تاریخ انتشارپنجشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۶
کد مطلب : ۳۸۵۱۸۲
در جدیدترین اقدام تروریستى، دولت عربستان روز سه شنبه اعلام كرد ۳۷ نفر از اتباع این كشور به جرم فعالیت تروریستى اعدام شدند و مطابق روال معمول بسیارى از دولت‌هاى غربى و حتى برخى مجامع حقوق بشرى در غرب، از كنار این اعدام‌ها با سكوت عبور كرده‌اند.
۰
plusresetminus
عربستان، قرون وسطاترین دولت تروریستی عربی‌عبری
به گزارش بلاغ، در جدیدترین اقدام تروریستى، دولت عربستان روز سه شنبه اعلام كرد ۳۷ نفر از اتباع این كشور به جرم فعالیت تروریستى اعدام شدند. اعدام‌ها در استان‌هاى مكه، مدینه، ریاض، القصیم، عسیر و منطقه شیعه‌نشین الشرقیه صورت‌گرفته است. ۳۲ نفر از ۳۷ نفر اعدام شده از اتباع شیعه عربستان بوده‌اند. بر اساس اعلام برخى فعالان شبكه‌هاى اجتماعى سعودى، این افراد از شیعیان منطقه قطیف و رجال دین و طلاب علوم دینى منطقه شرقیه هستند كه با اتهامات تروریستى اعدام شده‌اند.
این اعدام‌ها در شرایطى صورت‌گرفته كه مجامع بین‌المللى واكنش گسترده‌اى نسبت به آن‌ها بروز نداده‌اند و مطابق روال معمول بسیارى از دولت‌هاى غربى و حتى برخى مجامع حقوق بشرى در غرب، از كنار این اعدام‌ها با سكوت عبور كرده‌اند. نكته جالب این است كه عربستان معمولا مخالفان خود را متهم به فعالیت‌هاى تروریستى كرده و اعدام مى‌كند. اما این مسأله چگونه تحلیل مى‌شود؟

*عربستان، شیعیان و تروریسم‌
پیوند وهابیت با تروریسم مسأله‌اى است كه نیازى به اثبات نداشته و بسیارى از شبكه‌هاى غربى نیز به این امر اعتراف كرده‌اند. در این‌راستا روزنامه «بوستون‌گلوب» در تحلیلى از دوگانگى‌هاى سیاست‌هاى دولت آمریكا در قبال ایران و سعودى انتقاد و خاطرنشان كرده، هیچ كشورى مستمرتر از ریاض، حامى تروریسم نبوده است.(1) در واقع در شرایطى كه عربستان به‌عنوان مادر تروریست‌ها شناخته مى‌شود و بسیارى از مقامات غربى نیز بارها به این امر اعتراف كرده‌اما این كشور سعى دارد براى حذف مخالفان خود به‌ویژه شیعیان با برچسپ تروریسم، آن‌ها را زندانى و اعدام كند.

دولت عربستان شیعیان را از جبنه‌هاى مختلف مورد فشار قرارداده است. شیعیان عربستان در بدترین شرایط ممكن زندگى مى‌كنند و به‌عنوان مسلمانان فراموش شده مشهور هستند. شیعیان عربستان كه بین ۱۵ تا ۲۵ درصد جمعیت كشور را تشكیل مى‌دهند طى ۸ دهه‌اى كه از حكومت آل سعود مى‌گذرد، با تبعیضات و محدودیت‌هاى متعدد و فراوانى مواجه بوده‌اند كه مى‌توان آن‌ها را به‌صورت كلى در سه طیف برشمرد: تبعیض‌هاى دینى - مذهبى، تبعیض‌هاى سیاسى و محرومیت‌هاى اقتصادى. (2) در واقع آل سعود آنچنان فضا را براى شیعیان تنگ كرده است كه حتى بسیارى از وهابى‌ها به‌صورت آشكار و در روز روشن به شیعیان حمله كرده و آن‌ها را به شهادت مى‌رسانند. در تازه ترین اقدام، یك وهابى تندروى سعودى ۴۰ ساله در جنایتى وحشتناك، زكریا كودك شیعه ۶ ساله را به جرم محبت به خاندان پیامبر(ع) در برابر چشمان مادرش در مدینه منوره سر برید. اما مهم‌ترین ظلم به شیعیان در بخش قضایى عربستان روى مى‌دهد. نظام قضایى عربستان كه كاملاً تحت تسلط وهابیون قراردارد به عرصه‌اى براى فشار حداكثرى به شیعیان تبدیل شده است. شیعیان حتى با كمترین مخالفت با شدیدترین واكنش‌ها مواجه مى‌شوند. حتى در یك اقدام، روستاى تاریخى المسوره در شرق عربستان توسط آل سعود كاملاً تخریب شد و عربستان از تبدیل شدن این روستا به نماد مقاومت واهمه داشت.

در واقع در دادگاه‌هاى عربستان شیعیان حتى از داشتن وكیل نیز محروم مى‌شوند و بدون تفهیم اتهام سال‌ها در زندان به‌سر مى‌برند. حتى در مرحله محاكمه نیز معمولاً قضات سعودى به دفاع شیعیان از خود توجهى نكرده و شدیدترین احكام را صادر مى‌كنند. (3) در واقع همان‌طور كه مقام معظم رهبرى بارها اعلام كرده‌اند؛ نظام سعودى یك نظام قرون وسطایى است. یكى از نمادهاى این نظام قرون وسطایى نیز محاكمه شیعیان تنها به جرم عقاید مذهبى است. از دیگر نمونه‌هاى تبعیض سیستماتیك علیه شیعیان مى‌توان به ممنوعیت ساخت مساجد و سایر مراكز مذهبى توسط شیعیان، عدم آزادى در انجام مناسك دینى، عدم تخصیص قبرستان به شیعیان درمناطقى از عربستان، محدودیت در نامگذارى براساس مذهب شیعه، ملحد خواندن شیعیان، توقف فعالیت سایت‌ها و پایگاه‌هاى اینترنتى شیعى، عدم پذیرش شیعیان به‌عنوان شاهد در سیستم قضایى و... یاد كرد.

* آمریكا و جنایات عربستان‌
اما نكته بسیار مهم در مورد جنایت‌هاى عربستان در مورد شیعیان و نقض‌هاى گسترده حقوق بشرى این است كه آمریكا كه ادعاى حقوق بشرى دارد، نه تنها در برابر سركوب و اعدام شیعیان عربستان موضع نگرفته، بلكه حتى به گونه‌اى آل سعود را تشویق به این كار مى‌كند. چراكه اساساً حقوق بشر تنها دستاویزى براى غرب جهت تحقق منافع است. فاصله كوتاه میان استقبال سعودى از تصمیم ترامپ درخصوص عدم تمدید معافیت ۸ كشور در خرید نفت ایران و قول مقامات سعودى مبنى بر جبران خلأ ناشى از حذف ایران از بازار نفت بین‌المللى با اعلام اعدام ۳۷ نفر در سعودى بسیار تامل برانگیز است. بسیارى معتقدند كه با توجه به فاصله كوتاه و چند ساعتى میان این دو مسأله‌ می‌توان با اطمینان گفت كه در این میان معامله‌اى ولو نانوشته و ذكر نشده میان ترامپ و بن سلمان صورت‌گرفته باشد. در واقع منافع ترامپ ایجاب مى‌كند كه جنایت‌هاى عربستان را محكوم نكرده و حتى به دفاع از آن‌ها اقدام كند.

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهورى اسلامى ایران در واكنش به این اعدام‌ها در صفحه توییتر خود نوشت: «پس از چشم پوشى از قطعه قطعه كردن یك روزنامه نگار، وقتى كه عربستان ۳۷ مرد را در یك روز گردن‌زند هیچ نجوایى از دولت ترامپ شنیده نمى‌شود، حتى وقتى كه یكى را ۲ روز پس از عید پاك مصلوب مى‌كند. عضویت در «تیم ب» شامل بولتون، بن سلمان، بن زاید وبى‌بى (نتانیاهو) - به هر جنایتى مصونیت مى‌دهد.» در واقع آمریكا در برابر قتل خاشقچى، جنایت‌هاى عربستان در یمن، اعدام آیت‌الله نمر و اعدام شیعیان نه تنها موضع‌گیرى نكرده بلكه به‌صراحت اعلام مى‌كند كه منافع خود را به‌دلیل مسائل حقوق بشرى با عربستان به خطر نخواهد انداخت.

درنهایت...
در حالى كه وزارت كشور عربستان در بیانیه‌اى اعلام كرده كه ۳۷ نفرى را كه اعدام كرده «متهم به تروریسم» بوده‌اند، منابع مستقل گزارش داده‌اند ۳۲ نفر از اعدام شدگان، از شیعیان منطقه قطیف و رجال دین و طلاب علوم دینى منطقه شرقیه هستند. این مسأله بسیار خطرناك است چراكه این ۳۲ شیعه تنها به جرم شیعه بودن با اتهام حمایت از تروریسم اعدام شده‌اند. البته رژیم سعودى هر ساله شمار زیادى از مخالفان آل‌سعود را تحت عناوین «مبارزه با تروریسم» اعدام مى‌كند. شیخ «نمر باقر النمر»، رهبر شیعیان عربستان یكى از برجسته‌ترین مخالفان آل‌سعود بود كه سال ۱۳۹۳ به همین بهانه اعدام شد. این نوع اقدام عربستان با شیعیان در حالى است كه بنابر گزارش سازمان دیده بان حقوق بشر، شیعیان عربستان تنها خواستار حقوق برابر هستند و نقشى در اقدامات به‌اصطلاح تروریستى ادعایى عربستان ندارند. بررسى‌ها در مورد شیعیان عربستان نشان دهنده این است كه شیعیان در این كشور معمولاً از طریق مسالمت‌آمیز به‌دنبال رسیدن به عدالت هستند اما عربستان با متهم كردن این افراد به حمایت از تروریسم، آن‌ها را اعدام مى‌كند. این همان حربه‌اى است كه آمریكا در مورد بسیارى از كشورهاى منطقه نیز به كار مى‌برد و با برچسپ زدن تروریسم به آن‌ها سعى در تحریم كشورهاى مخالف خود را دارد.

منابع:
1- خبرگزاری العام، 8 مهر 1397/ fa.alalamtv.net/news/3807161
2- فواد ابراهیم، شیعیان در جهان مدرن عرب: عربستان سعودی، ترجمه: رضا سیمبر، تهران: نشر پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم،1387، ص ۳۵
3- همان، ص38
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما