تاریخ انتشارشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۰
کد مطلب : ۳۶۵۵۱۸
سیزدهم آبان به همه ی مستضعفان آموخت که می توانند چپاول گران را به زباله دان تاریخ بسپارند. سیزده آبان به مسلمانان آموخت که در معبد انسانیت، آزادنه و آگاهانه در برابر والایی های ارجمند مکتب توحید، به نماز بایستند، تنها در برابر «اللّه » به کرنش و سجود بنشینند و جز او، همه را طرد کنند. واقعه ی سیزده آبان به دل های مؤمنان قوت بخشید و غروری مقدس و حماسه آفرین را در آنان زنده کرد. پرتوی تابناک از انوار الهی بر آنان تابانید و درس هایی بزرگ از شهادت و رشادت و دلیری به آنان آموخت.
۱
plusresetminus
زمان و مسیر راهپیمایی یوم‌الله 13 آبان در مازندران/دعوت برای حضور در مراسم/درس‌های سیزده آبان
به گزارش بلاغ، روز 13 آبان که در تقویم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به عنوان روز مبارزه با استکبار جهانی نام‌گذاری شده یادآور سه واقعه مهم در تاریخ معاصر ایران است که در سه دوره مختلف رخ داده و به همین دلیل این روز را در تاریخ کشور به عنوان روزی به یادماندنی به ثبت رسانده است.

در روز 13 آبان 1343، مأموران رژیم شاه، حضرت امام خمینی(ره) را در قم دستگیر و به دستور آمریکا، به ترکیه تبعید کردند. در روز 13 آبان 1357، دانش آموزان تهرانی در اعتراض به دخالت های آمریکا در ایران، راه پیمایی کردند، ولی دژخیمان رژیم شاه، به آنان حمله کرد و آنان را به خاک و خون کشید. در روز 13 آبان 1358، دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، لانه ی جاسوسی آمریکا را در تهران تسخیر کردند و جاسوسان آمریکایی را به گروگان گرفتند. بدین ترتیب، مبارزه ی ضد آمریکایی مردم ایران، ابعاد جدیدتری پیدا کرد. بنابراین، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، این روز را به روز «ملّی مبارزه با استکبار» نام گذاری کردند.

تبعید امام خمینی به ترکیه در 13 آبان 1343
کاپیتولاسیون یا حق قضاوت کنسولی حقی است که به اتباع بیگانه داده می‌شود و آنها را ازشمول قوانین کشور مصون و مستثنی می‌کند؛ درواقع در صورت ارتکاب جرم در خاک کشور، دولت میزبان حق محاکمه آن مجرم را ندارد. کاپیتولاسیون ریشه در استعمار دارد و کشورهای استعمارگر این قانون را به کشورهای ضعیف تحت‌ سلطه تحمیل می‌کردند؛ کاپیتولاسیون درایران طی معاهده ترکمانچای برای اتباع روسیه به رسمیت شناخته شد و پس ازآن برخی کشورهای استعمارگر دیگر، این امتیاز نامشروع را بعلت ضعف حکومت های قاجاریه کسب کردند؛ اما، کاپیتولاسیون در سال 1306، تحت فشار افکار عمومی و فضای حاکم بر روابط بین‌الملل پس از جنگ اول جهانی لغو گردید.

هنوز بیش از 3 دهه از الغای کاپیتولاسیون نمی‌گذشت که محمدرضا پهلوی احیاگر مجدد آن شد. کابینه اسدالله علم در سیزدهم مهر سال 1342، به دستور شاه، پیشنهاد آمریکا مبنی‌بر اعطای مصونیت قضایی به اتباع آمریکایی را به صورت یک لایحه قانونی در هیأت دولت تصویب کرد. چندی بعد این خبر به حضرت امام رسید و ایشان را به خروش و فریاد واداشت به طوری که در4 آبان 1343 ایشان طی نطقی تاریخی به رسوایی این اقدام ننگین پرداختند.

فرازهایی از سخنرانی ایشان چنین بود: « ... دولت با کمال وقاحت از این امر ننگین طرفداری کرد، ملت ایران را از سگ‌های آمریکایی پست‌تر کردند. اگر چنانچه کسی یک سگ آمریکایی را زیر بگیرد، بازخواست از او می‌کنند؛‌ اگر شاه ایران یک سگ آمریکایی را زیر بگیرد بازخواست می‌کنند و اگر چنانچه یک آشپز آمریکایی شاه ایران را زیر بگیرد، مرجع ایران را زیر بگیرد، بزرگترین مقام ایران را زیر بگیرد، هیچ کس حق تعرض ندارد...». رژیم که در طول دو سالی که امام قیام کرده بودند، نتوانسته بود با هیچ شیوه‌ای، ایشان را آرام کند، تنها یک راه پیش پای خود می‌دید و آن تبعید امام بود. در شب 13 آبان 1343، صدها کماندو به همراه مزدوران ساواک به منزل امام در قم حمله‌ور شدند ایشان را دستگیر و به تهران منتقل کردند و سپس با یک هواپیمای نظامی ایشان را به ترکیه تبعید کردند. این سرآغار هجرتی بود که 14 سال بعد پیروزی انقلاب اسلامی را به بار آورد.

کشتار بی‌رحمانه دانش‌آموزان در 13 آبان 1357

در جریان مبارزات ملت ایران علیه رژیم طاغوت، صبح روز 13 آبان 1357 تعداد زیادی از دانش‌آموزان برای پیوستن به تظاهرکنندگان با تعطیل کردن مدارس راهی دانشگاه تهران شدند و به جمع دانشجویان پیوستند. با هجوم مأموران شاه به دانشگاه، صدها دانش‌آموز و دانشجو با گلوله‌های آتشین به خاک و خون غلتیدند و به شهادت رسیدند.

تسخیر لانه جاسوسی ـ روز مبارزه با استکبار جهانی 13 آبان 1358
در ابتدای انقلاب و زمان حکومت دولت موقت با هدف وادار کردن آمریکا به استرداد شاه و اموال ملت ایران، دانشجویان تصمیم به اشغال سفارت آمریکا گرفتند. دانشجویان از دانشگاه‌های تهران، پلی‌تکنیک، صنعتی شریف، شهید بهشتی و ... گرد هم آمدند و طی یک راهپیمایی تا سفارت آمریکا از دیوارهای سفارت بالا رفته و علیرغم مقاومت محافظین و آمریکایی‌ها، سفارت را به تصرف کامل درآوردند.

در هنگام تسخیر سفارت، آمریکایی‌ها به سرعت مشغول نابود کردن بسیاری از اسناد دخالت‌ها و تجاوزارت و غارت‌های خود شدند ولی پس از تسخیر سفارت به سرعت از نابودی باقی‌مانده اسناد جلوگیری شد و بعدها اسنادی که از لانه جاسوسی آمریکا به دست آمده بود چاپ شده و در اختیار همگان قرار گرفت. به محض انتشار این خبر، مردم بسیاری با خشم و انزجار مقابل لانه جاسوسی تجمع کرده و از حرکت دانشجویان حمایت کردند.

امام خمینی‌(ره) نیز در پیامی این حرکت را انقلاب دوم و بزرگ‌تر از انقلاب اول نامیدند. این حرکت دانشجویان معترض، خشم آمریکایی‌ها را برانگیخت و آنها که ناتوان از درک ملتی استقلال‌طلب و آزادی‌خواه بودند، دست به اقداماتی بر ضد جمهوری اسلامی ایران زدند؛ از آن جمله فشار آوردن به مجامع بین‌المللی مانند سازمان ملل، سازمان کنفرانس اسلامی، شورای امنیت و ...، ایجاد جو منفی تبلیغاتی علیه دانشجویان مسلمان و برخی اقدامات دیگر از جمله آنهاست.

اما پس از بی‌ثمر ماندن، آنها به اقدامات جدی‌تری روی آوردند؛ از جمله قطع کامل روابط سیاسی در 20 مهر 1359، حمله نظامی به ایران و تجاوز به خاک کشورمان که به شکست مفتضحانه آنها در صحرای طبس انجامید و نیز محاصره اقتصادی و بلوکه کردن دارای‌ها و اموال ایران و... که هیچ‌کدام تاکنون درعزم ملت ایران برای مقابله با ظلم وبی‌عدالتی جهانی ومنشا اصلی آن در جهان یعنی استکبار جهانی و آمریکا خللی وارد نکرده است. و این‌گونه نام روز 13 آبان برای همیشه در تاریخ ایران ماندگار شد.

آثار استکبار
استکبار، صفتی است که در مقام عمل، به مسیری تبدیل می شود که مستکبران آن را می پیمایند. پذیرش و پیمودن این مفهوم، همراه خود آثار و نتایجی دارد که در رهنمودهای بزرگان جامعه مدنظر بوده است. از دیدگاه امام خمینی رحمه الله می توان آثار استکبار را این گونه برشمرد: محرومیت از تمدن، تبعیض و بی عدالتی، وابستگی اقتصادی، ایجاد تفرقه، پایمال شدن حق مظلومان، استعمار فکری و فرهنگی، دگرگون شدن شخصیت فکری ملت ها و در یک کلام، به وجود آمدن وابستگی کشور در تمامی زمینه ها به مستکبران عالم. این نتایجی است که معمولاً از طرف قدرت طلبان و برتری جویان پدیدار می شود. این گروه، تهذیب نفس نمی کنند و دچار خودخواهی و مقام پرستی هستند. به همین دلیل، از مقام آدمی، به موجودی با اخلاق حیوانی تبدیل می شوند.

درس‌های سیزده آبان
سیزدهم آبان به همه ی مستضعفان آموخت که می توانند چپاول گران را به زباله دان تاریخ بسپارند. سیزده آبان به مسلمانان آموخت که در معبد انسانیت، آزادنه و آگاهانه در برابر والایی های ارجمند مکتب توحید، به نماز بایستند، تنها در برابر «اللّه » به کرنش و سجود بنشینند و جز او، همه را طرد کنند. واقعه ی سیزده آبان به دل های مؤمنان قوت بخشید و غروری مقدس و حماسه آفرین را در آنان زنده کرد. پرتوی تابناک از انوار الهی بر آنان تابانید و درس هایی بزرگ از شهادت و رشادت و دلیری به آنان آموخت. در سیزدهم آبان، مردم سرافراز ایران به همه ی مستضعفان جهان نشان داد که دیوار ستم، شکستنی است.

دعوت برای حضور در مراسم 13 آبان
شـورای همـاهنـگی تـبلیـغات اسـلامی، از ملت عاشورایی ایران اسلامی خواست با حضور حماسی و انقلابی خود در مـراسـم تظاهرات روز ملـی مبـارزه با اسـتکبار جـهانی، فریاد رسای « هیـهـات منـا الـذلـه »را بـار دیـگر به گـوش وجدان‌های آگاه و حقیقت طلب جهان برسانند.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با صدور اطلاعیۀ فراخوان و دعوت عمومی، ضمن بزرگداشت یوم الله سیزدهم آبان و گرامیداشت شهدای گرانقدر یوم الله 13 آبان از ملت استکبار ستیز و همیشه در صحنۀ ایران اسلامی و تمام اقشار مردم عاشورایی ایران دعوت کرد، تا با حضور وحدت‌بخش، انقلابی، گسترده و حماسی خود در «تظاهرات ضد استکباری یوم الله سیزدهم آبان»، ضمن نمایش خشم و نفرت انقلابی علیه استکبار جهانی ، بر مواضع اصولی خود و آرمان های شهدا و امام شهیدان مهر تأییدی مجدد زنند.

*مسیرهای راهپیمایی 13 آبان در مازندران

1–ساری:
مسیر شماره یک ویژه دانش‌آموزان دختر از میدان شهید قاسمی تا امامزاده یحیی(ع) محل تجمع امامزاده یحیی(ع)

مسیر شماره دو عمومی:خیابان 18 دی میدان ساعت تا امامزاده یحیی(ع) محل تجمع امامزاده یحیی(ع)ساری ساعت 9 صبح با سخنرانی سردار جوانی معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

2 – قائم‌شهر: از میدان طالقانی به سمت حسینیه عاشقان ثارالله ساعت 9:30صبح

3– بابل: از میدان ولایت تا استادیوم آزادی ساعت10 صبح با سخنرانی حجت‌الاسلام روحانی امام جمعه بابل

4– نکا: از مقابل ناحیه مقاومت بسیج (سپاه) تا مصلای نماز جمعه، ساعت 10 صبح با سخنرانی رئیس اداره تبلیغات اسلامی این شهرستان

5– بهشهر: از مدرسه امام علی(ع) به سمت چهار راه استقلال ، پارک ملّت و مصلای جمعه ساعت حرکت از ساعت9 صبح

6-گلوگاه: از میدان 22 بهمن به سمت مصلای امام علی (ع) شهرستان گلوگاه ساعت 10 صبح با سخنرانی حجت‌الاسلام میراحمدی امام جمعه گلوگاه

7–جویبار: از خیابان امام(ره)، خیابان شریعتی به سمت پارک شهدای خوشنام ساعت 9:30 با سخنرانی بابایی فرمانده سپاه شهرستان جویبار

8-بابلسر: از مقابل سپاه بابلسر به سمت میدان شهدای بیت المقدس، ساعت 9:30 با سخنرانی موسوی‌نژاد فرمانده سپاه بابلسر

9–آمل:از میدان قائم(عج) ،به سمت امام‌زاده ابراهیم(ع) گلزار شهدا، ساعت 9 صبح با سخنرانی حجت‌الاسلام مرتضوی امام جمعه شهرستان آمل

10–فریدونکنار: از مسجد امام سجاد(ع) به سمت مصلای جمعه، ساعت 10صبح با سخنرانی سادات کریمی مسؤول بسیج دانشجویی استان مازندران

11–محمودآباد: از گلزار شهدای آهو محله بلوار امام(ره) به سمت مصلای جمعه ساعت 10 صبح

12– نور: از میدان امام(ره)تا مصلای جمعه ساعت 10 صبح با سخنرانی حجت‌الاسلام احمدی امام جمعه شهرستان

13–نوشهر: از مقابل مسجد جامع به سمت خیابان انقلاب میدان آزادی و برگشت به سمت آموزش و پرورش ساعت 9:30 صبح

14 –چالوس: محل تجمع میدان معلم جنب مصلای جمعه ،ساعت 10 صبح با سخنرانی حجت‌الاسلام جباری امام جمعه چالوس

15–عباس‌آباد: از مقابل آموزش و پرورش ، حرکت به سمت خیابان و چهارراه،محل تجمع مدرسه امام حسین(ع) ساعت 9 صبح با سخنرانی ‌حجت‌الاسلام سورتچی امام جمعه سلمان‌شهر

16– تنکابن: از میدان شهید شیرودی به سمت میدان امام(ره) ساعت10 صبح با سخنرانی سعدی‌پور معاون مدیر کل و مدیر آموزش پرورش شهرستان تنکابن

17-رامسر: از میدان انقلاب به‌سمت میدان شهرداری ساعت 9:30 صبح با سخنرانی حجت‌الاسلام رضایی امام جمعه رامسر

18–میاندرود: از شهرداری ، خیابان امام خمینی(ره) میدان امام حسین (ع) شهر سورک از ساعت 10 صبح

19-کلاردشت: از گلزار شهدای گمنام به میدان معلم تا بلوار امام خمینی(ره) و برگشت محل دبیرستان الزهراء(س) ساعت 9:30 صبح با سخنرانی امام شهرستان کلاردشت

20– سوادکوه شمالی: از جلوی مسجد جامع شیرگاه به سمت یادمان شهدای گمنام ساعت 9:30صبح

21- سیمرغ: میدان شهید کشوری به سمت خیابان امام(ره) ، سالن ورزشی شهید کشوری ساعت 9:30 صبح با سخنرانی حجت‌الاسلام یوسفی امام جمعه شهرستان سیمرغ

22 –سوادکوه:

1-زیرآب :از مسجد جامع ،به سمت صحن امام زاده عبدالحق ساعت 9:30 صبح با سخنرانی سیدموسی حسین‌نژاد فرمانده سپاه سوادکوه

2- پل‌سفید: از مسجدجامع تا گلزار شهدا ، ساعت 9:30 صبح با سخنرانی یزدانی فرماندار شهرستان سوادکوه

23-نشتارود: از دبیرستان شهید رزاقی به سمت مسجد جامع ساعت 10صبح با سخنرانی شاملو استاد دانشگاه شفق

24-کیاسر: از میدان معلم بلوار امام رضا(ع) میدان ولی عصر(عج) مصلای جمعه ساعت 10 با سخنرانی حجت‌الاسلام تیموری امام جمعه کیاسر

25-سرخرود: ا از مقابل بخشداری تا مهدیه ساعت 10 صبح

26-بندپی شرقی:از میدان شهدای گمنام به سمت مصلای جمعه ساعت 10 صبح با سخنرانی حجت‌الاسلام پور رمضان امام جمعه

27-بندپی غربی: از بخشداری تا حوزه مقاومت بسیج خشرودپی ساعت10 صبح باسخنرانی حجت‌الاسلام حاجی‌زاده امام جمعه بندپی غربی

28-گتاب:از بخشداری به سمت میدان شهدای گتاب ساعت 10 صبح با سخنرانی حجت‌الاسلام تقی‌زاده امام جمعه گتاب

29- بابل‌کنار: از سه راه درازکلا به سمت مصلای جمعه ساعت 10 صبح با سخنرانی حجت‌الاسلام غفاری امام جمعه موقت

30-امیرکلا: از مسجد چهل ستون تا گلزار شهدای شایستگان با سخنرانی حجت‌الاسلام بابائیان امام جمعه

31-لاله‌آباد: از شهرداری زرگر شهر تا مزار شهدای گمنام محله کارون ساعت 10 صبح با سخنرانی حجت‌الاسلام شیخی امام جمعه

32-هادی‌شهر: از سه راهی میربازار به سمت بخشداری رودبست ساعت 10 صبح با سخنرانی حجت‌الاسلام اسلامی مسؤول نهاد رهبری در دانشگاه پیام نور مازندران

33-لاریجان: از پمپ بنزین وانا تا مدرسه علامه حسن‌زاده آملی، ساعت 9 صبح باسخنرانی امام جمعه لاریجان

34-دابودشت و دشت‌سر: از پاسگاه انتظامی به سمت مصلا جمعه ساعت 9 صبح باسخنرانی امام جمعه دابودشت حجت‌الاسلام تقی‌زاده

35-امام‌زاده عبدالله:از دفتر امام جمعه به سمت آستانه مقدس امام‌زاده عبدالله ساعت 9 صبح باسخنرانی حجت‌الاسلام اسماعیلی امام جمعه

36- خرم‌آباد: از میدان شهید ثابت به سمت مسجد جامع ساعت 10 صبح باسخنرانی شریفی فرمانده سپاه تنکابن

37-بلده: ازبخشداری تا مزار شهدای گمنام ساعت 10 صبح باسخنرانی رنج‌کش بخشدار بلده

38-ایزدشهر:از مسجد هاشمی تا مدرسه طناز توسلی ساعت 9:30 صبح باسخنرانی حجت‌الاسلام رزاقی امام جمعه

39-چمستان:از بخشداری تا میدان امام(ره) ساعت 10 صبح باسخنرانی حجت‌الاسلام حاجی‌زاده امام جمعه چمستان

40-کجور:از مقابل مسجد جامع به سمت میدان شهدا ساعت 9:30

41-پول: از مقابل بخشداری به سمت مسجد امام حسین(ع)، ساعت 9:30

42-شهر هچیرود: محل تجمع مرکز شهر، دبیرستان دخترانه فاطمیه ساعت 10 صبح باسخنرانی حجت‌الاسلام قنبر سرایی

43-مرزن‌آباد: محل تجمع حوزه مقاومت بسیج امام حسن مجتبی(ع)ساعت 10 صبح با سخنرانی حجت‌الاسلام جهاندار امام جمعه مرزن‌آباد

44-رویان: از مدرسه شهید تونی تا مسجد جامع رویان، ساعت 9 صبح

45-بهنمیر: از مقابل آموزش و پرورش به سمت مصلای بهنمیر ساعت 10 صبح.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

feedback
محمد علی
39 سال پیش عده ایی دانشچو که از شوروی کمونیست خط می گرفتند برای حفظ منافع روس ها و شکستن ارتباط کامل کشور ایران با امریکا و غرب از در سفارت امریکا بالا رفتن و بدون اجازه دولت و حتی رهبری مردم و مملکت و رهبری را در جلوی عمل انجام شده قرار دادنند.. و باعث شروع تحریم های امریکا علیه ایران شدند و کشور ایران در دنیا به عنوان یک کشور تروریستی معرفی شد..
امروز خانم ابتکار که از در سفارت امریکا بالا رفت پسر خود عیسی را برای تحصیل به امریکا فرستاده تا از تمام امکانات یک کشور آزاد و پیشرفته استفاده کند .
آیا اسم عملکرد این افراد مانند خانم ابتکار آقای علی ریحانی که دختر خود فاطمه را به امریکا فرستاده یا برادرزاده آقای رئیس جمهور که در امریکا تحصیل می کند خیانت به مردم ایران نیست؟؟ اگر نیست شما بگویید اسم این کار چیست. ؟