تاریخ انتشارسه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۰
کد مطلب : ۳۹۲۶۰۰
رئیس فدراسیون اسکیت این رشته ورزشی را دارای ضریب نفوذ بالا میان جوانان جامعه عنوان کرد و گفت: اسکیت مثل فوتبال، پولدار نیست اما دل‌بزرگی دارد.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ،تقارن سفر رئیس فدراسیون اسکیت به خراسان شمالی با فصل تابستان و آغاز استقبال از این رشته جذاب، باعث شد تا در این سفر، گفت‌وگویی را در این خصوص و وضعیت رشته اسکیت در خراسان شمالی و کشور را با بهمن محمدرضایی داشته باشیم که در ادامه منتشرشده است.

وضعیت زیرساخت‌های اسکیت در کشور را چطور ارزیابی می‌کنید؟

با توجه به تنوعی که در رشته اسکیت وجود دارد برخی از رشته‌های ما سالنی هستند و در محیط سربسته مانند اسکیت هاکی و اسکیت نمایشی در سالن‌های چن منظوره برگزار می‌شود که برخی از این رشته‌ها به‌صورت تیمی و برخی نیز انفرادی هستند. برخی از رشته‌های دیگر مانند اسکیت سرعت در محیط باز انجام می‌شود که می‌شود گفت نیاز به زیرساخت‌های اختصاصی دارد. ولی به‌صورت ساده در ساده در سالن‌های چندمنظوره نیز قابل برگزاری است.

وجود سالن‌ها می‌تواند باعث افزایش استفاده عمومی از این رشته باشد و در این حوزه فرقی بین استان‌های برخوردار و کم برخوردار نیست اما زیرساخت‌های فضاهای باز تخصصی‌تر هستند و نیاز به هزینه و فضای بیشتری دارند.

 

درباره میزان هزینه افزایش سرانه فضاهای ورزشی اسکیت توضیحی ارائه دهید.

برای ساخت یک سالن ورزشی که به سرانه فضای ورزشی اضافه می‌کند چه میزان هزینه می‌شود؟ بالفرض ۲ میلیارد تومان. درحالی‌که با همین ۲ میلیارد می‌شود یک زمین استاندارد اسکیت سرعت همراه با تجهیزات مناسب ساخت آن‌هم با مساحت ۱۰ هزار متر. یعنی با ۲ میلیارد تومان ۱۰ هزار متر به سرانه ما اضافه می‌شود لذا سعی می‌کنیم مدیران استانی را ترغیب به ساخت اماکن ورزشی برای اسکیت سرعت کنیم.

وضعیت ضریب نفوذ اسکیت بین اقشار مختلف سنی جامعه به چه نحوی است؟

اسکیت رشته‌ای است که ۹۹ درصد جامعه هدفش جوان هستند و شامل دانشجویان و دانش آموزان می‌شود. لذا رده سنی اصلی مابین ۳ تا ۲۵ سال است.

آیا با توجه به میزان ضریب نفوذ در میان جوانان، میزان بیمه‌شدگان ورزشی این رشته درصد زیادی هستند؟

برخی رشته‌ها مانند اسکی در نیمه دوم سال فعال می‌شود لذا افرادی که می‌خواهند خود را بیمه کنند در نیمه اول سال خود را بیمه کرده‌اند لذا بیمه ورزشی که می‌گیرند برای رشته‌های دیگر نیز قابل‌استفاده است اما حال اسکی چه گناهی کرده است که آمار بیمه‌شدگانش پایین است؟

ما جمعیت قابل‌توجهی را تحت پوشش‌داریم اما بیش از ۵ برابر عددی که اعلام می‌کنم ورزشکار در رشته داریم. ما طبق گزارش فدراسیون پزشکی ۳۰ هزار ورزشکار سازمان‌یافته داریم.

 

این میزان آمار را مناسب رشته اسکیت می‌دانید؟

این عدد برای ما کم است. همچنین از جهتی که مایل نیستیم فشار اقتصادی به خانواده‌ها بیاوریم آن‌ها را اجبار نمی‌کنیم که وقتی بیمه ورزش دیگری را دارند در رشته ما نیز خود را بیمه کنند. لذا با بیمه قبلی بچه‌ها را ثبت‌نام می‌کنیم و می‌گذاریم در مسابقاتمان شرکت کنند. به همین خاطر وزارت ورزش باید راهکار منطقی‌تری برای آمار ورزشکاران تحت پوشش لحاظ کند تا اجحافی در حق رشته‌هایی که فصلی هستند انجام نشود.

روند پیشرفت رشته اسکیت ازنظر زیرساخت‌ها را چطور ارزیابی می‌کنید؟

سال ۸۵ که رئیس فدراسیون بودم حتی یک پیست استاندارد نیز وجود نداشت و تیم ملی ما اطراف حوض ورزشگاه آزادی و در پارک پردیسان تمرین می‌کرد اما اکنون بالغ‌بر ۱۰ پیست اسکیت استاندارد در استان‌های مختلف کشور داریم. مسئولان ورزشی ما به این قطعیت رسیده‌اند که توجه به رشته‌های در حال رشد و توسعه در آینده می‌تواند سکوی پرتابی برای دریافت امتیاز بیشتر در ارزیابی عملکرد استان‌ها باشد.

به‌جز زمین اسکیت، تجهیزات نیز بخش دیگری از زیرساخت این رشته محسوب می‌شود، آیا در راستای تولید داخلی این اقلام نیز اقدامی شده است؟

بله همین‌طور است تقریباً درست است. فدراسیون اسکیت که کار خود را آغاز کرده با دو بخش سخت‌افزاری که شامل پیست‌ها است مواجه بوده و همچنین بخش دیگر مرتبط با تجهیزات است. اگر ما استعداد خوب داشته باشیم و امکانات سخت‌افزاری نیز داشته باشیم با تجهیزات ۱۰ سال قبل نمی‌توانیم با کشورهای دیگر رقابت کنیم.

بخش اقتصادی کشور نیز وارد این حوزه شده‌اند زیرا متوجه شده‌اند بستر مناسبی برای توسعه است. زیرا فروش خوبی دارد. پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری و حمایت از تولید در دستور کار ما نیز قرار دارد. لذا سرمایه‌گذارهایی جذب کرده‌ایم و در دو مجموعه، تولید کفش‌های اسکیت در کیش و گرمدره در حال تولید هستند.

 

حمایت‌های لازم از تولیدکنندگان داخلی اسکیت انجام می‌شود؟

با توجه به حمایتی که جامعه اسکیت‌باز ما از این دو تولیدی می‌کنند امیدواریم این دو کارخانه رشد کنند و بتوانیم از امکاناتشان استفاده کنیم. رقابت تولید داخلی و خارجی در ابتدا سخت است اما باید قدم اول را برداشت. بااین‌حال سال‌هاست تجهیزات ایمنی را در داخل کشور تولید می‌کنیم و چون سابقه‌دارند، کیفیت مناسبی در این محصولات وجود دارد.

برنامه‌های شش ماه اول و دوم سال اسکیت چه تفاوت‌هایی دارد؟

بیشتر فعالیت ما در شش ماه اول سال است و برنامه‌های خوبی برای اوقات فراغت جوانان برنامه‌ریزی‌شده است. در نیمه دوم سال برنامه‌های حرفه‌ای ما برگزار می‌شود. مسابقات لیگ ما مکمل فعالیت‌های شش ماه اول است. در شش ماه ابتدایی در تمام رده‌های سنی و در هر دو بخش بانوان و آقایان مسابقات قهرمانی کشور داریم به‌نوعی که در تمام پنج شنبه و جمعه‌ها مسابقه داریم. زیرا بخش اعظمی از فرایند استعدادیابی ما در این دوره شکل می‌گیرد.

نقاط قوت و ضعف المپیاد استعدادهای برتر ورزشی در رشته اسکیت را چطور ارزیابی کردید؟

خوشبختانه ۲ سال است که المپیاد استعدادهای برتر نیز راه‌اندازی شده است. هرچند سال گذشته در برنامه‌ریزی آن مشکلاتی وجود داشت امسال با شرایط بهتری برگزار خواهیم کرد. مطمئن هستم اگر در طول چند سال پیاپی این المپیاد برگزار شود استعدادهای خوبی شناسایی خواهند شد و همچنین عملکرد مدیران هیئت‌های استان مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

 آیا مدیران ورزش استان‌ها به رشته‌هایی مانند اسکیت توجه دارند؟

تا مدتی قبل مدیران ما مدیران پروژه‌های عمرانی شده بودند و پیوسته به دنبال ساخت سالن بودند. اما اخیراً به‌کار اصلی خود یعنی توجه به نخبه‌های استان می‌پردازند و برنامه خود را در جهت گرفتن مدال بیشتر در المپیاد ورزشی معطوف کرده‌اند که امیدوارم در اسکیت خراسان شمالی بتواند موفق باشد.

 آیا استان‌هایی با پسرفت و عقب‌گرد در اسکیت کشور وجود دارد؟

۳۱ استان به‌علاوه جزیره قشم و کیش اکنون فعال هستند اما باید هر استان را با خودش ارزیابی کرد. پیشرفت در بیش از ۹۰ درصد استان‌ها وجود دارد و در برخی از موارد نیز پسرفت داریم. دلیل آن‌هم عدم انتخاب صحیح بوده و تذکر دادیم و برخی از رئیس هیات را عوض کردیم زیرا عهدی باکسی نداریم لذا اگر کسی فعال نباشد با آن برخورد می‌کنیم.

 

آخرین وضعیت اعزام‌های خارجی تیم‌های اسکیت کشور چه نتایجی را به همراه داشت؟

طی سال گذشته در بخش قهرمانی تیم ملی را با حداقل نفرات به مسابقات چین اعزام کردیم که با کسب یک مدال طلا، یک نقره و یک برنز توانستیم جزو کشورهای مدال‌آور قرار گرفتیم و از بین ۴۷ کشور ۱۵ ام شدیم. همچنین سال گذشته تیم خود را به مسابقات آسیایی اعزام کردیم و برای نخستین بار طلای رشته سرعت را به‌دست آوردیم و در رشته اسکیت هاکی مدال طلای تیمی را به‌دست آوردیم که بالاتر از کشورهای کره و ژاپن ایستادیم.

و برنامه امسال برای اعزام‌های بین المللی؟

با تمام مشکلات تیم ما به مسابقات جهانی اسپانیا اعزام خواهد شد و سعی کردیم تیم را به‌صورت کیفی با حداقل نفرات که ۳۷ نفر هستند اعزام می‌کنیم.

آیا امیدواری نسبت به کسب مدال در این رقابت‌ها وجود دارد؟

اکنون آقای محمد صادقی که طلا و برنز آسیا را کسب کرده حدود ۶ ماه به‌صورت لژیونر در شیلی است و امیدواریم در بخش‌هایی بتواند روی سکو برود. البته ورزش اتفاق‌های لحظه‌ای است. سال گذشته همین فرد در فینال مسابقه‌ای خطا کرد و حذف شد زیرا تجربه مسابقات برون‌مرزی نداریم. ازاین‌رو بازیکنان ما مقداری ترس دارند.

با توجه به مسئولیت آسیایی در این رشته، طرحی در جهت مسابقات این قاره نیز برنامه‌ریزی‌شده است؟

به دلیل جذابیت و نوپا بودن این رشته علاقه‌مندانش در حال افزایش است. فدراسیون آسیا قصد دارد مسابقات جام ملت‌های آسیا را برگزار کند و ما در این حوزه پیشنهاد دادیم که آسیا را به پنج حوزه تقسیم کنند زیرا اعزام ما به کره بسیار سنگین و هزینه‌بر است اما اعزام به تاجیکستان و دیگر کشورها ارزان می‌شود و لذا ورزشکاران ما بیشتر مسابقه می‌دهند. همچنین اگر این اتفاق بیفتد از جهتی که در غرب آسیا پیشرو هستیم می‌توانیم علمداری این ورزش در منطقه را در دست بگیریم.

 

در پایان اگر نقدی نسبت به اسکیت خراسان شمالی دارید بفرمایید.

ما فوتبال نیستیم که پول داشته باشیم اما دلی بزرگ داریم. اسکیت یک رشته جذاب و آمیخته با علم و هنر است. اسکیت یک رشته خانوادگی است و بدون کمک رسانه‌ها نمی‌توانیم موفق شویم. امیدواریم همه از مطالبه کنند که چرا استان خراسان شمالی نباید یک پیست استاندارد داشته باشد؟ نیروی کارآمد ورزشی در استان جمع شده و حیف است با این شرایط یک پیست نداشته باشید. ایلام یا کرمانشاه در حال ساختن این پیست هستند اما اینجا فعلاً خبری نیست. مسئولان استانی حداقل زمین را در اختیار بگذارند تا اسکی‌بازان به‌حق خود برسند.

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما