تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۰
کد مطلب : ۳۹۶۹۱۳
فرستاده آمریکا در امور صلح منطقه اذعان کرد، بدون حصول راه‌حل سیاسی میان فلسطینی‌ها و رژیم صهیونیستی، نشست منامه هیچ ارزشی ندارد.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ،«جیسون گرینبلات» فرستاده آمریکا در امور صلح منطقه امروز (چهارشنبه) اعلام کرد، بدون حصول راه‌حل سیاسی میان فلسطینی‌ها و رژیم صهیونیستی، طرح اقتصادی که در «نشست منامه» از آن رونمایی شد، هیچ ارزشی ندراد.

وی به شبکه «العربیه» گفت: بخش اقتصادی طرح صلح بدون توافق سیاسی، پیش نخواهد رفت.

گرینبلات در ادامه تشکیلات خودگردان را به دلیل عدم مشارکت در نشست منامه و ادامه قطع ارتباط با دولت آمریکا،‌عامل شکست نشست مذکور خواند.

وی تأکید کرد: جرد کوشنر با تیمی حرفه‌ای طرحی به ارزش 50 میلیادرد دلار برای کمک به فلسطینی‌ها، اردنی‌ها، مصری‌ها و لبنانی‌ها تهیه کرد اما تا زمانی که طرحی سیاسی و مورد اتفاق دو طرف اسرائیلی و فلسطینی موجود نباشد، طرح کوشنر به جایی نمی‌رسد.

پیشتر جارد کوشنر داماد و مشاور رئیس‌جمهور آمریکا به صورت تلویحی به شکست «نشست بحرین» یا همان بخش اقتصادی طرح موسوم به «معامله قرن» اعتراف کرد.

روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» در گزارشی نوشت، این اعتراف تلویحی کوشنر در گفت‌وگوی تلفنی وی با برخی روزنامه‌نگاران عرب و صهیونیست درباره نشست اقتصادی بحرین صورت گرفته است (جزئیات بیشتر).

معامله قرن، طرح صلح پیشنهادی آمریکا به فلسطین و رژیم صهیونیستی است که قرار است منازعه طرفین حل و فصل شود اما طرف فلسطینی اعلام کرده که این طرح حقوق فلسطینی‌ها را نادیده گرفته و آن را قبول ندارد. 

نشست منامه (چهارم و پنجم تیرماه) که با اجماع طرف‌های فلسطینی و بسیاری از کشورهای اسلامی جهان «مردود» اعلام شد، باعث شد تا گام‌ها برای مقابله با طرح ادعایی آمریکا برای مسأله فلسطین موسوم به معامله قرن محکم‌تر شود.

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما