تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۰
کد مطلب : ۳۶۸۷۸۰
بحث انتقال آب دریای خزر از دوران احمدی نژاد مطرح و با وجود انتقادهای که این دولت نسبت به عملکرد دولت قبل داشت اما طرح انتقال آب دریای خزر که مخالفت‌های جدی زیست محیطی را در بر دارد مورد پیگیری‌های حسن روحانی قرار گرفته است. رئیس جمهور روز گذشته به استان سمنان سفر کرد و از بحث اتمام طرح انتقال آب دریای خزر صحبت به میان آورد و اعلام حمایت خود را از سرمایه‌گذاری که در این حوزه وارد شود خبر داد.
۰
plusresetminus
اجازه اجرای طرح انتقال آب دریای خزر را نمی‌دهیم/ خزر را به ارومیه دیگری تبدیل نکنید/دوران مصوبات فله‌ای تمام شد
به گزارش بلاغ، سفر رئیس جمهور روز گذشته به استان سمنان دوباره حاشیه‌ساز شد.

حاشیه برای مردم استان مازندران و دیگر استان‌های شمالی کشور که بحث انتقال آب دریای خزر را به دنبال داشته است.

بحث انتقال آب دریای خزر از دوران احمدی نژاد مطرح و با وجود انتقادهای که این دولت نسبت به عملکرد دولت قبل داشت اما طرح انتقال آب دریای خزر که مخالفت‌های جدی زیست محیطی را در بر دارد مورد پیگیری‌های حسن روحانی قرار گرفته است.

در سفر دور اول رئیس جمهور به استان سمنان این موضوع مطرح ولی با وجود قول‌ها داده شده عملیاتی نشده است.

در سفر رئیس جمهور روز گذشته به استان سمنان از بحث اتمام طرح انتقال آب دریای خزر صحبت به میان آورد و اعلام حمایت خویش را از سرمایه گذاری که در این حوزه وارد شود خبر داد.

روحانی در این سفر با بیان اینکه مسأله آب مهمترین موضوع کشور و استان سمنان بشمار می‌رود و یک مسأله عمومی ملی است که باید برای حل آن برنامه‌ریزی و فکر کنیم، گفت: نیاز داریم که آب را از حاشیه به مرکز کشور بیاوریم تا بتوانیم بخشی از نیازها را برطرف کنیم، ‌البته نخواهیم گذاشت محیط زیست در دیگر استان‌ها به خطر افتاده و مردم دچار مشکل شوند.

وی با بیان اینکه در جلسات متعدد با حضور وزرا و مسئولان محیط زیست حل مسأله آب استان سمنان مورد بررسی قرار گرفت، اظهار داشت: مشکلات انتقال آب از شمال ایران به استان سمنان از نظر دولت حل شده است و پیش‌بینی‌های لازم انجام شده تا مردم این استان از آب مورد نیاز برای آشامیدن و صنعت برخوردار باشند و در عین حال هیچ خطری از لحاظ محیط زیست و برای استان‌های دیگر هم بوجود نیاید.

رئیس جمهور اظهار داشت: دولت آمادگی دارد مجوزهای لازم را برای سرمایه‌گذاران در این راستا در مدت کوتاهی به انجام برسانند.

به گزارش بلاغ، نکته اینجاست که طرح انتقال آب دریای خزر در دوره قبلی ریاست جمهوری حسن روحانی به دلیل مشکلات زیست محیطی مسکوت مانده بود.

آنچه که در این سفر مطرح شده واکنش نمایندگان استان‌های شمالی کشور را در بر داشته و در اولین واکنش محمد دامادی نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که در مجلس شورای اسلامی نسبت به این موضوع واکنش نشان می‌دهد.

علی محمد شاعری نماینده مردم شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی که یکی از مخالفان جدی طرح انتقال آب دریای خزر است و حمایت مخالف 40 نماینده مجلس را در پشتوانه خویش دارد دوباره به صراحت مخالفت خویش را با این طرح اعلام کرده و گفت: در حال حاضر بسیاری از شهرهای همجوار دریا با مشکل کم آبی مواجه شوند و اگر قرار باشد که آب دریا شیرین‌سازی شود چرا برای رفع نیاز شهرهای همجوار دریا مورد استفاده قرار نگیرد.

مهم‌ترین نگرانی در ارتباط با طرح انتقال دریای خزر مشکلات زیست‌محیطی و گران بودن هزینه انتقال آب دریا است که این موضوع بارها و بارها مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان محیط زیست را به همراه داشته است.

آنچه که امروز بحث طرح انتقال آب دریای خزر حداقل در سال جاری مطرح است، بحث عدم تخصیص اعتبار مجلس برای طرح انتقال آب دریایی خزر است.

اما علی اصغر یوسف نژاد نماینده مردم ساری و میاندورود در پیامی خطاب به رئیس جمهور اعلام کرده است، دوران مصوبات فله‌ای و بدون کارشناسی در سفرهای استان گذشته است.

وی با اعلام اینکه انتقال آب دریای خزر به استان سمنان خیانتی آشکار به محیط زیست مازندران است، گفت: اجرای این طرح عواقب جبران ناپذیری در پی خواهد داشت، اجازه این کار را نمی‎‌دهیم و از حقوق مردم مازندران دفاع می‌کنیم.

به گزارش بلاغ آنچه که در حاشیه طرح انتقال آب دریای خزر مطرح است، حاشیه‌‌سازی‌های زیادی است که مسئولان ملی در حال دامن زدن به آن هستند.

طرح انتقال آب دریای خزر با توجه به خطرات زیست محیطی که دارد امکان‌پذیر نیست، اما از این حاشیه‌‌سازی‌ها برخی کم کاری‌ها دولت آشکار نشده و مطالبات اصلی مردم مازندران و استان سمنان دیده نمی‌شود.

در حال حاضر مهم‌ترین مطالبات مردم استان سمنان بحث ایجاد اشتغال برای واحدهای تولیدی استان است، در استان مازندران هم زباله، نداشتن جاده مناسب، کم توجهی به واحدهای تولیدی، عدم برنامه‌ریزی مناسب برای صادرات مرکبات و توجه نامناسب به کشاورزان به صورت جدی از سوی دولت وجود دارد و مطرح کردن بحث طرح انتقال آب دریای خزر باعث نادیده شدن مطالبات اصلی و به حق مردم استان می‌شود.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

feedback
Iran, Islamic Republic of
شهروند
مامردم شرق استان اگر شده ازجونمون می گذریم ولی نمیزاریم اب به سمنان انتقال بدهند.
ایندگان درمورد این حماقت چگونه مارا قضاوت می کنند
feedback
کرمانی
انچه در سمنان در حال رخ دادن است کشت بی رویه پسته است که ارز آوری آن نمی تواند جبران تخریب زیست محیطی آن را بکند . در استان کرمان زمینهای کشاورزی را با افزودن نمک و کود تبدیل به زمین پسته ای کردند و وبا پمپ اب های زیر سطحی را با آوردند . که باعث نشست زمینها و تغییر طعم آب های زیر زمینی و در نهایت خشک شدن پسته شده باید از تجربه ما پند گرفت .
خود درگیری و زوال رهبری آمریکا
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۲
مجلس دهم در برابر آئینه شفافیت
جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۲
مجلس یازدهم بایدها و نبایدها
جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۴