تاریخ انتشاريکشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۰
کد مطلب : ۳۹۷۳۷۹
واکنش هیجانی، بی‌منطق و اثبات نشده ترامپ در جمع خبرنگاران علیه ایران که پیش‌ازاین نیز به‌کرات رخ‌داده بود، بیش از اینکه نشان‌دهنده بی‌ثباتی در مجموعه کاخ سفید باشد، نمایی است بی‌پرده از استیصال کاخ سفید در برابر سیاست‌های مقتدرانه کشورمان.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، روزنامه «حمایت» در یادداشتی از «منصور حقیقت پور» نوشت: 

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا که هنوز از شوک سرنگون شدن پهپاد افسانه‌ای و گران‌قیمت «تریتون» خارج نشده، پنجشنبه هفته گذشته در جمع رسانه‌های این کشور با افتخار، خبر ساقط شدن یک فروند پهپاد ایرانی که بر فراز کشتی «یو اس اس باکسر» بود را اعلام کرد؛ ادعایی که حتی وزارت دفاع آمریکا نیز از تصریح بر ایرانی بودن آن امتناع نمود! دیروز بعد از این ادعا، سپاه پاسداران تصاویری از رصد عقاب تیزپرواز ایرانی بر فراز ناو آمریکایی منتشر کرد که ثابت می‌کرد اظهارات کلیددار کاخ سفید، توهمی بیش نبوده است! روز گذشته نیز یک فروند نفت‌کش انگلیسی در خلیج‌فارس متوقف شد که نشان‌دهنده اقتدار مضاعف و عزم قاطع جمهوری اسلامی در مقابله با هر نوع شیطنت و اخلال در امنیت این منطقه از سوی متحد نزدیک واشنگتن و دسیسه‌های جبهه غربی است. این دو رویداد مهم، در حالی به وقوع پیوست که آمریکا و غرب، ائتلافی بی‌حاصل را برای به‌اصطلاح وادار کردن جمهوری اسلامی به کوتاه آمدن از مواضعش تشکیل داده‌اند و کشورمان در مقابل، ثابت کرده که همچنان دست برتر را در تحولات منطقه دارد و برنده «جنگ اراده‌ها»است. دراین‌باره گفتنی‌هایی هست.

1. واکنش هیجانی، بی‌منطق و اثبات نشده ترامپ در جمع خبرنگاران علیه ایران که پیش‌ازاین نیز به‌کرات رخ‌داده بود، بیش از اینکه نشان‌دهنده بی‌ثباتی در مجموعه کاخ سفید باشد، نمایی است بی‌پرده از استیصال کاخ سفید در برابر سیاست‌های مقتدرانه کشورمان. آمریکایی‌ها پس از سرنگون شدن پهپاد تریتون و عجز فاحش در پاسخ به آن به دلیل وحشت از واکنش سخت نیروهای مسلح کشورمان،‌ دچار سرشکستگی جهانی شده و به هر ترتیب ممکن درصدد برآمدند که آبروی ریخته خود را جبران کنند. اوج واکنش آن‌ها به ماجرای ساقط شدن پرنده 220 میلیون دلاری پنتاگون، دعوت از کشورهای جهان برای تشکیل ائتلافی به‌منظور حفاظت از تردد دریایی در خلیج‌فارس بود که با واکنش سرد بسیاری از کشورها ازجمله برخی از نزدیک‌ترین متحدان واشنگتن مواجه شد. به مصداق فرد گرسنه‌ای که تابلوی «کتاب‌فروشی» را از فاصله دور، «کباب فروشی» می‌خواند، ترامپ نیز دچار هذیان‌گویی و بافتن رطب و یابس شده و برای ترمیم وجهه خود، پهپادی را که اساساً معلوم نیست برای چه کشوری بوده – فارغ از اینکه اصل خبر آیا صحیح است یا خیر – ایرانی معرفی کرد!
2. پس از وقوع چندین حادثه مشکوک برای نفت‌کش‌ها در دریای عمان و خلیج‌فارس، ترامپ و مسئولین آمریکایی این هدف را دنبال می‌کنند که جمهوری اسلامی را مسئول «ناامنی» منطقه جلوه دهند. همچنان که با وقاحت تمام، کاهش تعهدات برجامی ایران را نقض توافق هسته‌ای معرفی کرده و نتیجه گرفته‌اند که کشورمان به سمت تولید سلاح هسته‌ای و ناامن سازی منطقه و جهان پیش می‌رود! همین سیاست در توافق به‌اصطلاح جامعی که ترامپ از رهگذر فشار تحریم‌ها و جنگ روانی به دنبال آن است نیز مشاهده می‌شود. هیئت حاکمه آمریکا اعم از دموکرات و جمهوری‌خواه، هر کدام با تاکتیک‌های حزبی خود، توان نظامی و نفوذ ایران در منطقه را سال‌هاست که عامل شیوع ناامنی معرفی کرده‌اند و دقیقاً برای محدود کردن همین مؤلفه‌ها و خطوط قرمز بود که ترامپ از برجام خارج شد. در حقیقت، ترامپ از این آشفته‌گویی، سریالی را دنبال می‌کند که همه رؤسای جمهور آمریکا به شیوه‌ای آن را در دستور کار خود قرار داده بودند که عبارت است از «تغییر محاسبات»‌ جمهوری اسلامی و واداشتن ایران به بازی در پازلی که یانکی‌ها ترسیم می‌کنند.
3. کشورمان در حال حاضر، در کشاکش بی‌سابقه‌ترین تحریم‌های اعمال‌شده از سوی آمریکایی‌ها قرار دارد و فشارهای اقتصادی به اذعان بسیاری از نهادها و سازمان‌های فعال در این حوزه، کارایی خود را ازدست‌داده است. ترامپ با استراتژی دوگانه «تحریم» و «جنگ روانی» به شکلی که حاکمیت را مقصر تحولات اخیر نشان دهد و مردم را از داخل و کشورهای جهان را در خارج به‌زعم خود علیه جمهوری اسلامی متحد کند، قدم در راهی بی‌حاصل گذاشته است، چراکه آمریکای فرتوت، اولاً به دلایل متعدد و روشن، توان ورود به یک مداخله نظامی دیگر را ندارد و ثانیاً، بسیاری از ناظران و چهره‌های سیاسی جهان، واشنگتن و شرکای غربی‌اش را مسبب افزایش تنش در منطقه می‌دانند. به‌عنوان نمونه، «جرمی کوربین»، رهبر حزب کارگر انگلیس، روز گذشته، انگشت اتهام تحولات اخیر را به سوی آمریکا نشانه گرفت و ترامپ را به سبب خروج از برجام، مقصر شرایط کنونی معرفی کرد. همچنین، شبکه خبری اسکای نیوز، در مقاله‌ای که اندکی بعد آن را از روی خروجی خود حذف کرد، با اشاره به ادعای هفته گذشته «جرمی هانت»، وزیر امور خارجه انگلیس که مدعی تلاش برای کاهش تنش در منطقه شده بود نوشت: «زمانی این خواسته محقق می‌شود که لندن هر نوع شانس درگیری را خنثی کند و توافق هسته‌ای ایران با سایر قدرت‌های جهان را که آمریکا یک‌جانبه از آن خارج شد را نجات دهد. اما با توجه به مجموعه‌ای از اقدامات تنش‌زا طی دو هفته گذشته، به نظر می‌رسد که این خواسته، خیال‌بافی باشد»! 4. نگارنده این سطور پیش‌ازاین بارها به تغییر موازنه قوا در منطقه و افول هژمونی آمریکا از یک سو و قدرت گرفتن جمهوری اسلامی از سوی دیگر، تصریح کرده است. انگلیس و آمریکا که این روزها در برابر جمهوری اسلامی سردرگم شده‌اند - یکی به هذیان‌گویی متوسل شده و دیگری هم با ابتلا به ضعف‌های مفرط نظامی، از دور عربده می‌کشد – شاهد امتداد شاخه‌های انقلاب اسلامی در منطقه هستند و کاری هم از دستشان ساخته نیست. عراق را با صرف هزینه‌های هنگفت از لوث صدام پاک‌سازی و به مجاهدین انقلابی حامی جمهوری اسلامی تقدیم کردند؛ در یمن، با حمایت از قبیله سعودی، شعبه پرقدرت دیگری از مقاومت را در منطقه تقویت کرده و عبرت‌آموز اینکه برای کنترل غلیان خشم انصار الله، دست به دامن جمهوری اسلامی شده‌اند! در سوریه، تنها واکنش آمریکای اوباما و ترامپ، رجزخوانی و چند موشک‌پرانی نمایشی بود و با وجود تکرار ترجیع‌بند برکناری «بشار اسد»، رئیس‌جمهور قانونی و مشروع این کشور، نظام مردمی سوریه در نقطه اوج ایستاده است. انتظار داشتند که جمهوری اسلامی با تحریم‌های نیمه مرداد و آبان سال گذشته،‌ سرخم کند و 40 سالگی خود را به‌اصطلاح نبیند اما فجر چهلم، به میعادگاهی پرشکوه و بی‌نظیر در تاریخ انقلاب تبدیل شد. تردیدی نیست که چشم‌انداز و زوایای برتری جمهوری اسلامی در برابر واشنگتن، بسیار فراخ‌تر از آن است که در این نوشته به‌اختصار به آن اشاره شد اما همین مقدار نیز سندی است غیرقابل‌انکار برای این حقیقت که ایران اسلامی برنده این نبرد نابرابر است و به فرموده رهبر حکیم انقلاب «امروز در دنیا، جنگ، جنگ اراده‌هاست؛ هر طرفی که اراده قوی‌تری، ثبات بیشتری داشته باشد، او پیروز این میدان‌ها است؛ شما اینجا نشان دادید که توانایی دارید و اقتدار دارید.» (23 آبان 97)                                    
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

این ره که تو می روی به ترکستان است
پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۰
به چه کسانی باید رأی داد؟
پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۱
وجوب انتخاب اصلح
چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۱
جوان‌فریبی با بزن و بکوب
سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۴