تاریخ انتشاردوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۴
کد مطلب : ۳۹۲۳۷۶
موسسه اقتصاد و صلح در آمریکا اعلام کرد

افغانستان بعد از 18 سال حضور آمریکا ناامن‌ترین کشور جهان

پس از 18 سال حضور نیروهای ‌اشغالگر در افغانستان به بهانه مبارزه با تروریسم، یک نهاد تحقیقاتی آمریکایی اعلام کرده این کشور به ناآرام‌ترین، خطرناک‌ترین و پرخشونت‌ترین کشور جهان تبدیل شده است.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، بر اساس گزارش سالانه «انستیتوی اقتصاد و صلح» در آمریکا، که تحت عنوان «گزارش شاخص صلح جهانی ۲۰۱۹» منتشر شده، افغانستان اکنون خطرناک ‌ترین و نا‌آرام‌ترین کشور دنیا است. این در حالی است که حضور نیروهای‌اشغالگر آمریکایی در افغانستان، وارد نوزدهمین سال خود شده است. انستیتوی اقتصاد و صلح در گزارش قبلی خود، سوریه را به عنوان خطرناک‌ترین کشور جهان معرفی کرده بود.
 «محب اقبال» یک کارشناس این انستیتو، طی مصاحبه‌ای اظهار داشته: «افغانستان اکنون به عنوان پرخشونت‌‌ترین کشور و دارنده بالاترین میزان تلفات جنگی و تروریسم در جهان شناخته می‌شود.»
به گزارش ایسنا، «استیو کیلِلیا» رئیس‌اجرایی این انستیتو نیز به نشریه «بیزینس اینساید» گفته: «با سقوط خلافت گروه تروریستی داعش و از بین رفتن قلمرو این گروه در عراق و سوریه، دیگر نمی‌توان داعش را یک نیروی مؤثر جنگی تلقی کرد. با این حال، داعش اگرچه به میزان چشمگیری ضعیف شده، اما هنوز کاملاً شکست نخورده و شبه‌نظامیانی را در سراسر منطقه و برخی مناطق دنیا دراختیار دارد. به گفته وی، فعالیت داعش در افغانستان در حال گسترش است.»

آمریکا به همراه متحدانش در سال 2001، به بهانه مبارزه با تروریسم و ایجاد امنیت در فغانستان، به این کشور لشکر کشیده است. اما بر اساس اخبار و گزارش‌هایی که از این کشور می‌رسد و گزارش انستیتوی اقتصاد و صلح یکی از آنها است، اوضاع امنیتی افغانستان متشنج‌تر شده و علاوه‌بر آن، فقر، تولید مواد مخدر و بی‌اعتمادی سیاسی و اجتماعی در این کشور به شدت گسترش یافته است.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما