تاریخ انتشاردوشنبه ۳ تير ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۵
کد مطلب : ۳۹۳۷۰۱
نماینده زابل در مجلس با بیان اینکه از سال ۹۶ سند راهبردی در وزارت صمت وجود ندارد، گفت: چرا سازمان توسعه و تجارت ۸ ماه با سرپرست اداره می‌شود؟
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ،حبیب‌الله دهمرده نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی در سؤال خود از رضا رحمانی وزیر صمت مبنی بر اینکه چه کارهایی درباره بنگاه‌ها و صنایع کوچک و متوسط انجام شده است، گفت:‌ امروزه نقش بنگاه‌های کوچک و متوسط به عنوان یکی از مؤثرترین روش‌های توسعه کشور روشن بوده و این نقش بر کسی پوشیده نیست. 

وی افزود: ۴۴ درصد تولید ناخالص ملی و ۵۵ درصد محصولات فناورانه توسط این بنگاه‌ها و صنایع به دست می‌آید. 

دهمرده تصریح کرد: ۷۹ هزار از ۸۴ هزار واحد بنگاهی کشور، کوچک و متوسط هستند که نقش بسزایی در صادرات ایران دارند. 

وی افزود: طبق گزارش بانک جهانی، رتبه ایران از بین ۱۹۰ کشور جهان در حمایت از محیط کسب و کار صد و هفتاد و سوم است، آیا این است حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط؟

دهمرده خاطرنشان کرد: تنها شهرک صنعتی زابل اکنون تعطیل است و تنها واحد آنجا هم که در سال ۹۳ کلنگ احداث کارخانه تولید لاستیک را به زمین زد، در  حال حاضر حرکت ملموسی ندارد. 

وی گفت: در تیرماه سال ۹۷ رحمانی که روزی معاون صنعت، معدن و تجارت بود از این شهرک بازدید کرده  و قول رفع مشکل داد اما اتفاق خاصی رخ نداده است. 

نماینده زابل در مجلس گفت: سیستان و بلوچستان از نظر صنعتی رتبه اول بیکاری کشور را دارد، در حالی که بازار گسترده افغانستان و پاکستان در کنار آن است، همچنین از نظر دور زدن تحریم‌ها، سیستان و بلوچستان می‌تواند گزینه اول کشور باشد، اما بنگاه‌های این منطقه روزبه‌روز تعطیل‌تر می‌شوند. 

وی افزود: چرا مدیران وزارت صمت، مردم را به بازگشایی واحدهای صنعتی کوچک و بزرگ امیدوار می‌کنند در حالی که اعتماد آنها هر روز کمتر شده و مردم ناامیدتر می‌شوند؟

دهمرده گفت:‌ از سال ۹۶ تاکنون منشور و سند راهبردی در وزارت صمت وجود ندارد، ضمن اینکه ساختار شورای اطلاع‌رسانی این وزارتخانه که باید کارش شفاف‌سازی باشد، اما منحل شده است.

وی گفت: بلاتکلیفی در نظارت و بازار و رها شدن تولیدکنندگان و اجناس آنها و جولان دلالان منجر به آن شده است که عملاً میلیاردها دلار ارز تخصیصی به کالاهای اساسی رها شود. 

دهمرده افزود: کالاهایی که از مبادی ورودی وارد ایران می‌شوند، به دلیل فقدان نظارت، با وجود اینکه ۱۴ میلیارد دلار کالای اساسی تخصیص یافته است، اما مشکلات مردم حل نشده است. 

وی گفت: سازمان توسعه تجارت هشت ماه است که با سرپرست اداره می‌شود و به نظر می‌رسد هیچ مدیری بر واردات کشور از سوی وزارت صمت وجود ندارد. 

دهمرده اظهارداشت: بی‌تدبیری در بازارهای عراق و افغانستان منجر به از دست رفتن بازارهای کشورمان شده و مقادیر کمی هم که صادرات داشته‌ایم، ارز آن وارد کشور نشده است. 

وی تصریح کرد: به وجود آمده هزاران امضاهای طلایی به دلیل انفعال وزارت صمت موجب بروز مشکلات زیادی برای تولیدکنندگان و صنایع شده است. 

دهمرده گفت: وضعیت بازار خودرو و پر کشیدن قیمت پراید به ۵۰ میلیون تومان نشانه عدم مدیریت وزارت صمت است.

نماینده مردم زابل در مجلس در پایان با انتقاد از هیأت رئیسه مجلس درباره عدم پیگیری قول‌ها و وعده‌های وزرا که در صحن علنی مجلس بیان می‌شود، گفت: تاکنون وزرای نیرو، ورزش و جهاد به من قول پیگیری موضوعات مدنظرم را داده‌اند که وعده آن در صحن علنی مجلس داده شده است، اما خبری از اجرای این قول نیست.

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما