تاریخ انتشارپنجشنبه ۶ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰
کد مطلب : ۳۹۴۱۴۹
رئیس دادگستری شهرستان سوادکوه گفت: خوش‌نشین‌ها باید خود را با هنجارهای دینی و فرهنگ منطقه وفق دهند.
۰
plusresetminus
خوش‌نشین‌ها باید خود را با هنجارهای دینی و فرهنگ منطقه وفق دهند
به گزارش بلاغ، احمد محمدی تازه‌آبادی، در جمع خبرنگاران شهرستان به مناسب هفته قوه قضائیه، با بیان اینکه شهید بهشتی سالار شهیدان قوه قضائیه است، شهادت ایشان را خسارت جبران ناپذیری دانست و افزود: تا کنون نیز نتوانستیم این خسارت را جبران کنیم.

وی تعداد پرونده‌های ورودی به دادگستری شهرستان، از ابتدای خرداد 97 تا انتهای خرداد 98 را تعداد 10هزارو430فقره پرونده برشمرد و گفت: تعداد پرونده‌های خروجی در این مدت نیز حدود 10هزار و 500 فقره پرونده بوده است.

رئیس دادگستری شهرستان سوادکوه با اشاره به اینکه در بحث کیفری، فراوانی اتهام مواد مخدر از خرداد 97 تا خرداد 98 به نسبت مشابه سال گذشته، از رتبه اول به چهارم رسیده است، این امر را بیانگر توفیق در اقدامات انجام شده در این راستا دانست و افزود: فراوانی اتهام در سال جاری به ترتیب مربوط به توهین به اشخاص، سرقت، ضرب و جرح عمدی و ایراد صدمه بدنی غیرعمد بر اثر تصادف و موادمخدر بوده درحالیکه در سال گذشته مربوط به موادمخدر (اعم از نگهداری، استعمال و قاچاق)، تصادف و صدمه بدنی غیرعمد و توهین به اشخاص بوده است.

محمدی در رابطه با امور کیفری، بیشترین فراوانی را از خرداد97 تاخرداد 98 مربوط به اختلافات ملکی و امورخانواده (مهریه، طلاق توافقی، تمکین و نفقه) برشمرد و با اشاره به اقدامات انجام شده توسط دادگستری و بهزیستی در رابطه با مشاوره زوجین و سازش آنها، این اقدامات را نتیجه‌بخش ارزیابی کرد و گفت: با توجه به گزارشات، تعداد یک چهارم پرونده‌های ارجاعی به سازش منتهی شده است.

وی با اعلام اینکه پس از سازش زوجین، آنها تا یک سال رصد می‌شوند تا مشخص شود که آیا سازش منتهی به ورود به زندگی عادی شده است یا خیر، افزود: از این خانواده ها دعوت می کنیم تا راجع به زندگی خود صحبت کنند و اگر نیاز بود به اتفاق بهزیستی به خانه آنها مراجعه می کنیم تا از نزدیک ثمره تلاش خود را ببینیم.

رئیس دادگستری شهرستان سوادکوه با بیان اینکه تا زمانی که اختلافات زوجین در دادگاه ثبت نشده و به جریان نیافتاده است، وکلا حق دخالت در آن را ندارند، افزود: چراکه این مدت نه فرایند رسیدگی بلکه دوران سازش است و تنها مشاوران خبره باید دخالت کنند تا اختلافات را به نوعی حل و فصل کنند.

محمدی با اشاره به مسئله برچسب زندانی بر روی فرد پس از گذراندن دوران محکومیت، گفت: زندانیان باید بعد از آزادی رصد شوند و اگر فرد مجددا سراغ جرم برود، کار ما بی‌نتیجه بوده چرا که مجازات برای اصلاح مجرم و عدم تکرار جرم است و همچنین، باید با نظارت بر رفتار شخص و حمایت و کمک به فردی که محکومیت خود را گذرانده است، او را آماده ورود به جامعه کنیم و جامعه هم باید او را پذیرش کند.

وی با بیان اینکه غالب محکومان ما خارج از شهرستان و یا خوش‌نشین‌ها هستند، تعداد زندانیان شهرستان را 61 نفر عنوان کرد و افزود: از این تعداد 27 نفر محکوم قطعی و 36 نفر تحت قرار هستند و با توجه به ظرفیت‌های قانون مجازات اسلامی، سعی ما این است که از حبس کمتر استفاده شود و مجازات حبس برای جرایم خشن و سنگین باشد.

رئیس دادگستری شهرستان سوادکوه با بیان اینکه 80درصد افرادی که در شهرستان مرتکب جرم شده‌اند در بازه سنی 19 تا45 سال قرار داشتند، افزود: 50 درصد زندانیان شهرستان تحصیلات تا دیپلم دارند و حدود 98 تا 99 درصد محکومان سوادکوه مرد هستند.

محمدی با اشاره به فوت دو کارگر در یکی از معادن سوادکوه و با تأکید بر اهمیت رعایت ایمنی در کار و وظیفه مهم اداره کار در این راستا، گفت: تولید باید همراه با امنیت باشد و اگر در جایی احساس کنیم که ایمنی رعایت نمی‌شود، بدون هیچ اغماضی آن معدن یا کارگاه را تعطیل خواهیم کرد؛ چراکه هیچ کسی نمی‌خواهد جان انسان به خطر بیافتد تا ما تولید داشته باشیم.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار مبنی بر پخش فیلم سنگ زدن به توله خرس و مواردی از این قبیل در فضای مجازی، با بیان اینکه اگر فردی جرمی را مشاهده کرد باید آن را به مراجع قضایی اعلام کند، افزود: باید با افرادی که با قصد و نیت فیلم را پخش می‌کنند برخورد شود نه اینکه این افراد مورد تقدیر قرار گیرند.

رئیس دادگستری شهرستان سوادکوه با اذعان بر اینکه بیان مشکلات از وظایف فضای مجازی است، خاطرنشان کرد: اما موارد وقوع جرم و مسائلی که عفت عمومی را جریحه‌دار می‌کند نباید پخش شود و باید عادت مردم به گونه‌ای شود تا این موارد را به مراجع قضایی گزارش کنند و مطمئن باشند که اگر از همان ابتدا فیلم در اختیار دادستان قرار می‌گرفت، ایشان برخورد شدیدتری داشتند و رسالت رسانه‌ها نیز در این است تا خبری که فضای جامعه را متشنج می‌کند پخش نکنند.

محمدی در پایان با بیان اینکه خوش‌نشین‌ها باید خود را با هنجارهای دینی و فرهنگ منطقه وفق دهند، گفت: ما نمی‌توانیم با هنجارشکنان برخورد عطوفت‌آمیز داشته باشیم و درست است که ورود آنها موجب رونق اقتصادی شهرستان می‌شود اما باید موازین را هم رعایت کنند.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

feedback
محمد جواد
حرف دادستان محترم سوادکوه در خصوص خوش نشینها کاملا صحیح است هر چند بنده به عنوان یک بازنشسته که حدود دوازده سالی است در مازندران زندگی می کنم شاهد بی بندوباری و افزایش شرب خمر و بدحجابی فوق العاده خود اهالی حتی در روستاهای مازندران هستم بطوریکه دلهای بسیاری از مردم محلی را که به درد آورده است به همین علت جا دارد ضمن مراقبت و تذکر به افرادی که بعنوان خوش نشین وقتی به مازندران می آیند فکر می کنند اینجا اروپاست و با بدترین نوع پوشش در مکانهای عمومی می آیند باید به بعضی از مردم بومی مازندران هم که مراعات نمی کنند تذکر داده شود و یک مورد دیگر که این کلمه خوش نشین بیاد من آورد بی عدالتی در ارئه خدمات در شهرهای مختلف استان به مردم بومی و بقول دادستان خوش نشینهاست مثلا بنده که سالیان طولانی اینجا زندگی می کنم به جرم اینکه متولد تهران هستم میبایست برای گرفتن برق و خدمات دیگر هزینه های اضافه ای بدهم نه اینکه مستقیم بگویند بلکه طوری طرح می دهند که مجبور به پرداخت هزینه های سنگینی برای گرفتن انشعابات برق بشویم