تاریخ انتشارچهارشنبه ۵ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰
کد مطلب : ۳۹۳۹۱۵
یک سناتور آمریکایی می‌گوید طرحی پیشنهاد کرده که خواستار دریافت هزینه پهپاد «گلوبال‌‌هاوک» از ایران است.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ،«تد کروز»، سناتور آمریکایی می‌گوید پیشنهاد اضافه شدن طرحی را به لایحه بودجه دفاعی آمریکا داده که ایران را ملزم به پرداخت هزینه پهپاد «گلوبال‌هاوک» می‌کند. 

در نخستین ساعات بامداد روز پنجشنبه (۳۰خرداد) یک فروند پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» آمریکا پس از تجاوز به حریم سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در منطقه روبروی کوه مبارک استان هرمزگان، هدف آتش پدافند نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و سرنگون شد.

تد کروز در حساب کاربری‌اش در توئیتر نوشته دیروز پیشنهاد اضافه شدن متممی به لایحه بودجه دفاعی آمریکا را مطرح کرده که ایران را به پرداخت هزینه این پهپاد از محل دارایی‌های مسدود‌شده این کشور ملزم می‌کند. 

«گلوبال هاوک» ساخت شرکت «نورثروپ گرومن» و هواپیمایی بسیار گران‌قیمت است. بهایی که رسانه‌ها درباره این هواپیماها گزارش داده‌اند متفاوت است. الجزیره قیمت آن را ۱۵۰ میلیون دلار، نشریه تایم ۱۷۶ میلیون دلار، رویترز ۱۳۰ میلیون دلار و سی‌ان‌ان ۱۱۰ میلیون دلار تخمین زده‌اند. هر کدام از این قیمت‌ها که صحیح باشند، گران‌قیمت بودن این پهپاد یکی از عللی است که ارتش آمریکا تنها ۳۵ فروند از آنها را در اختیار دارد.

تد کروز در این طرح که تصویر بخشی از آن را در توئیتر منتشر کرده رئیس‌جمهور آمریکا را ملزم کرده حداکثر بعد از گذشته ۹۰ روز از تصویب این طرح گزارشی درباره قیمت پهپاد آمریکایی تقدیم کنگره کند. 

پایگاه واشنگتن‌فری‌بیکن در گزارشی درباره طرح تدکروز گفته که گمان می‌رود پهپاد گلوبال‌هاوک قیمتی بین ۱۲۰ تا ۲۲۰ میلیون دلار داشته باشد. 

یک منبع در کنگره آمریکا به واشنگتن‌فری‌بیکن گفت: «[نمایندگان کنگره] می‌خواهند بدانند قیمت این پهپاد چقدر است، چقدر پول مسدودشده ایران در دسترس است و دولت لازم است چه کاری انجام دهد تا وزارت دفاع آمریکا بتواند از پول‌های مسدودشده ایران برای پرداخت هزینه پهپاد موردنظر استفاده کند.»

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما