کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

یزدانی به 92 کیلوگرم می‌رود؟

بررسی وضیعت حسن یزدانی در آخرین تصمیمات فدراسیون کشتی

15 بهمن 1396 ساعت 10:00

حسن یزدانی نابغه کشتی جهان در فهرستی که اخیراً فدراسیون کشتی کشورمان برای مسابقات آسیایی قرقیزستان ارائه داده در وزن 92 کیلوگرم قرار دارد درحالی‌که او در آخرین مسابقات در وزن 86 کیلوگرم حاضر شده است.


به گزارش بلاغ، حسن یزدانی با کسب مدال طلای آسیایی، جهانی و المپیک و انجام کشتی‌های هجومی، تمام نگاه‌ها را به‌سوی خود جلب کرده و به‌عنوان یکی از نابغه‌های کشتی ایران به‌حساب می‌آید که توانسته در سن کم به چنین جایگاهی دست یابد.

او دارنده مدال نقره قهرمانی جهان 2015 در وزن 70 کیلوگرم، مدال طلای المپیک 2016 ریو در وزن 74 کیلوگرم و مدال طلای قهرمانی جهان 2017 در وزن 86 کیلوگرم است.

وی در سه وزن مختلف 70، 74 و 86 توانست موفقیت‌های بزرگی کسب کند اما در فهرستی که فدراسیون کشتی کشورمان در روزهای اخیر برای مسابقات آسیایی قرقیزستان ارائه داده است نام حسن یزدانی در وزن 92 کیلوگرم قرار دارد که در این رابطه کارشناسان نظرات متفاوتی را ارائه دادند.

محمد خرمن‌بیز ملی‌پوش دهه 70 کشورمان دراین‌باره اظهار کرد: کادر فنی بهتر از هرکسی می‌داند که حسن یزدانی در چه وضعیتی قرار دارد و اگر وزن او بالای 95 کیلوگرم است صلاح نیست که در مسابقات آسیایی که درجه‌دو و سه محسوب می‌شود وزن خود را کم کند.

وی افزود: ممکن است وزن کم کردن‌های بیش‌ازحد یزدانی به آینده ورزش حرفه‌ای او لطمه بزند.

ملی‌پوش سابق کشورمان با بیان اینکه وزن 92 کیلوگرم یک وزن غیر المپیکی است، گفت: حسن یزدانی در وزن‌های مختلف خود را ثابت کرده است و با این روند باید در المپیک در وزن 97 کیلوگرم کشتی بگیرد و خلائی که در این وزن وجود دارد پر کند.

احمد شکفته ملی‌پوش سابق کشورمان حضور حسن یزدانی در وزن 92 کیلوگرم را تصمیم درستی دانست و افزود: وقتی یک کشتی‌گیر نخبه‌ای مثل حسن یزدانی در یک وزن یکه‌تازی می‌کند از بحث پشتوانه‌سازی در آن وزن غافل می‌شویم که این تصمیم می‌تواند به پشتوانه‌سازی در این وزن کمک کند.

وی تأکید کرد: این تصمیم می‌تواند به آینده کشتی ایران کمک کند.

حضور یزدانی در مسابقات آسیایی در وزن 92 کیلوگرم تصمیمی کاملاً منطقی است

مصطفی ذبیح‌زاده کارشناس کشتی درباره شایعات حضور یزدانی در مسابقات قهرمانی آسیا در وزن 92 کیلوگرم اظهار کرد: یزدانی مدتی است که از شرایط مسابقه دور بوده است و این احتمال وجود دارد که کادر فنی تیم ملی بخواهد یزدانی را در قهرمانی آسیا محک بزند تا او در شرایط مسابقه قرار بگیرد، اما با توجه به تغییر قوانین وزن‌کشی و برگزاری مسابقات در دو روز و اینکه کشتی‌گیر باید در هر دو روز قبل از شروع مسابقات به روی باسکول برود و سر وزن قانونی باشد، حضور یزدانی در این مسابقات در وزن 92 کیلوگرم تصمیمی کاملاً منطقی است که مانع از وزن کم کردن او برای چنین مسابقاتی می‌شود.

وی افزود: فیزیک و ژن بدنی حسن یزدانی به نحوی است که ممکن است در سال‌های آتی با افزایش وزن بدنش به یک وزن بالاتر برود، اما در حال حاضر برای حضور در وزن 86 کیلوگرم وزن زیادی کم نمی‌کند و امسال در همین وزن باقی خواهد ماند.

تغییرات اوزان در مسابقات آسیایی موقتی است

حامد میرعمادیان مربی مازندرانی تیم ملی کشورمان با اشاره به اینکه وزن 92 و 79 دو وزن جدیدی هستند که به اوزان هشت‌گانه اضافه شدند، بیان کرد: ما باید یا از کشتی‌گیران وزن 97 یا 86 در وزن 92 کیلوگرم استفاده می‌کردیم که پس از بررسی وزن 97 دیدیم که کشتی سبک‌وزنی برای 92 وجود ندارد، بنابراین ناچار شدیم از وزن 86 که ترافیک در آن زیاد است استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: میدان آسیایی میدانی نیست که قهرمانان ما را تهدید کند و این جابجایی موقتی و برای حضور کشتی‌گیران کشورمان در مسابقات آسیایی است.

مربی تیم ملی کشورمان از حضور عزت‌الله اکبری در وزن 79 خبر داد و گفت: عزت‌الله اکبری که در وزن 86 کیلوگرم قرار داشت به دلیل سبک‌وزن بودن، او را در وزن 79 کیلوگرم برای مسابقات آسیایی قرار دادیم.

میرعمادیان به شایعاتی در مورد اجباری بودن تغییر وزن یزدانی اشاره و عنوان کرد: هیچ اجباری در تغییر اوزان وجود ندارد و صرفاً برای حضور در این مسابقات این تغییرات ایجاد است و اگر کسی بخواهد انصراف دهد نفر دوم آن در این مسابقات شرکت خواهد کرد.

حسن یزدانی در آوردگاه‌های مختلف و در سخت‌ترین شرایط خود را به دنیا ثابت کرده است و این تغییرات نمی‌تواند بر این کشتی‌گیر مقتدر جویباری آسیبی برساند و همچون گذشته با کشتی‌های هجومی و زیبا در مسابقات آسیایی قرقیزستان بار دیگر دل همشهریان جویباری و هم‌وطنان ایرانی خود را در سراسر جهان شاد می‌کند و به احتمال فراوان امسال در همین وزن باقی خواهد ماند.


کد مطلب: 346042

آدرس مطلب :
http://www.bloghnews.com/report/346042/بررسی-وضیعت-حسن-یزدانی-آخرین-تصمیمات-فدراسیون-کشتی

بلاغ نیوز
  http://www.bloghnews.com