تاریخ انتشاردوشنبه ۲۴ تير ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۰
کد مطلب : ۳۹۶۶۷۱
معاون وزیر اقتصاد قرقیزستان با اشاره به وضعیت اقتصادی این کشور گفت: نرخ اقتصاد سایه نسبت به تولیدات ناخالص داخلی این کشور 23 درصد است.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ،«اوتاندیل الیبایف» معاون وزیر اقتصاد قرقیزستان در نشست مطبوعاتی با اشاره به وضعیت اقتصادی این کشور اظهار داشت:  نرخ اقتصاد سایه نسبت به تولیدات ناخالص داخلی این کشور 23 درصد است.

وی گفت: علاوه بر این بر اساس اطلاعات غیر رسمی سهم واقعی اقتصاد سایه 30-40 درصد می‌باشد.

الیبایف تصریح کرد: برای مبارزه با این پدیده فناوری‌های دیجیتال استفاده می‌شود که در چارچوب این برنامه سیستم‌های مالی مجازی برای پرداخت مالیات آغاز به کار کرده و بانک ملی برای افزایش مبادلات تجاری با استفاده از پول غیرنقدی تلاش می‌کند.

برخی کارشناسان مسائل اقتصادی با اظهارات معاون وزیر اقتصاد موافق نیستند و از سهم بیش از 50 درصدی اقتصاد سایه خبر می‌دهند.

دولت ابزارهای لازم برای تشدید نظارت بر بخش خصوصی را ندارد و هر گونه اقدامات «بیشکک» در این زمینه منجر به افزایش شورش‌های اجتماعی می‌شود.

مبادلات تجاری در بازارها، مغازه‌ها، رستوران‌ها و کرایه خانه‌های مسکونی پیوسته بدون پرداخت مالیات انجام می‌شوند یا با نقض قوانین صورت می‌گیرند و به همین دلیل اطلاعات دقیق درباره درآمدهای واقعی شرکت‌های مختلف وجود ندارد.

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما