تاریخ انتشاردوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۰
کد مطلب : ۳۹۲۳۳۰
وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای مدعی شد که سازمان‌های اطلاعاتی این کشور معتقدند که ایران عامل حادثه روز پنجشنبه برای دو نفتکش در دریای عمان بوده است.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه گفت که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا این موضوع را شفاف ساخته که نمی‌خواهد وارد جنگ با ایران شود.

وی که با برنامه «Face the Nation»  شبکه خبری سی‌بی‌اس مصاحبه می‌کرد، گفت: «نمی‌خواهیم وارد جنگ با ایران شویم اما همیشه این اجازه را داریم که از منافع آمریکا دفاع کنیم.»

پامپئو در ادامه این مصاحبه به حادثه پنجشنبه گذشته برای دو نفتکش در دریای عمان اشاره کرد و مدعی شد: «سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا معتقدند که ایران مقصر حمله به نفتکش‌ها در خلیج عمان بوده و اگر سازمان‌های اطلاعاتی درباره این موضوع متقاعد نشده بودند من این را مطرح نمی‌کردم.»

منابع خبری صبح پنجشنبه (23 خرداد) از وقوع دو انفجار مهیب در دریای عمان خبر دادند. مدتی بعد روشن شد که دو نفتکش دچار حریق شده‌اند. نفتکش «فرانت آلتر» (Front Altair) با پرچم جزایر مارشال متعلق به نروژ از قطر «اتانول»‌ بارگیری کرده و «کوکوکا کوریجس» (Kokuka Courageous) با پرچم پاناما از «الجبیل» عربستان به مقصد سنگاپور، محموله «متانول» بارگیری کرده بود.

وزیر امور خارجه آمریکا در پاسخ به سوال دیگری در این باره که برخی از متحدان آمریکا متقاعد نشده‌اند که ایران مسئول حمله به نفتکش‌ها در خاورمیانه است، گفت: «می‌دانم کشورهایی هستند که دوست دارند سر و ته این قضیه هم بیاید و می‌خواهند طوری عمل کنند که بر خلاف حقایق است.»

کارشناسان متعددی اعلام کرده‌اند با وجود اتهامات واشنگتن عیه ایران، هیچ دلیلی درباره نقش تهران برای حمله به تانکرهای نفتی در دریای عمان وجود ندارد. (جزئیات بیشتر)

از سوی دیگر تهران قاطعانه هرگونه دست داشتن در این حادثه را رد کرده‌ است. «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران این حادثه را بسیار مشکوک توصیف کرده و گفته که شواهد واشنگتن، اتهاماتی است که با هدف تخریب تلاش‌های دیپلماتیک ایران است.

همچنین رئیس شرکت ژاپنی که مالک یکی از این کشتیهای نفتی است گفته ارزیابیهای آمریکا در این زمینه درست نیست. وی همچنین گفته است که خدمه این کشتی دو شی پرنده را قبل از وقوع حملات مشاهده کرده‌اند که با ادعای آمریکاییها در زمینه استفاده از مینهای چسبنده در تناض است. 

مقامات رسمی دولت ژاپن نیز تاکید کرده‌اند که هنوز نمی‌دانند چه کسی در پشت این حملات است و در حال جمع آوری اطلاعات دقیقتر هستند.

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه این مصاحبه درباره مداخله کشورهای خارجی در انتخابات آمریکا گفت: آمریکا تحت ریاست جمهوری دونالد ترامپ تلاش‌های گسترده‌ای انجام داده تا این اطمینان حاصل شود که در انتخاباتمان مداخله‌ای نه از سوی روسیه و نه هیچ کشور دیگری در جهان انجام نشود.

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما