تاریخ انتشارشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۰
کد مطلب : ۳۹۲۱۲۵
پرتگاه‌های مرتفع هم ساکنان طلائیه فاز یک و هم ساکنان طلائیه فاز دو بندرعباس را تهدید می کند.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ،از بلوار شهدای محیط‌بان بندرعباس که به سمت بلوار امام حسین (ع) می‌روم، ضلع غربی روگذر بوموسی متوجه می‌شوم که خانه‌های روی تپه‌هایی با ارتفاع یکی دو متر هستند و حتی با افتتاح این روگذر در سال گذشته، اما سنگ بست یا فضای سبز عمودی یا مورب انجام نشده است و تپه‌های قهوه‌ای که نشان از تراشیدن کوه‌ها دارد، خودنمایی می‌کند و چهره‌ای نازیبا را در ذهن ثبت می‌کند.

پس از ورود به بلوار امام حسین (ع) از فاز یک طلائیه عبور می‌کنم و پس از گذشتن از جایگاه گاز «سی ان جی» طلائیه وارد خیابان بدون جدول‌گذاری دلاور محله طلائیه فاز دو بندرعباس در ضلع شمالی بلوار امام حسین (ع) می‌شوم که این خیابان پیچ در پیچ چندصدمتری فاقد روشنایی است و از تیربرق خبری نیست و نویدگر تاریکی و ظلمات در شب‌هاست.

از همان ابتدای این خیابان و در سمت راست، کوه‌هایی مرتفع به چشم می‌خورد که چند صد متر امتداد دارد و در پایین آن نخاله‌های ساختمانی، کرت‌های دریایی و... به چشم می‌خورد و از آن طرف احتمال بروز هر نوع حادثه و تخلفی در این مکان وجود دارد که برخی از ساکنان از وقوع حوادث مختلف در این مکان از جمله پرت شدن یک دختر جوان و... خبر می‌دهند.

اهالی و ساکنان از یک طرف گلایه‌مندند که نبود روشنایی در خیابان باعث تشدید بیشتر این منطقه دارای پرتگاه شده است و از طرفی دیگر می‌گویند این وضعیت باعث تشدید ناامنی شده است که حتی خودمان هم شب‌ها جرأت رفت و آمد با پای پیاده را نداریم.

آنها می‌گویند در سال‌های اخیر که تعداد زیادی واحدمسکونی دراین منطقه احداث شده  و لاین‌بندی است این روند ادامه دارد، اما مشخص نیست چرا در خیابان اصلی محله نباید هیچ‌گونه روشنایی باشد و تیربرق نصب نشده است و از طرفی دیگر برای جلوگیری از حوادث در بالا و زیر این پرتگاه اقدامی نشده است. از آن طرف در بالای پرتگاه که فاز یک طلائیه هم قرار دارد و در واقع بر بلندای این پرتگاه و مشرف به منازل و مجتمع‌های فاز دو طلائیه است، هیچ‌گونه حصار یا فنس کشی وجود ندارد و هر لحظه امکان پرت شدن به خصوص برای کودکان و ... وجود دارد که نیاز است از یک طرف حصارکشی انجام شود و از آن طرف سنگ بست شدن این پرتگاه مرتفع باعث ایمنی بیشتر می‌شود. زیرا به گفته ساکنان در زمان بارندگی، آب باران از کوه و پرتگاه، زباله‌ها و خاک را وارد خیابان طلائیه فاز دو می‌کند و تا چندهفته رفت وآمد مشکل می شود و پس از خشک شدن خاک‌ها، مدت زیادی ساکنان مجبورند گرد و خاک را در زمان عبور مروز خودروها میهمان ریه‌هایشان کنند.

پارک و فضای سبز

ضلع غربی مجتمع فرهنگی ورزشی شهرک طلائیه فاز دو نیز محوطه وسیعی خاکی و پر از بوته‌زار است که یکی از ساکنان می‌گوید گویا کاربری اینجا آموزشی است، ولی تاکنون اقدامی نشده است. اگر کاربری آموزشی دارد، پروژه را اجرا کنند و اگر نیست که در کنار این مجتمع ورزشی، یک پارک بزرگ را برای ساکنان احداث کنند. از طرفی دیگر در این محله که بیش از یک دهه از عمرش می‌گذرد، مدرسه وجود ندارد و صدها خانواده ساکن در این منطقه مجبورند فرزندان خود را در سایر مناطق شهر ثبت‌نام کنند.

یکی دیگر از ساکنان می‌گوید مسجد صاحب الزمان(عج) فاقد ساختمان مناسب است و نیازمندحمایت مسؤولان و خیران برای احداث ساختمان مناسب مسجد است. حفاری‌هایی قدیمی در برخی کوچه‌ها مانند کوچه 9.2 دیده می‌شود که حدود یک دهه بدون ترمیم مانده و ترمیم حفاری لوله‌گذاری گاز هم ناقص رها شده و هم‌سطح آسفالت کوچه‌ها نیست. 

تعدادی از ساکنان نیز محوطه خاکی را در روبروی کوچه‌های دلاور 2.1 و 2.2 نشانم می‌دهند و می‌گویند از یک دهه قبل قرار است در این مکان که کاربری فضای سبز دارد، پارک برای ساکنان احداث کنند که دو طرف پارکینگ باشد و پیگیری و نامه‌نگاری‌های چندین ساله‌مان  بی‌نتیجه مانده است و بارها از شهرداری هم آمده‌اند و وعده احداث پارک و فضای سبز را داده‌اند، اما محقق نشده است.

ساکنان این محله بیان داشتند: مدتی می‌گفتند آب نداریم که ما گفتیم، خودمان حاضریم آبیاری کنیم. حاضریم همکاری و مشارکت داشته باشیم تا خانواده‌ها و فرزندان مان جایی داشته باشند که ساعتی بنشینند و تفریح و بازی کنند. ما عوارض و مالیات می‌دهیم، اما از کمترین امکانات تفریحی و فضای سبز در این منطقه محروم هستیم و شهرداری پارک را نمی‌سازد و هراس این را داریم که مانند تغییر کاربری‌هایی که در برخی مناطق شهر اتفاق می‌افتد، این قطعه زمین را نیز تغییرکاربری دهند.

درحال حاضر نیز به دلیل شیب زمین وخاکی بودن آن در بارندگی خاک و گل وارد کوچه و خانه‌های ساکنان می‌شود. متاسفانه در شهرمان به فضای سبز و اماکن تفریحی، آموزشی و... چندان توجهی نمی‌شود و مجتمع‌های تجاری و مسکونی ساخته می‌شود و ریه های شهر را بتن‌ریزی می‌کنند، درصورتی که نیاز به فضای سبز و درختکاری داریم.

برخی از ساکنان از نبود سطل زباله در این کوچه وسایر کوچه‌های محله گلایه مندندکه منجر به جمع شدن زباله‌ها و بوی تعفن می‌شود. از طرفی باتوجه به اینکه دورتادور محله کوه و نخاله و کرت‌های دریایی و... است و از طرفی زباله‌ها روی زمین ریخته می‌شود، حیوانات موذی و حتی مار و عقرب وارد خانه‌ها می‌شود و بارها شاهد عقرب‌گزیدگی و مارگزیدگی برخی از ساکنان بوده‌ایم که اگر سنگ بست کوه و پرتگاه و پاکسازی زباله و نخاله‌ها صورت گیرد، به طور حتم این حیوانات هم کمتر وارد خانه‌هایمان می‌شوند.

تعدادی از ساکنان هم ارتفاع کوه ضلع شرقی مجتمع تجاری مسکونی قبل از کوچه دلاور یک را نشان می‌دهند و می‌گویند اگر کسی از این کوه و پرتگاه که بیش از 50 متر ارتفاع دارد، پرت شود آیا زنده می‌ماند؟ از طرفی پایین کوه هم پر از نخاله است و مکان امنی برای خلاف و... هم است که متاسفانه گاهی هم شاهد کاهش امنیت هستیم.

حتی نانوایی هم در محله وجود ندارد. انتظار بود که در محلات جدیدالاحداث، جانمایی برای صنف‌ها و کاربری‌های مختلف وجود داشته باشد که شرایط فعلی طلاییه فاز دو باعث شده است که به گفته برخی‌ها و خودمان، وضعیت مان از روستاها بدتراست. حتی تلفن همراه اول دراین منطقه آنتن دهی مناسبی ندارد. 

سگ‌های ولگرد هم در این محله مانند سایر محلات به وفور یافت می‌شود و در زباله‌ها هم بدنبال غذا هستند و کودکان و زنان از حضور سگ‌ها به خصوص در زمان‌های خلوت بسبار واهمه دارند. برخی هم می‌گویند نیاز است ورودی و خروجی‌های مناسبی از بلوار شهدای محیط‌بان به طلائیه فاز دو وجود داشته باشد.

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما