تاریخ انتشارجمعه ۲۸ تير ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۰
کد مطلب : ۳۹۷۱۶۷
رئیس‌جمهور موقت الجزائر در سفری به قاهره که نخستین سفر خارجی وی است، با همتای مصری خود دیدار کرد.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ،«بسام راضی» سخنگوی ریاست‌جمهوری مصر اعلام کرد که «عبدالقادر بن صالح» رئیس‌جمهور موقت الجزائر با «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر دیدار کرد.

السیسی سطح روابط متمایز بین مصر و الجزائر را ستود و بر تمایل قاهره برای همکاری دوجانبه در زمینه‌های مختلف تأکید کرد.

 

دو طرف همچنین راهکارهای تقویت همکاری دوجانبه به خصوص در زمینه‌های اقتصادی، تجاری و سرمایه‌گذاری و نیز زمینه‌های امنیتی و تبادل اطلاعات به ویژه در سایه وجود چالش‌های مشترک را بررسی کردند.

رؤسای جمهور الجزائر و مصر همچنین تحولات منطقه‌ای و پرونده‌های حل نشده اتحادیه آفریقا به ویژه مسائل مربوط به لیبی را مورد بررسی قرار دادند و بن صالح از هماهنگی بین دو کشور در این باره و رایزنی وزرای خارجه سه کشور مصر، الجزائر و تونس درباره لیبی ابراز خرسندی کرد.

وی بر علاقه‌مندی الجزائر برای برقراری آتش‌بس در لیبی و حل‌وفصل سیاسی بحران این کشور به گونه‌ای که ثبات و امنیتی لیبی و سلامت ارضی آن حفظ شود، تأکید کرد.

دو طرف همچنین اوضاع داخلی الجزائر را بررسی کرده و السیسی اعتماد کامل به توانایی نهادهای دولت الجزائر برای تعامل با چالش‌های کنونی بدون دخالت طرف‌های خارجی در امور داخلی این کشور را مورد تأکید قرار داد.

از زمان استعفای «عبدالعزیز بوتفلیقه» در تاریخ ۲ آوریل گذشته که تحت فشار افکار عمومی صورت گرفت، مردم الجزائر خواهان برکناری عناصر دوره بوتفلیقه از جمله «عبدالقادر بن صالح» رئیس‌جمهور انتقالی، «نورالدین بدوی» و «احمد قاید صالح» رئیس ستاد مشترک هستند.

پیش از این قرار بود انتخابات ریاست‌جمهوری چهارم جولای برگزار شود اما به دلیل آنکه هیچ کس برای این انتخابات نامزد نشد، این انتخابات به زمان دیگری موکول شد و دوره ریاست‌جمهوری بن صالح نیز تمدید شد.

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما