تاریخ انتشارچهارشنبه ۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۰
کد مطلب : ۳۹۴۰۲۷
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از موانع و چالش‌های عمده در گسترش همکاری ما در حوزه‌های بین‌المللی، یک‌جانبه‌گرای و اقدامات قهری برخی دولت‌های خاص و اتخاذ سیاست‌های تحریمی ظالمانه و پرورش و حمایت مخفی و علنی برخی قدرت‌ها از تروریسم و بهره‌برداری از آن و تلاش برای بی‌ثبات کردن کشورها و مناطقی است که اهمیت اساسی دارند.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ،مسعود پزشکیان صبح امروز در نشست کمیته سیاسی اجلاس بین‌المجالس آسیایی اظهار کرد: آسیا علی‌رغم چالش‌های موجود روند بازگشت شایسته به ایفای نقش سرنوشت‌ساز خود در نظام بین‌الملل را آغاز کرده است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در همین راستا به دلیل برخورداری از غالب مولفه‌های قدرت لازم برای نقش‌آفرینی و تاثیرگذاری بیشتر نیازمند تمهید مقدمات و ایجاد زیرساخت‌هایی است تا اهداف دسته جمعی کشورهای آسیایی برآورده شود.

وی عنوان کرد: ائتلاف‌ها چندگانه و نهادهای منطقه‌ای و تقویت آن‌ها با تکیه بر گفتمان چندجانبه گرایی که امروزه به شدت از سوی اقدامات برخی کشورها تهدید می‌شود، چهارچوب و فضای مناسبی برای نقش‌آفرینی بیشتر در عرصه‌های مختلف ایجاد می‌کند که یکی از مصادیق برجسته آن شکل‌گیری مجامع پارلمانی همچون مجالس آسیایی است.

پزشکیان تصریح کرد: علی رغم برخی محدودیت‌ها برای پارلمان‌ها و مجمع پارلمانی شرایط و مختصات خاص آن‌ها هر روز نقش پارلمان‌ها و به تبع آن دیپلماسی پارلمانی در مسائل مختلف بین‌‍المللی افزوده می‌شود و پیچیدگی مسائل داخلی کشورها با مسائل خارجی و همچنین تغییر تحولات در نظام بین‌الملل به اهمیت پارلمان‌ها در تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی در حوزه سیاسی افزوده است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه روند رو به رشدی را در دیپلماسی و نقش موثر آن در امور مختلف به ویژه امور سیاسی شاهد هستیم، افزود: با عنایت به این تغییر و تحولات نقش آفرینی پارلمان‌های آسیایی به عنوان تبلور صدای مردم آسیا از طریق تقویت تعاملات بین پارلمانی کشورهای عضو در چهارچوب مجمع مجالس آسیایی قویا پیگیری شود تا گام‌های بیشتر، بهتر و بزرگتر برداشته و موضوعات عمیق‌تر مورد بررسی قرار بگیرد و شرایط مناسبی برای همکاری دولت‌ها با یکدیگر ایجاد کنیم.

وی در ادامه بیان کرد: این اقدام مسیری مناسب برای شکل‌گیری پارلمان آسیایی ایجاد می‌کند که نقطه آرمانی در دستور کار این نشست قرار دارد و همان‌طور که می‌دانید باتوجه به شرایط خاص حاکم بر قاره آسیا مفهوم‌سازی و نهادینه شدن پارلمان آسیا به عنوان گسترده‌ترین پارلمان منطقه‌ای در جهان یک پروسه طولانی مدت و پیچیده است و چالش‌های زیادی برای رسیدن به این امر مهم باید رفع شود.

پزشکیان در ادامه گفت: سریع‌ترین و منطقی‌ترین راه ممکن جهت دست‌یابی به اهداف مدنظر تقویت APA و پیشبرد روند تشکیل پارلمان آسیایی در چهارچوب آن، ارج نهادن به تلاش و کمک‌های مجالس عضو و تلاش‌های مستمر دبیرخانه و تجارب آن در طی حیات مجمع و ترسیم یک نقشه راه مشخص در عین حال واقع‌بینانه و پرهیز از هرگونه اقدام شتابزده غیر عملی و غیراصولی است که مسیر را برای این امر مهم باز می‌کند.

نماینده مردم تبریز در مجلس عنوان کرد: بررسی دقیق همکاری و تعامل سازنده میان اعضا کلید رفع مشکلات و برآورده کردن انتظارات در مجمع مجالس آسیایی است.

وی خاطر نشان کرد: پارلمان جمهوری اسلامی ایران مشارکت عمیق با AP داشته و در جهت اعتلای آن از هیچ کوششی دریغ نکرده است و در آینده نیز حمایت خود را از این مجمع ادامه خواهد داد چراکه به آینده APA خوشبین است و توصیه می‌کنم که مجامع مجالس آسیایی را با نیروی فکر و اراده خود در دولت‌هایمان به گونه‌ای پیش ببریم که شایسته ملت‌های خودمان و قاره پهناور آسیا باشد.

پزشکیان اذعان داشت: دولت و پارلمان جمهوری اسلامی ایران بر منافع مشترک و بلندمدت در همکاری با سایر کشورهای در حوزه‌های مختلف باور دارد و به آن متعهد است و قادر است با همکاری سایر کشورهای عضو به تحقق و دستیابی به امنیت و صلح عادلانه در آسیا کمک کند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از موانع و چالش‌های عمده در گسترش همکاری ما در حوزه‌های بین‌المللی، یک‌جانبه‌گرای و اقدامات قهری برخی دولت‌های خاص و اتخاذ سیاست‌های تحریمی ظالمانه و پرورش و حمایت مخفی و علنی برخی قدرت‌ها از تروریسم و بهره‌برداری از آن و تلاش برای بی‌ثبات کردن کشورها و مناطقی است که اهمیت اساسی دارند.

وی اضافه کرد: نمونه اخیر آن تعرض پهپاد جاسوسی دولت آمریکا به حریم هوایی کشورمان بود که البته با واکنش متناسب جمهوری اسلامی ایران مواجه شد؛ به باور ما این نوع چالش‌ها از طریق تشریک مساعی و توسل به چندجانبه‌گرایی قابل حل است و بنابراین باید با رویکرد در دستور کار پارلمان‌های کشورهای عضو قرار گیرد و هدایت مقامات سیاسی دولت‌های آسیایی در مسیر تقویت همکاری‌های مختلف و ایجاد پتانسیل لازم جهت نهادینه شدن حاکمیت قانون و مقابله با اقدامات قهری و یک‌جانبه و سیاست‌های ضدبشری باشد که حیات و توسعه ملت‌های آسیایی را مورد تهدید قرار می‌دهد.

پزشکیان مطرح کرد: برای این که مجمع مجالس آسیایی در ایجاد ظرفیت‌ پارلمان‌های ملی نقش فعالی را ایفا کند، بایستی همکاری‌ها هدفمند شود و پیشرفت‌هایی در برخی مسائل انجام شود؛ بعد از گذشت بیش از یک دهه از فعالیت APA زمان آن رسیده است که از دبیرکل محترم بخواهیم با بررسی موضوعات و مسائل مطرح شده در قطع‌نامه‌های کمیته‌های مختلف، موضوعاتی که قابلیت اجرایی هرچند محدود را دارند، احصا و از پارلمان‌های عضو بخواهند گزارشی از نحوه اجرای آن به جلسه بعدی کمیته‌ها ارائه کنند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: این گام رو به جلو برای تصمیم‌گیری و اراده جمعی این مجمع و قانون‌گذاری مشترک باز می‌کند؛ شروع به قانون‌گذاری مشترک حتی در موضوعاتی که همفکری زیادی حول آن مسائل وجود دارد، می‌تواند نقطه شروع خوبی برای تقویت همکاری بین پارلمان‌های عضو باشد.

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما