تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۰
کد مطلب : ۳۹۶۹۰۹
رئیس انستیتو مطالعات راهبردی و بین منطقه‌ای ازبکستان گفت: «تاشکند» و «کابل» امکان مونتاژ خودرو در افغانستان را بررسی می‌کنند.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ،«الدار عارف اف» رئیس انستیتوی مطالعات راهبردی و بین منطقه‌ای ازبکستان گفت: «تاشکند» و «کابل» امکان مونتاژ خودرو در افغانستان را بررسی می‌کنند.

الدار عارف اف افزود: نمایندگان شرکت‌های بزرگ ازبکستان در زمینه صنایع سبک در آینده نزدیک به افغانستان سفر و برنامه‌ها برای از سرگیری فعالیت برخی کارخانجات در حوزه تولید روغن در افغانستان تنظیم می‌شود.

وی ادامه داد: علاوه بر این، موضوع اجرای طرح مشترک مونتاژ خودروها در شهر کابل بررسی می‌شود.

الدار عارف اف افزود: در چارچوب سفر اخیر نخست وزیر ازبکستان به افغانستان در مورد گسترش بیش از پیش همکاری‌های متقابل در زمینه‌های کشاورزی، آموزش کارمندان در مورد حفاظت از گیاهان، صادرات آفتکش‌ها و کمک عملی در مکانیزه ساختن و همچنین تبادل تجربیات در زمینه کشاورزی توافق حاصل شد.

رئیس انستیتوی مطالعات راهبردی و بین منطقه‌ای همچنین اظهار داشت: اخیرا در دیدار نخست وزیر ازبکستان با کارآفرینان افغانستان در مورد کاهش نرخ‌ها برای ترانزیت بارها از طریق قلمرو ازبک‌ها به افغانستان، ایجاد «کریدور سبز» در گذرگاه مرزی «ایریتام» و دیگر بررسی شد.

مبادلات بازرگانی 2 کشور در سال 2017 میلادی با 19 درصد افزایش نسبت به سال قبل در سطح 617 میلیون و 100 هزار دلار قرار گرفت.

همچنین مبادلات بازرگانی این 2 کشور طی 5 ماه سال 2018 میلادی با 15 درصد افزایش در سطح 286 میلیون و 700 هزار دلار قرار گرفت. 

هم اکنون در ازبکستان 110 شرکت با سرمایه سرمایه گذاران افغانی و در افغانستان نیز 8 شرکت با حضور بازرگانان ازبک فعالیت می‌کنند.   

افغانستان استقلال این کشور را در تاریخ 22 دسامبر سال 1991 میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ 13 اکتبر سال 1992 میلادی بین این 2 کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما