تاریخ انتشارشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۰
کد مطلب : ۳۹۲۱۲۱
با افزایش آمار زندانیان مهریه و البته سایر زندانی‌ها، مسؤولان در ادوار مختلف اعلام کردند که زندان‌های کشور دیگر ظرفیت زندانیان را ندارند و طبق آمارهای مسؤولان امروز دیگر زندانی مهریه در زنجان نداریم.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ،«طلاق» مکروه‌ترین حلال خداوند است که در متون و روایات به آن اشاره شده است.
یعنی در عین حال که از سوی خداوند حلال اعلام شده است اما به شدت کراهت دارد چرا که از هم پاشیدن یک زندگی، بی‌سامان شدن فرزند و مشوش شدن ذهن حداقل والدین زوج تنها گوشه‌ای از تبعات و آثار این امر مکروه است.
از تبعات دیگر این حلال مکروه زندانی شدن مرد به علت طلب مهریه از سوی زن است به همین خاطر است که در میان چند 10 هزار زندانی کشور عده‌ای هستند که می‌توانستند پشت میله‌ها نباشند و هزینه‌ای به کشور تحمیل نکنند، اما هستند.
اینها همان زندانیانی هستند که وقتی پای سفره عقد در لباس دامادی، حضار برایشان کف زدند و هلهله کردند، به اتفاق همگی آرزوی یک زندگی شاد برای آنها کردند، نه اینکه زندگی نکرده، طعم زندان را بچشند.
با افزایش زندانیان مهریه و البته سایر زندانی‌ها، مسؤولان در ادوار مختلف اعلام کردند که زندان‌های کشور دیگر ظرفیت زندانیان را ندارند و نتیجه بر آن شد که نگهداری زندانیان آنهم با هزینه‌های کلان نه مشکل شاکیان و نه مشکل محکومان را حل می‌کند.
پیش از این اعلام شده بود که براساس آخرین آمار موجود، ۲ هزار و ۵۷۸ نفر به دلیل پرداخت نکردن مهریه در زندان هستند از همین رو به علت تعدد این زندانیان تصمیم بر بازنگری پرونده‌های آنها شد.
*بازداشت زوج برای عدم پرداخت مهریه منحصر است
سخنگوی قوه قضائیه در این باره گفته بود: آنچه که در بحث پرونده‌های مهریه قرار است انجام شود این است که در جلسه شورای رؤسای دادگستری‌های کل کشور ریاست قوه قضاییه با تأکید بر اجرای دقیق قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی و فتاوای مراجع عظام تقلید تاکید شد که پرونده زندانیان مهدیه مورد بازنگری قرار گیرد.

غلامحسین اسماعیلی تصریح کرد: قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی مصوبه سال ۹۴ مقرر کرده است که بازداشت زوج برای عدم پرداخت مهریه منحصر است به مواردی که زوج قادر به پرداخت مهریه باشد اما از پرداخت مهریه امتناع کرده و زوجه را معطل کند.

طبق همین تصمیم و اقدامی که در استان شد، مسؤولان استانی در دستگاه قضایی زنجان نیز تصمیمات لازم را درباره زندانیان مهریه اتخاذ کرده و سیاست‌های قوه قضائیه در این باره اجرایی شد.
رئیس کل دادگستری استان زنجان در این باره به سیاست‌های قوه قضائیه در زمینه  مجازات‌های جایگزین حبس و استفاده از پابند الکترونیکی اشاره و اظهار کرد: در اجرای این سیاست‌ها برخی از حوزه‌ها خوب عمل کردند، اما برخی از حوزه‌ها نیز عملکرد ضعیفی دارند که باید تلاش شود همگام با سیاست‌های قوه قضائیه حرکت کنیم.

*زندانی مهریه در زنجان نداریم

‌اسماعیل صادقی‌نیارکی در همین رابطه با بیان اینکه در زمان حضور بنده در استان تعداد محکومان مهریه 135 نفر بود، اضافه کرد: با اجرای دقیق سیاست‌های قوه و توجه به کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها، اکنون هیچ محکوم به زندان مهریه در استان وجود ندارد.

وی تصریح کرد: با تلاش صورت گرفته در مجموعه استانی همه محکومین مهریه تعیین تکلیف شده‌اند و از این پس مطلقا در بحث مهریه زندانی نخواهیم داشت.

رئیس کل دادگستری استان زنجان با بیان اینکه هم اکنون با اجرای دقیق سیاست‌های قوه و توجه به کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها اکنون هیچ محکوم مهریه در استان وجود ندارد، افزود: از شوراهای حل اختلاف هم  نمی‌پذیریم کسی را برای مهریه به زندان بفرستند.

*افزایش 110 درصدی کمک‌های مردمی در جشن گلریزان

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان زنجان نیز در این باره به خبرنگار فارس گفت: امسال میزان کمک‌های مردمی از محل جشن گلریزان 110 درصد افزایش داشت.
علاءالدین کریمی با بیان اینکه امسال برای نخستین بار در هشت شهرستان این استان جشن گلریزان آزادی زندانیان نیازمند برگزار شد، گفت: مردم شهرستان زنجان با 5 میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال، ابهر با 5 میلیارد ریال، خدابنده 2 میلیارد و۸۵۰ میلیون ریال، خرم‌دره یک میلیارد و ۹۸۰ میلیون ریال، طارم یک میلیارد ریال، ایجرود ۹۹۰ میلیون ریال، سلطانیه ۹۸۰ میلیون ریال و ماهنشان با ۶۶۰ میلیون ریال به جشن گلریزان کمک کرده‌اند.

وی با بیان اینکه از ۱۹۰ مددجوی جرائم غیر عمد در زندان‌های استان از ابتدای ماه مبارک تاکنون ۵۱ نفر آزاد شده و ۱۳۹ نفر نیز چشم انتظار کمک‌های خیران هستند، افزود: با قوانین جدید قضایی در زمینه مهریه، در حال حاضر هیچ فردی به خاطر مهریه در استان  زنجان زندانی نشده است.

کریمی گفت: تمهیدات لازم نیز در این باره از سوی رئیس کل دادگستری استان در راستای جلوگیری از ورود زندانیان صرفاً مهریه انجام شده است.

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما