تاریخ انتشاريکشنبه ۸ آذر ۱۳۹۴ - ۱۸:۱۶
کد مطلب : ۱۵۴۰۷۳
بی‌تدبیری دولت، مشتریان صادراتی ما را کم کرد؛ اگر برای صادرات برنامه‌ریزی داشتیم، با وجود رکود هم صادرات ما افت نمی‌کرد، دولت در اقتصاد سردرگم است و نمی‌داند باید چه‌کار کند.
۰
plusresetminus
از کاهش ۱۰ درصدی صادرات و واردات گسترده گندم خبر دارید؟
به گزارش بلاغ، عبدالمجید شیخی اقتصاددان و مشاور سابق وزارت جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با «نسیم» با انتقاد از کاهش 10 درصدی صادرات غیر نفتی و افزایش واردات کالاهای اساسی از جمله گندم و ذرت در هشت ماه اول سال 94 اظهار کرد: دولت پنجره های واردات و صادرات را تنظیم نکرده، به شکلی که درهای واردات باز است و از تولید داخلی هیچ حمایتی نمی شود.

وی با مرتبط دانستن رکود و کاهش تولید در کشور به واسطه عملکرد ضعیف دولت در تجارت خارجی بیان کرد: تولید در کشور هیچ حمایتی نمی شود و حتی نظام بانکی هم در جهت عکس تولید حرکت می کند، بنابراین این مسئله اثر منفی روی صادرات گذاشته است. در این میان هم متاسفانه دولت درها را به روی واردات باز کرده است که طبیعی است در مجموع چنین نتیجه ای حاصل میشود.

چطور ممکن است بخش کشاورزی رشد کند، اما صادرات آن کاهش باید؟

مشاور سابق وزارت جهاد کشاورزی با انتقاد از عدم توجه دولت به بخش کشاورزی در کشور به نسیم گفت: طبق اعلام مرکز آمار بالاترین رشد تولیدات در کشور طی نیمه اول امسال بخش کشاورزی بوده، در حالی که پایین ترین نرخ سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و پایین ترین موجودی سرمایه هم در اختیار همین بخش است. وی در ادامه اضافه کرد: واقعا چطور ممکن است بخش کشاورزی در نیمه اول سال جاری با رشد بیش از 5 درصدی مواجه شود اما کشور با واردات انبوه گندم و ذرت و محصولات کشاورزی مواجه باشد؟!

شیخی خاطرنشان کرد: با وجود رشد بخش کشاورزی در اقتصاد کشور، ضعف در سیاستهای تجاری دولت به افت صادرات کشاورزی کشور منجر شده و ما در تجارت محصولات کشاورزی خود به دیگر کشور ها با مشکل رو به رو هستیم.

وی با انتقاد از توجیه دولت در خصوص تاثیر افت قیمت جهانی نفت، در کاهش صادرات غیر نفتی هشت ماه نخست امسال تصریح کرد: ظاهرا حدود دو ماه است که تحریم محصولات پتروشیمی برداشته شده است. بنابراین نسبت دادن کاهش صادرات غیر نفتی به کاهش قیمت نفت با توجه به این که اکثر صنایع صادراتی کشور با پتروشیمی مرتبط هستند، بر خلاف ادعاهای دولتمردان است.

با بی تدبیری مسئولان وزارت صنعت، مشتریان همیشگی کالاهایمان را هم از دست داده ایم

این اقتصاددان تصریح کرد: افت و خیز صادرات و واردات هم اثر بیرونی دارد و هم اثر درونی، بنابراین یکی از دلایل افت صادرات غیر نقتی کاهش مشتریان همیشگی محصولات ما، با بی تدبیری مسئولین وزارت صنعت است.

شیخی خاطرنشان کرد: طبق آمار اداره بازرگانی ترکیه واردات ترکیه از ایران 18 درصد کاهش پیدا کرده و واردات ایران از ترکیه 35 درصد افزایش پیدا کرده است. در حال حاضر منسوجات ترکیه، لوازم خانگی و خشکبار این کشور و بسیاری از محصولات ترکیه بازارهای ما را اشباح کرده اند. این به دلیل سو مدیریت در بخش بازرگانی است. متاسفانه در حوزه بازرگانی حمایتی از بخش تولید دیده نمی شود.

دولت یازدهم با وجود ادعای فراوان در زمینه تجارت خارجی راهبرد ندارد

وی با انتقاد از عدم وجود یک راهبرد مشخص برای بخش تجارت خارجی در اقتصاد کشور بیان کرد: در حال حاضر یک راهبرد منسجم برای کل اقتصاد کشور به ویژه بخش مهم و تاثیر گذار تجارت خارجی وجود ندارد.دولت در اداره اقتصاد سردرگم است و نمی داند که باید چه تدبیری را برای حل مشکلات اقتصادی به کار ببندد.

دولت در اقتصاد سردرگم است و نمی داند که باید چکار کند

این اقتصاددان افزود: وزیر یک حرفی را درباره اقتصاد می زند و معاون وزیر خلاف آن را مطرح می کند. دبیر شورای عالی مناطق آزاد یک نظری درباره اقتصاد می دهد، رئیس کل بانک مرکزی درست در نقطه مقابل آن سخن می گوید. رئیس جمهور هم درباره مسائل اقتصادی اظهار نظر می کند در حالی که استناد علمی پشت آن نیست. مثلا وزیر اقتصاد به رئیس جمهور نامه می نویسد و اعلام می کند که کشور در مرز بحران است، ولی رئیس جمهور اعلام می کند که از رکود و بحران گذشته ایم و به دوران رونق اقتصادی رسیده ایم.

مشاور سابق وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد: این گونه تناقضات سردرگمی در مدیریت اقتصاد را نشان می دهد، تجارت خارجی هم بخشی از همین اقتصاد است که مدیرانی ضعیف آن را اداره می کنند. وی در ادامه با بیان اینکه شاید به آقای روحانی اطلاعات غلط درباره اقتصاد میدهند به نسیم گفت: سوال من این است آیا آقای روحانی خبر دارند که در هشت ماه اخیر صادرات غیرنفتی ایران 10 درصد کم شده و عمده اقلام وارداتی به کشور گندم و ذرت بوده است؟!

اگر برای صادرات برنامه ریزی داشتیم، با وجود رکود هم صادرات ما افت نمی کرد

شیخی با انتقاد از عدم وجود استراتژی روشن در بخش تجارت خارجی کشور تصریح کرد: در حال حاضر راهبرد مشخصی برای تجارت خارجی نداریم، و این که در داخل کشور رکود وجود دارد دلیلی بر افت 10 درصدی صادرات غیر نفتی ما نیست، زیرا اگر مسئولان بازرگانی کشور مشتریان مناسبی برای کالاهای تولید داخل پیدا کنند و مشتریان قبلی را هم حفظ کنند، تولید کننده داخلی با وجود همه مشکلات باز هم برای صادرات کردن بی انگیزه نخواهد شد و تولیدات خود را به قصد صادرات به بهترین شکل عرضه خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: دولتمردان نباید ضعف خود در برنامه راهبردی بخش بازرگانی و تعامل ضعیف با کشورهای جهان از جمله کشورهای همسایه، را تماما به گردن رکود و یا افت قیمت جهانی نفت بیندازند، بلکه باید برای حل مشکل صادرات برنامه ریزی مناسبی را انجام دهند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

زندگی را مجازی نسازیم!
دوشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۳
از سیر تا پیاز ماجرای "سحر خدایاری"
شنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۵