگاه در تاریخ آمریكا، سربازان آمریكایى به جنگى فرستاده شده‌اند كه آرمانى عادلانه نداشته، ما در آن جنگ شكست خورده‌ایم. اولمان به جنگ‌هاى ویتنام و جنگ دوم عراق اشاره مى‌كند.

وى جنگ ویتنام را شكستى خفت‌بار براى آمریكا مى‌خواند كه در آن دست كم 58هزار سرباز آمریكایى كشته شدند. مداخلات كوچك‌تر آمریكا در بیروت، گرانادا و لیبى نیز با شكست مواجه شد. مداخله آمریكا در افغانستان كه به جنگ افغانستان معروف شده است، همچنان ادامه دارد و هیچ پایانى براى آن قابل تصور نیست.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما