تاریخ انتشارسه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۵
کد مطلب : ۳۹۲۴۸۰
امام جمعه کابل با بیان اینکه این مرد بزرگ از میان مردم ستم‌کشیده‌ افغانستان برخاست و پرچم مکتب امام صادق(ع) را برافراشت، گفت: محقق کابلی نقطه عطفی برای کشور افغانستان و گذشته آن بود.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ،مراسم بزرگداشت مرحوم آیت‌الله العظمی قربانعلی محقق کابلی در رواق کوثر حرم مطهر رضوی برگزار شد. 

در این مراسم که با حضور جمع کثیری از مردم، مهاجران، تولیت آستان قدس رضوی و تعدادی از علما برگزار شد، چند تن از قاریان حرم مطهر رضوی به قرائت قرآن پرداختند. 

امام جمعه کابل در این مراسم ضمن تسلیت ارتحال این عالم ربانی گفت: از اینکه آیت‌الله خامنه‌ای(مدظله العالی) امکان تدفین نخستین مرجع افغانستان را در قم فراهم کردند و با ارسال پیامی گوهربار که مراتب همدردی ایشان را نوید داد،  تشکر می‌کنیم. 

حجت‌الاسلام عبدالقادر عالمی اظهار کرد: علم و دانش یک ارزش و فضیلت مسلّم است، همه‌ مسلمانان به‌فراگیری علوم دعوت شده‌اند و تحصیلِ علم مرز نمی‌شناسد و بر همگان واجب است، چرا که مرز جغرافیایی، جنسیت و سن ندارد.

وی تاکید کرد: طلب کردن دانش بر همه مسلمانان واجب است و آنچه در منابع شیعه و اهل سنت آمده است گواه این مطلب است که کسب علم و دانش مرزهای سنی ندارد، چراکه پیامبر می‌فرمایند از گهواره تا گور باید به‌دنبال کسب علم بود.

امام جمعه کابل تصریح کرد: در مسیر فراگیری علوم، فارغ‌التحصیلی وجود ندارد، جویندگان علم از گهواره تا گور باید به‌دنبال این ارزش باشند و هیچگاه نباید به‌خود تلقین کنند که روشنفکر شدند و دیگر نیازی به علم ندارند.  

عالمی با بیان اینکه حضرت آیت‌الله العظمی محقق کابلی که جایگاه بلند علمی را کسب کردند، بیان کرد: آیت‌الله کابلی از یک روستا ظهور می‌کند و به آن محدود نمی‌شود و به شهر کابل گام می‌نهد و از آنجا راهی حوزه هزار ساله نجف می‌شود و  ۲۰ سال حضور علمی و تحقیقی این مرد بزرگ در نجف و در کنار مراجع تقلید و اساتید برجسته سید محسن و سید موسوی خویی به‌کسب فیض از محضر این اساتید می‌گذرد.

وی خاطرنشان کرد: سید موسوی خویی در ابتدای کتابش از آیت‌الله کابلی با عنوان «رکن الاسلام» یاد کرده است و در فرازی از این کتاب، چهار وصف زیبا در مقام این مرد به‌کار برده است.

امام جمعه کابل با بیان اینکه این مرد بزرگ از میان مردم ستم‌کشیده‌ افغانستان برخاست و پرچم مکتب امام صادق(ع) را برافراشت، گفت: محقق کابلی نقطه عطفی برای کشور افغانستان و گذشته آن بود. 

عالمی افزود: در سال ۶۱ شیعیان در افغانستان شکل گرفتند و ابوخالد کابلی به‌شهر پیامبر(ص) عزیمت کرد و در محضر امام سجاد(ع) کسب علم کرد و از اصحاب ایشان شد، از علمای خبره همچون ابوریحان بیرونی، ناصر خسرو، سنایی، آخوند هروی و محقق کابلی همگی از افغانستان برخاستند.

وی اضافه کرد: از ابوخالد کابلی تا محقق کابلی همه‌ این‌ها از افتخارات اسلام بودند، اینان شخصیت‌هایی بودند که در دنیا نمی‌گنجیدند. 

امام جمعه کابل عنوان کرد: آیت‌الله کابلی برای ما تنها مرجع نبود بلکه او به ما هویت و استقلال داد و به سند افتخار ما در اسلام  تبدیل شد.

عالمی یادآور شد: امروز در سراسر دنیا از محقق کابلی صحبت می‌کنند و برای او مراسم می‌گیرند، گرچه رفتن او داغ سنگینی است و این خلاء به آسانی جبران نمی‌شود اما مردم به‌وظیفه خود عمل کردند. 

وی خاطرنشان کرد: او نه تنها مجتهدی بود که حلال و حرام را مشخص می‌کرد و احکام شرعی می‌گفت، بلکه مجاهد، خدمتکار، دلسوز مردم و ایجادکننده‌ اخوت میان مسلمانان بود.

امام جمعه کابل متذکر شد: وقتی دشمنان کشور ما را گرفتند، او بود که فتوای جهاد سیاسی را سر داد، این مرد افتخار جهاد در افغانستان را داشت. 

عالمی یادآور شد: ما علمای بزرگی در افغانستان داشتیم اما نماز جمعه در آنجا اقامه نمی‌شد، اما برای نخستین‌بار طبق فرمان آیت‌الله کابلی نماز جمعه در افغانستان برگزار و نهادینه شد.

وی با بیان اینکه با وجود همه‌ نگرانی‌ها مراسمات دینی در کابل برگزار می‌شود، افزود: در حال حاضر ۱۱ نماز جمعه در ولایات مختلف افغانستان برگزار می‌شود. 
 
امام جمعه کابل بیان کرد: آیت‌الله محقق کابلی سنگر علم، عبادت و سیاست را به‌روی مردم باز کرد و به‌واسطه‌ تلاش‌های این عالم بزرگ مدرسه علمیه کابل به‌عنوان مرکز فقهی در افغانستان می‌درخشد و حال حوزه علمیه افغانستان با حوزه علمیه قم و مشهد برابری می‌کند و بیش از ۵ هزار طلبه در آن درس می‌خوانند. 

عالمی عنوان کرد: مسجدها و سنگرهای عبادت به‌مدد این بزرگوار ساخته شد، او مصدر خدمت‌رسانی مردم بود، دفتر او مانند یک وزارتخانه برای مردم رفع نیاز می‌کرد و خیل خدمات ارزشمندی توسط او به انجام رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: آیت‌الله کابلی در عرصه سیاسی ساکت نبود و با ارسال پیام‌مردم را راهنمایی می‌کرد و اگر مردم در دولت‌سازی، اخوت، باروی و دفاع از تمامیت ارضی به‌پای صندوق رأی آمدند به‌واسطه‌ پیام او بود.

امام جمعه کابل با بیان اینکه نسل جوان ما بسیار به او علاقه‌مند بودند و خواستار دفن او در کشور افغانستان بودند، گفت: علاقه‌مندی آقا و خواست خدا این بود که او در قم به‌خاک سپرده شد، با این وجود اسلام‌ مرز ندارد، او هرجا که باشد متعلق به‌همه‌ اسلام است. 

عالمی بیان کرد: مقلدان آیت‌الله کابلی می‌توانند بر تقلید از او  باقی بمانند و با توجهات حضرت ولی عصر(عج) تمامی دفاتر محقق کابلی به‌فعالیت خود ادامه می‌دهند.

 آیت‌الله کابلی اعتماد به‌نفس و خود باوری در شیعیان افغانستان ایجاد کرد

در ادامه‌ مراسم یک فعال فرهنگی به وصف زندگی‌نامه آیت‌الله محقق کابلی پرداخت و با بیان اینکه شیعیان افغانستان با تمام محدودیت‌ها به دستورات دینی عمل کرده و پایدار مانده‌اند، بیان کرد: از این دیار فردی برخاست و به‌مرجعیت رسید و حس اعتماد به‌نفس و خود باوری را در شیعیان افغانستان را ایجاد کرد. 

شاهزاده حسین حیدری بیان کرد: آیت‌الله کابلی سال ۱۳۰۷ در ولایت پروان کابل متولد شد، از آنجایی که در خانواده مذهبی متولد شده بود، نخستین آموزش‌ها را نزد خانواده فرا گرفت.  

وی افزود: او برای ادامه فراگیری علوم به‌حوزه علمیه نجف رفت و از سید عبدالاعلی سبزواری و آیت‌الله تبریزی کسب فیض کرد.

این فعال فرهنگی خاطرنشان کرد: ایشان همچنین در درس‌های امام خمینی(ره) نیز شرکت کرده و از ایشان نیز علوم را فراگرفت. 

حیدری ادامه داد: او به اجتهاد رسید و در سال ۱۳۵۱ به کابل رفت و به تبلیغ دین پرداخت، همچنین به مشکلات اجتماعی و دعاوی مردم رسیدگی می‌کرد. 

وی اظهار کرد: با وقوع کودتا در سال ۵۷ در افغانستان عرصه‌ فعالیت برای فعالان و علما تنگ‌تر می‌شد و در این میان بسیاری از علما از کشور خارج شده و به ایران آمدند و در قم ساکن شدند، با این وجود او هیچگاه از فعالیت‌ها غفلت نمی‌کرد، شورای انقلاب افغانستان را بنا نهاد و بعد از سقوط رژیم مارکسیستی به‌افغانستان بازگشت و به شیعیان خدمت کرد. 

این فعال فرهنگی یادآور شد: آیت‌الله کابلی ۲۰ تدریس خارج فقه در قم در جمع صدها فرد از شاگردانش انجام داد و کتاب‌هایی با عنوان خمس و مناسک حج را نوشت و به‌تأسیس مرکز فرهنگی در افغانستان پرداخت.

حیدری اضافه کرد: مدرسه جامعه الاسلام و خاتم الانبیاء، مسجد مصلی، مدرسه امام زمان(عج) و حوزه علمیه الزهرا(س) از مراکزی است که این عالم ربانی تأسیس کرده است.

وی افزود: محقق کابلی بعد از یک عمر مجاهدت و تلاش شب سه‌شنبه ۲۱ خردادماه سال ۱۳۹۸ در ۹۱ سالگی در قم درگذشت و همانجا به‌خاک سپرده شد. 

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما