تاریخ انتشاريکشنبه ۶ آبان ۱۳۹۷ - ۰۰:۵۴
کد مطلب : ۳۶۵۴۲۱
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، قتل فجیع و تکه تکه کردن «جمال خاشقجی»، روزنامه نگار منتقد سیاست‌های اخیر عربستان، خبری بود که طی چند هفتۀ گذشته، رسانه‌ها و سیاستمداران جهان را متوجه ولیعهد جوان و جاه‌طلب آل‌سعود کرد. دو هفته‌ای که به قول ترامپ؛ بدون حمایت‌های ایالات متحده، نه محمد بن سلمانی می‌ماند و نه آل سقوطی و جدا از سایر جنایت‌های این ولیعهد تشنه به خون در یمن و سوریه و... قتل خاشقجی نشانگر درستی و اثبات این مدعای ترامپ بود.
 اما ریشۀ اصلی ضعف و مشکل عربستان- به عنوان مشکل اصلی منطقه غرب آسیا و جهان اسلام- تنها یک ولیعهد دیوانه و تازه به دوران رسیده به نام بن سلمان نیست. چه بسا این بن‌سلمان به اصطلاح اصلاح‌طلب، مانند هر حاکم تازه‌کار یا رئیس‌جمهور بی‌تجربه‌ای دست به‌اشتباهی ناخواسته زده باشد و به قول ترامپ کار عوامل خودسری باشد که البته از نزدیکترین افراد در حلقۀ بن‌سلمانند! مشکل، شدت وابستگی افراد و خاندان‌هایی است که با تمام‌خواری و زبونی، مدعای اصلاح‌طلبی و هدایت در جامعۀ خود و یا پدرخواندگی در جهان اسلام را دارند. مثال و نمونۀ نه چندان دور آن- برای کشور خودمان- روزنامه‌نگاران و گزارشگرانی که با تمام ادعای بی‌طرفی، کار حرفه‌ای و شعاعری از این دست برای رسانه‌ها و شبکه‌های خبری در لندن و واشنگتن قلم می‌زنند که وابستگی آنها معلوم است و یا تزویر و ریاکاری برخی از سلبریتی‌ها و اهالی داخلی سینما که صدای حمایتشان از مردم بلند است اما در زد و بند با اختلاس‌گران و دشمنان همین مردم، شکم خود و اطرافیانشان را با پول‌های کثیف و نجومی پر می‌کنند و هر بار با ایجاد حاشیه و سر و صدای بیشتر برای محبوبیت و دیده شدن، دستمزدهای میلیاردی‌شان نیز تصاعدی بالا می‌رود. مانند همان دستمزدهای تصاعدی که قلم به دستان مزدور- مستقیم و غیرمستقیم- از آل‌سعود می‌گیرند تا برای مردم تحریم شده و تحت محاصره، ندای آزادی و اصلاح‌طلبی سر بدهند.
احتمالاً این ضرب‌المثل معروف را شنیده‌اید که؛ لشکری از گوسفندان که توسط یک شیر هدایت می‌شود، می‌تواند لشکری از شیران را که توسط یک گوسفند هدایت می‌شود شکست دهد. باید پرسید که چرا تنها یک کشور [هرچند قدرتمند] با تحریم و قانون‌شکنی می‌تواند برای ما ایجاد بحران و مسئله کند؟ چگونه مردم و هم‌وطنان ما آنقدر تحت تأثیر قرار می‌گیرند که تنها با یک تهدید، دلار و سکه و ارز و پوشک و هر کالای دیگر را آنقدر انبار و احتکار می‌کنند تا هم‌وطن، هم شهری و هم رگ و ریشۀ خود را زیر بار تورم و گرانی نیست و نابود کنند؟ پاسخ ساده است؛ تنها کافیست نگاهی به مزدوران و مزورانی کنید که با تمام وابستگی و پستی و حقارت خود، مدعای خط‌دهی و هدایت این مردم و این جامعه را دارند.
در حقیقت، مشکل اصلی غرب آسیا و جهان اسلام نیز، نه از عربستان و مردم عرب است و نه از اختلاف شیعه و سنی و ترک و کرد و فارس. مشکل در همین سیاست بنیادین امپریالیسم و ایالات متحده است. یعنی تطمیع و حمایت از حقیرترین و خودفروش‌ترین آنها، برای خط‌دهی و هدایت آشکار و پنهان و در نهایت برای حذف و نابودی دلیرترین و آگاه‌ترین ایشان. مانند قتل خاشقجی به‌دست ولیعهدی که بی‌شک دیوانه‌ترین فرد از وابسته‌ترین و بی‌کفایت‌ترین خاندان‌ها در تاریخ معاصر خاورمیانه است.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما