تاریخ انتشاردوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۰
کد مطلب : ۳۹۲۴۵۵
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان گفت: تاکنون حدود یک هزار و ۱۰۰ هکتار از مراتع و جنگل‌های خوزستان دچار آتش‌سوزی شدند که ۹۰ درصد این مساحت را مراتع تشکیل می‌دهند.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ،علیرضا جمشیدیان مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان ظهر امروز در حاشیه جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان جمع خبرنگاران با اشاره به تعدد آتش‌سوزی‌های خوزستان در روزهای گذشته، اظهار کرد: تاکنون حدود یک هزار و ۱۰۰ هکتار از مراتع و جنگل‌های خوزستان دچار آتش‌سوزی شدند که ۹۰ درصد این مساحت را مراتع تشکیل می‌دهند.

وی افزود: بالای ۸۰ درصد حریق‌ها در دو ساعت اول اطفاء شدند به جز چند مورد در جنگل‌های زاگرس در بهبهان، باغملک، مسجدسلیمان و ایذه که اطفاء آن بین 6 تا 12 ساعت زمان برد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان با اشاره به تلاش جهاد کشاورزی برای اطلاع‌رسانی در خصوص آتش‌سوزی، عنوان کرد: به دلیل باور غلط که کشاورزان دارند اقدام به آتش‌سوزی کاه و کلش اراضی می‌کنند که باعث می‌شود آتش به جنگل‌ها و دشت‌ها سرایت کند.

وی گفت: زمانی که آتش در اراضی کشاورزی رخ می‌دهد نمی‌توان ادعا کرد که غیرعمدی است و مالک زمین اولین متهم برای آتش‌سوزی است.

جمشیدیان با اشاره به تشکیل پرونده برای برخی آتش‌سوزی‌ها، اظهار کرد: به تمام دادگستری‌های شهرستان‌ها ابلاغ شد که با تمام افرادی که اقدام به حریق می‌کنند برخورد جدی صورت بگیرد.

وی افزود: با توجه به تعدد آتش‌سوزی‌ها و این‌که در برخی شهرها در روز چند آتش‌سوزی همزمان رخ می‌دهد تاکنون امکان برآورد خسارت وجود نداشت.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان با اشاره به اهمیت جنگل‌های زاگرس، عنوان کرد: مطابق آمار زیر 5 اصله درخت دچار سوختگی شدند و باید بررسی شود که چند درصد کامل از بین رفت و چند درصد در فصل آینده و با بارش باران مجدد احیا خواهد شد.

وی گفت: امروز هر درختی که در جنگل‌های زاگرس از بین رود جایگزین کردن آن بسیار سخت است زیرا 90 درصد زادآوری طبیعی در جنگل‌های زاگرس از بین رفته است.

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

عبور روحانی در برجام از خطوط قرمزها
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۲
اربعین اجتماع بزرگ حق طلبان و مقدمه ظهور
پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۱
اربعین حلقه‌ای بین بعثت و ظهور
پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۵
اربعین پای پیاده حَرَمت می‌چسبد
پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۶:۲۷