تاریخ انتشارسه شنبه ۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۵
کد مطلب : ۳۹۳۸۵۷
نشست دوره‌ای گروه‌های کاری کمیسیون مشترک بین دولتی ازبکستان و ترکمنستان در تعیین و علامت‌گذاری مرزهای دولتی دو کشور برگزار شد.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ،نشست دوره‌ای گروه‌های کاری کمیسیون مشترک بین دولتی ازبکستان و ترکمنستان در تعیین و علامت‌گذاری مرزهای دولتی 2 کشور در شهر «ترکمن ‌آباد» برگزار شد.

در این نشست طرفین پیشنهاداتی را درباره عبور از خطوط علامت گذاری شده در مرزهای دولتی ازبکستان و ترکمنستان مورد بررسی قرار دادند.

در این دیدار همچنین طرح درخواست‌ها مبنی بر انجام کارهای عکسبرداری هوایی در مرزهای دولتی نیز تنظیم شد.

طرفین در پایان نشست یادشده در مورد علامت گذاری برخی قسمت‌های مرزهای مشترک از جمله به کار گرفتن کارشناسان مربوطه به توافق رسیدند.

دیدار نمایندگان کمیسیون مشترک علامت‌گذاری گروه‌های کاری هیات‌های دولتی ازبکستان و ترکمنستان در فضای دوستی و حسن تفاهم انجام شد.

در پایان این نشست «تولقین عبدالله اف» و «ممد ممداف» روسای گروه‌های کاری پروتکل این دیدار را امضا کردند.

ازبکستان با ترکمنستان یک هزار و 621 کیلومتر مرز مشترک دارد.

جمهوری‌های ازبکستان، ترکمنستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان به خاطر مشکلات مرزی، روابطشان همواره دستخوش تغییراتی شده است و این موضوع بهانه‌ای برای دخالت مغرضانه قدرت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در آسیای مرکزی شده است.

اختلافات و مرزبندی‌های داخلی و محلی این جمهوری‌ها در دوران تسلط اتحاد جماهیر شوروی بر آن‌ها در سده‌های 19 و 20 میلادی، اکنون بعد از گذشت 28 سال از استقلاشان لاینحل مانده است.

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان
يکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۱
آنقدر سمن هست که یاسمن توش گمه!
چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۹
فرانسه میانجی فریب‌کار
سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۳