تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۰
کد مطلب : ۳۹۶۸۷۷
نخست وزیر کره جنوبی که در یک سفر رسمی وارد تاجیکستان شده با رئیس جمهور این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ،در دوشنبه، «لی ناک یان» نخست وزیر کره جنوبی در شهر «دوشنبه» با «امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان دیدار کرد.

در این دیدار مسائل مربوط به وضعیت و دورنمای روابط 2 یا چندجانبه میان 2 کشور در عرصه‌های مورد علاقه 2 طرف بررسی شد.

همچنین تاکید شد که گسترش روابط همه جانبه با کره جنوبی در سیاست خارجی تاجیکستان از جایگاه مهمی برخوردار بوده و دوشنبه از نخستین سفر رسمی یان کسب نتایج مثبتی را انتظار دارد.

طرفین اعلام کردند برای توسعه روابط میان 2 کشور پایه حقوقی مناسبی ایجاد و فعالیت کمیسیون بین دولتی همکاری‌های اقتصادی و تجاری تاجیکستان و کره جنوبی قابل توجه می‌باشد.

2 طرف در زمینه توسعه بیشتر روابط 2 و چندجانبه میان تاجیکستان و کره جنوبی در چارچوب گفت‌وگوی «آسیای مرکزی – کره جنوبی»، آژانس همکاری‌های بین المللی کره جنوبی و سایر سازمان‌ها و موسسات منطقه‌ای و بین المللی تبادل نظر و تاکید کردند که طرف تاجیکی به طور کامل از افتتاح نمایندگی آژانس همکاری‌های بین المللی کره جنوبی در شهر دوشنبه حمایت و علاقه مند به برقراری روابط با صندوق کره برای وام‌های سودمند در جهت توسعه بخش‌های اقتصادی می‌باشد.

در این ملاقات همچنین در مورد جنبه‌های متقابلا سودمند روابط بین پارلمانی، سیاسی، تجاری و اقتصادی، تعامل در حوزه صنایع، انرژی آبی، مالی و بانکی، سرمایه گذاری، کشاورزی، بهداشت، داروسازی، علم و آموزش و پرورش، فرهنگ، مهاجرت، گردشگری و ایجاد کارخانه‌های صنعتی مشترک در مناطق آزاد اقتصادی تاجیکستان بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

رحمان برگزاری همایش‌های تجاری «تاجیکستان و کره جنوبی»، «تاجیکستان، کره جنوبی و ازبکستان» در سال گذشته میلادی را یکی از اقدامات مهم در زمینه توسعه روابط بین دولتی به ویژه در حوزه تجارت و اقتصاد عنوان و ابراز اطمینان کرد که همایش تجاری کنونی میان تاجیکستان و کره جنوبی اقدامات مشترک 2 کشور در این مسیر را تقویت خواهد کرد.

در این ملاقات همچنین مسائل مربوط به امنیت منطقه‌ای و بین المللی، وضعیت فعلی در افغانستان، مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی، قاچاق مواد مخدر و جرایم سازمان یافته فراملی بررسی شدند.

 

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما