تاریخ انتشارشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۰
کد مطلب : ۳۶۳۹۵۵
آموزش و پرورش میاندورود با اعلام خبر ادغام دو دبیرستان سورک در روزهای پایانی تعطیلات تابستان باعث ایجاد تنش‌ و نگرانی‌هایی شد که برمی‌گردد به خود آموزش و پرورش که به یک تصمیم ناپخته رسید و آن را اجرا کرد.
۰
plusresetminus
نقدی بر تصمیمات دقیقه نودی آموزش و پرورش میاندورود
به گزارش بلاغ، در روزهای پایانی تعطیلات تابستانی آموزش و پرورش میاندورود اعلام کرد که دبیرستان 22 بهمن و کمیل سورک به‌دلیل کمبود دانش آموز در دو مدرسه و تکمیل شدن کلاس‌ها باید در هم ادغام شوند.

آموزش و پرورش با اعلام این خبر در روزهای پایانی تعطیلات تابستان باعث ایجاد تنش‌ها و نگرانی‌هایی شد که برمی‌گردد به خود آموزش و پرورش که هم درون ساختاری و هم برون ساختاری بدسلیقگی می‌کند.

آموزش و پرورش در برون ساختاری بدسلیقگی‌اش این بود که در یک زمان نامناسب تصمیم عملی به جابجایی دانش آموزان گرفت زمانی که به تعطیلات تاسوعا و عاشورا برخورد کرد و روزهای قبل از آغاز سال تحصیلی بود.

البته مسئولان آموزش و پرورش خودشان هم هماهنگ نبودند و اعلام کردند که معتمدان محل را در جلسه شورای آموزش و پرورش دعوت کردند، البته کسانی که ارتباط‌شان با دبیرستان بود دعوت نشدند.

در سال 58 و 59 سه نفر آقایان مفیدی، حسین‌زاده و شریفی پیگیر ایجاد دبیرستان در سورک بودند که باید این سه نفر در جلسه دعوت می‌شدند و علاوه بر آن می‌بایست انجمن اولیاء و خانواده‌ها را دعوت می‌کردند و از خانواده‌ها در مدرسه نظرخواهی می‌کردند، همچنین در جلسه شورای آموزش و پرورش نماینده انجمن و اولیاء به دلایل مختلف حضور نداشت.

دقیقاً یک هفته مانده به آغاز سال تحصیلی این کار را انجام دادند و توجیهات بیشتر جنبه آماری بود مثلاً کلاس کم است و نمی‌صرفد و معلم نداریم و...

آموزش و پرورش باید از قبل با شورا و شهرداری صحبت می‌کرد و دغدغه‌ای که خانواده‌ها داشتند نظیر رفت‌وآمد که هم هزینه‌بر است و هم خطرناک بود را برطرف می‌کرد.

در مقابل اقدامات آموزش و پرورش، خانواده‌ها هم توجیه نبودند که این مدرسه متعلق به سورک است و اینکه مدرسه کمیل امکانات مناسبی دارد اما زمان اعلام و جابجایی مناسب نبود که می‌بایست چندین ماه قبل و قبل از آغاز ثبت نام سال جدید اقدامات و اطلاع‌رسانی لازم را به خانواده‌ها و دانش آموزان انجام می‌دادند.

یک اشتباهی که در گذشته انجام شد این بود که رشته علوم انسانی را از دبیرستان 22 بهمن خارج کردند و این یک اشتباه بود.

آموزش و پرورش اقدام به جابجایی مدیر این مدرسه که 29 سال سابقه حضور در آموزش و پرورش و 17 سال سابقه مدیریتی دارد به مدرسه دیگر به‌عنوان معلم کردند، آموزش و پرورش این مدیر را عامل اصلی تحریک خانواده‌ها برای اعتراض می‌داند در صورتی که وی از حق خود و شهر سورک دفاع کرد و نادیده گرفتن سابقه مدیریتی چندین ساله این مدیر با تجربه در سال پایانی حضورش در آموزش و پرورش کاری است غیرحرفه‌ای.

همچنین یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه داشت، جابجایی دانش آموزان از یک مدرسه به مدرسه دیگر است که باعث افت تحصیلی آنان می‌شود، عده‌ای پشت کنکوری هستند و وقتی معلم، فضا و مکان را برای یک دانش آموز تغییر دهند، باعث افت تحصیلی می‌شود همچنین از نظر اضطراب و استرس روی دانش آموزان تاثیر می‌گذارد.

خانواده‌ها بعضاً می‌گفتند اگر 22 بهمن تعطیل شود بچه‌های خود را به شهرهای دیگر می‌فرستند، اما به مدرسه کمیل نمی‌فرستند که این یعنی داشتن ذهنیت نامناسب نسبت به این مدرسه که آموزش و پرورش باید با اقدامات مناسب این ذهنیت را از بین ببرد.

مسئولان اگر واقعاً به‌دنبال تغییر مکان بودند از ابتدای تابستان نمی‌بایست ثبت نام را در این مدسه انجام می‌دادند و این نیاز به تصمیم‌گیری و اطلاع رسانی در زمان مناسب داشت.

آموزش و پرورش در درون باید به اتفاق نظر می‌رسید و بررسی کارشناسی می‌کرد و اگر کار کارشناسی کرده بودند نمی‌بایست در این زمان تصمیم ناپخته را عملی می‌کردند.

امروز که موافقت با برپا بودن دبیرستان 22 بهمن گرفته شد، اما هنوز تکلیف دانش آموزان به درستی مشخص نشده و برنامه کلاسی آنها مشخص نیست و این باعث عقب ماندن از درس و یا بعضاً زود عبور کردن از مبحثی به دلیل نداشتن فرصت کافی می‌شود و نیاز است که هر دانش آموز بیشتر از این دچار استرس و سردرگمی نشود.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما