تاریخ انتشارپنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۰
کد مطلب : ۳۹۲۹۱۹
مردم شهرها و روستاهای شهرستان دیر از کمبود و قطعی‌ مکرر آب به ویژه در روزهای اخیر گلایه کردند و خواستار پاسخگویی مسؤولان شدند.
۰
plusresetminus
به گاستان بوشهر بخش عمده آب مصرفی خود را از استان‌های فارس و کهگیلویه و بویراحمد تأمین می‌کند و در صورتی که مشکلی در این استان‌های همسایه به وجود آید، تأثیر مستقیم بر روند آبرسانی به  استان ما دارد.

اگرچه مشکلات حوزه آب در استان بوشهر مربوط به گذشته است اما در سالیان اخیر کمبود آب  بیشتر خود را نمایان کرده و زندگی مردم را به شدت تحت تأثیر و در تنگنا قرار داده است.

فرسودگی شبکه آبرسانی

اما این تازه بخشی از مشکلات حوزه آب است و مهمترین موضوعی که شاید در صورت مرتفع شدن آن می‌توان امید داشت تأثیر زیادی در حل مسائل و مشکلات آب در استان داشته باشد، بحث فرسودگی شبکه آب‌رسانی است که موجب شده درصد بالایی از آبی که به زحمت از استان‌های همجوار خریداری می‌شود در مسیر رسیدن به منازل مشترکین به هدر برود.

شهرستان دیر از جمله شهرستان‌های استان است که مشکلات عدیده‌ای در حوزه تأمین آب دارد و از 17 هزار و 561 متر مکعب آب دریافتی خود  10هزار و 961 متر مکعب آن را از خط  کوثر و شش هزار و 600 متر مکعب نیز از چاه‌های محلی تأمین می‌کند، در حالی که میزان آب مصرفی مورد نیاز این شهرستان 21 هزار و 769 متر مکعب است که با این حساب چهار هزار و 208 مترمکعب کمبود آب دارد.

تأمین 38 درصد آب مصرفی از چاه‌

با توجه به وضعیت فرسودگی شبکه آبرسانی، میزان هدررفت آب در شهرستان دیر به صورت میانگین 36 درصد است؛ از طرفی 38 درصد آب مصرفی از چاه‌های محلی تأمین می‌شود اما با توجه به خشکسالی‌های اخیر کیفیت این چاه‌ها پایین آمده و شور شده است.

اگرچه مسؤولین می‌گویند در حال پیگیری برای برطرف کردن مشکلات حوزه آب هستند اما روز به روز بر وضعیت بحرانی آب در دیر افزوده می‌شود به‌گونه‌ای که در یک هفته اخیر  در برخی از محلات شهر دیر دو روز کامل آب قطع بوده است و مردم از عملکرد مسؤولین به شدت ناراضی هستند.

یکی از  فعالان اجتماعی و رسانه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت:هرگاه مسؤولی سر کار می‌آید اولین شعار و اولین دغدغه‌اش رفاه زندگی شهروندان  است ، اما پس از مدتی که از نزدیک با فرآیند اداری و مشکلات و کمبودها روبرو می‌گردد، مردم را فراموش کرده و در صدد توجیه و منطقی نشان دادن مشکلات برمی‌آید .

حسین اسدی افزود: این گونه است که مسؤولی که باید پاسخگو باشد تبدیل به مسؤولی توجیه‌گر و غیرپاسخگو می‌شود و انبوه مشکلات مردم برجای خویش باقی می‌ماند ،آنگاه نه اعتراض‌ها به جایی بند می‌شود و نه حق مسلم مردم ادا می‌گردد .

داشتن آب حق مردم است

وی ادامه داد: نمونه بارز و روشن این مسئله ، مقوله آب شهر دیر است ، اکنون سال‌هاست این معضل حل نشده باقی مانده است و جای هیچ شبهه‌ای هم نیست که حق مسلم مردم است که آب درست و درمانی داشته باشند و وقتی شیرهایشان را باز می‌کنند آب در آن جاری باشد .

این فعال رسانه عنوان کرد: مسؤولین محترم که همیشه کوله‌بار توجیهه‌شان پر است، دلایل متعددی برای قطعی‌های مکرر و تلخ و طاقت‌فرسای آب خانواده‌های دیری دارند ، که فقط خود آنها را اقناع می‌کند و تنها یک دلیل می‌تواند داشته باشد و آن  هم کم‌کاری مسؤولین است.

قول‌های بی‌سرانجام

اسدی تأکید کرد: چرا قول‌های متعدد گذشته مسؤولین مبنی بر افتتاح و راه‌اندازی مخزن آب شهر دیر که در جاده کمربندی واقع شده است ، راه‌اندازی و افتتاح آب شیرین‌کن ویژه شهرستان و ... هیچ‌گاه به سرانجامی نرسیده است و مردم همچنان چشم انتظار افتتاح پروژه‌های نیمه‌تمام و ناتمام هستند .

مسؤولین تدبیری بیاندیشند

وی  با بیان اینکه متأسفانه امسال همچون سال گذشته شاهد قطعی مکرر آب در ماه رمضان بودیم که دردسرهایی زیادی برای مردم به همراه داشت، خاطرنشان کرد: از نماینده مجلس ،نماینده دولت در شهرستان ، از استاندار و ... از هر کسی که می‌تواند تدبیری عملی بیاندیشد و گره‌ای را باز کند می‌خواهیم  تا قطعی‌های مکرر آب که امان مردم را بریده  پایان یابد.

کلافگی از قطعی مکرر آب

یکی از بانوان کارمند ساکن در محله کوی جانبازان به خبرنگار فارس گفت: وضعیت آب اکثر محله‌های شهر دیر بحرانی است، به ویژه در محله کوی جانبازان که زمان قطعی آب مرتب تغییر می‌کند و ما را کلافه کرده است و از ان طرف مسؤولین شهرستان پاسخگو نیستند.

وی با بیان اینکه متأسفانه محله ما  نه تنها در حوزه آب بلکه در بحث زیرساخت‌های اولیه نیز مشکل دارد، عنوان کرد: از مسؤولین اداره آب استدعا داریم برای مردم واضح و شفاف بگویند مشکل کجاست  چرا ما نباید در طول شبانه‌روز یک قطره آب داشته باشیم.

آقای درخشان که در محله کوی جانبازان مستأجر است  به خبرنگار ما  گفت: معمولا یک روز در میان آب قطع است و روزهایی هم که آب وصل می‌باشد، فشار ضعیفی دارد و ما حتی برای استحمام هم با مشکل جدی مواجه هستیم.

مشخص نبودن زمان دقیق قطعی آب

یکی از اهالی شهر بردستان نیز با گلایه شدید از نبود آب در شبکه بیان کرد: قطع مکرر آب در شهر بردستان موجب شده ما برای نیازهای اولیه و  استحمام نیز آب نداشته باشیم ؛ انتظار ما از مسؤولین این است که حداقل زمان قطعی آب را دقیق اعلام کنند که ما بلاتکلیف نمانیم.

استفاده از آب کولر برای استحمام

یکی از ساکنین مسکن مهر دیر به خبرنگار فارس گفت: در چند ماه اخیر مشکلات آب بیشتر شده و در روزهای اخیر آب به طور کل قطع بوده و ما برای مصارف شخصی خود حتی  مجبور هستیم از آبی که از کولر جمع می‌شود برای استحمام استفاده کنیم .

یکی از زنان خانه‌دار اهل روستای اُلی شمالی اظهار کرد: مدتی بود وضعیت قطعی آب روستا ما را کلافه کرده بود که با پیگیری‌هایی که صورت گرفت چند روزی فشار آب خوب شد اما دوباره به روند سابق برگشت و کسی پاسخگو نیست.

یکی از شهروندان ساکن محله فرودگاه بیان کرد: الان دو روز است که یک قطره آب نداریم و آب محله ما قطع است  و زندگی ما کاملا مختل شده است.

علی محمدی با اشاره به توصیه مسؤولین مبنی بر داشتن   منبع ذخیره آب در مواقع بحرانی، افزود: باید آبی وجود داشته باشد که ما آن را ذخیره کنیم اما وقتی دو روز می‌گذرد  و یک قطره آب نداریم چگونه آن را ذخیره کنیم.

رئیس شورای شهرستان دیر در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با بیان اینکه  یکی از مشکلات حوزه آب بحث هدر رفت این مایه حیاتی است ،اظهار داشت: با توجه به فرسودگی خطوط انتقال شاخص بهره‌مندی از آب آشامیدنی در شهرستان دیر قابل قبول نیست و پرتی آب بیشتر از 30 درصد است و نیازمند ترمیم و بازسازی و نوسازی شبکه‌های داخلی آب‌رسانی هستیم.

عبور خطوط انتقال آب زیر ساختمان‌های مسکونی

حبیبه فخرایی افزود: خطوط انتقال آب از زیر ساختمان‌های مسکونی عبور می‌کند که خود مشکلاتی را اضافه می‌کند، لذا نوسازی و جداسازی خطوط ضرور پیدا می‌کند؛ کم‌آبی و کمبود منابع آب و ظرفیت کم آن در این شهرستان با وجود نوبت‌بندی مشکلات عدیده‌ای برای عموم مردم ایجاد کرده است و خواستار افزایش ظرفیت آب ورودی هستیم.

معلق ماندن مخزن 10 هزار متر مکعبی ذخیره آب دیر

وی با اعلام اینکه مخزن 10 هزار  متر مکعبی ذخیره آب دیر هنوز بعد از گذشت چندین سال معلق مانده است،ادامه داد: در بیست و ششم اردیبهشت ماه سال گذشته در جریان بازدید استاندار بوشهر از این پروژه بنا بود در هفته دولت افتتاح شود اما متأسفانه تاکنون با توجه به بحران کم‌آبی و فصل تابستان که پیش رو داریم وارد مرحله اجرایی نشده است.

وجود هوا در شبکه آب

رئیس شورای شهرستان دیر با اشاره به مشکلات آب در روستاهای شهرستان یادآور شد:در روستاها هم  با کمبود آب و مشکلات عدیده‌ای مواجه‌ایم  که می‌توانیم به وجود هوا در شبکه‌های آب روستایی به‌ویژه در بردخون و روستای شهنیا اشاره کرد، که درخواست احداث مخزن هزار مترمکعبی در این بخش داریم،  همچنین در حال حاضر آبرسانی به روستاهای ساحلی به وسیله تانکر صورت می‌گیرد که از لحاظ بهداشتی مطلوب نیست و نصب ایستگاه‌های پمپاژ آب در برخی مناطق ضروری است.

2400 متر مکعب هدررفت آب

رئیس اداره آب  و فاضلاب شهرستان دیر در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: به دلیل فرسوده بودن شبکه آبرسانی شهرستان دیر متأسفانه دو هزار و 400 متر مکعب هدر رفت آب داریم و این در حالی است که برای تعمیر و نوسازی شبکه با کمبود شدید اعتبار مواجه‌ایم.

راه‌اندازی ایستگاه جدید پمپاژ آب

حسین رخشنده با بیان اینکه عملیات اتصال ایستگاه جدید پمپاژ مخزن پنج هزار متر مکعبی در راستای  تأمین  و تقویت فشار آب در شبکه توزیع و پشتیبانی خط انتقال آب شهرهای دیر و بردستان  و روستاهای اطراف در مواقعی ضروری از شب گذشته در حال انجام است و اکیپ آبفای شهرستان دیر همچنان مشغول راه‌اندازی این ایستگاه هستند.

امروز آب وصل می‌شود

وی بیان کرد: بعد از ظهر امروز روند آبرسانی به روستاهای لمبدان بالایی و پایینی، شهر بردستان و جنوب بلوار شهید بهشتی دیر انجام می‌گیرد و محله شهید عمرانی، بلوار معلم و روستاهای اُلی شمالی و جنوبی و جبرانی نیز امشب آبرسانی می‌شود.

رئیس اداره آب و فاضلاب شهرستان دیر با بیان اینکه مخزن پنج هزار متر مکعبی آبگیری شده است، یادآور شد: به محض پایان عملیات بهره‌برداری از ایستگاه جدید آب در این مخزن روند آبرسانی به شهرهای دیر و بردستان و روستاهای اطراف به حالت عادی برمی‌گردد و مشکلی در بحث آب نخواهیم داشت.

بهره‌برداری از مخزن 10 هزار مترمکعبی در هفته آینده

وی در رابطه با آخرین وضعیت مخزن 10 هزار متر مکعبی ذخیره آب دیر عنوان کرد: کارهای اولیه این مخزن انجام گرفته و اتصالات بیرونی نیز در حال انجام است  و  این نوید را به مردم دیر می‌دهیم که هفته آینده این طرح مهم و حیاتی که نقش مهمی در حل مشکلات آب دیر دارد  به شبکه توزیع  آب متصل می‌شود.

به گزارش فارس، با توجه به فصل تابستان و گرمای شدید نیاز به آب در این روزها بیشتر احساس می‌شود و انتظار می‌رود مسؤولین  مشکلات حوزه آب را مستقیم با خود مردم در میان بگذارند و با حضور در محلات و روستاها از نزدیک با آنها هم کلام شوند و اگر برای اجرای پروژه‌ای به مردم قول می‌دهند و به هر دلیلی شامل تأخیر می‌شود تا اعتماد عمومی خدشه‌دار نشود.

گزارش: مهدی عبدی

زارش بلاغ،
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما