تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۰
کد مطلب : ۳۹۶۹۱۵
در آغاز تابستانی با گرمای بی سابقه در خلخال طبیعت این شهرستان را پاییزی زودرس فراگرفت.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ،گرمای بی‌سابقه هوا که از ابتدای تیرماه در خلخال غالب شده در ۱۵ سال اخیر بی‌سابقه گزارش شده است.

این وضعیت در حالی است که علی‌رغم تلاش کارکنان شهرداری خلخال در آبیاری به‌موقع فضای سبز گرمای هوا غالب شده و بیش‌تر شاخ و برگ درختان معابر و بلوارهای خلخال رو به زردی گراییده و خلخال در تابستان گرم پاییزی زودرس را شاهد است.

در بیش‌تر درختان شاخه‌های ضعیف از شدت گرما خشک و برگ‌های برخی از درختان نیز با گذر از رنگ سبز به زرد در حال تغییر تن پوش تابستانی خود هستند.

گرمای هوای شهرستان خلخال که برای مردم این شهر نیز بی‌سابقه بوده مغازه‌داران و اصناف را به استفاده از دستگاه‌های خنک‌کننده هوا همچون کولر و اسپیلت واداشته و در منازل نیز چرخ پنکه‌ها شروع به چرخیدن کرده است.

میانگین دمای خلخال ۱۰ درجه افزایش یافته است

فرامرز فرض‌الله‌پور در گزارشی از ایستگاه سینوپتیک خلخال در خصوص گرمای این شهرستان گفت: میانگین دمای خلخال ۲۴درجه است که امسال به ۳۳ تا ۳۵ درجه رسیده است و حتی این دما در شهرستان کوثر به نزدیک ۴۰ درجه رسیده است.

وی با اشاره به این‌که در سال گذشته نیز میزان گرما در اواخر تیرماه به ۳۶ درجه رسیده بود، افزود: آب‌وهوای خلخال امسال نسبت به یک دهه گذشته در اوج گرما قرار داشته است.

رئیس اداره هواشناسی خلخال گفت: رطوبت هوا در خلخال از ۱۳ درصد تجاوز نمی‌کند و گرما از علاوه بر زودرس نمودن میوه های تابستانی موجب سختی کار کشاورزان در مزارع و باغات شده است.

 

وی بیان کرد: از اوایل تیر ماه نیز بارندگی قابل ملاحظه‌ای درشهرستان خلخال ثبت نشده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، با افزایش گرمای هوای مصرف لبنیات و میوه در شهرستان خلخال افزایش یافته و به تبع آن نوشیدنی‌ها و غذاهایی همچون دوغ و آبدوغ- خیار از خوراکی‌های غالب مردم است.

این روزها بانوان با افزودن سبزی‌های معطر و انگور کمی ماست و خیار ، بانان خشکی که از یک روز قبل تهیه می شود در این گرماگرم تابستان خنکی را به سفره ها هدیه کرده اند.

همچنین به علت گرمای زیاد وجود ملخ‌ها و آفات نباتی در باغات و مزارع گندم به شدت افزایش یافته و انواع گونه‌های ملخ با جثه بزرگ‌تر در مزارع شهرستان خلخال رؤیت شده که کشاورزان و بهره‌برداران خواستار رسیدگی به حل این مشکل شدند.


شهروندان خلخالی در گفت‌وگو با خبرنگار  اردبیل، اظهار داشتند که این گرما در این موقع سال تاکنون در خلخال سابقه نداشته و خلخال شهری خوش آب‌وهوا، خنک و ییلاقی بوده اما علی‌رغم گرمای زیاد میزبان مسافرانی از مناطق شمال کشور است.

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما