تاریخ انتشارجمعه ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۰
کد مطلب : ۳۹۱۹۸۲
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: برنامه راهبردی حمایت از صنعت زغال توسط وزارت صمت طی یک ماه آینده با هماهنگی و مشارکت کارگران و کارفرمایان شرکت‌های زغالی کرمان تدوین می‌شود.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، به درخواست پورابراهیمی در حاشیه سفر وزیر صمت به استان کرمان، صبح امروز نشست مشترک وزیر صمت و معاونان، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و استاندار کرمان، رئیس سازمان صنایع استان کرمان  با حضور نمایندگان تشکل‌های کارگری استان، رئیس و اعضای شوراهای کارگری معادن زغالسنگ استان کرمان برگزار شد.

پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در این نشست اظهار کرد: مشکلات مربوط به مالیات، بیمه و بانکی در حوزه‌های کارگری در شرکت‌ها مشترک هستند، لذا پیشنهاد می‌شود که گزارش کاملی توسط رئیس شورای کارگری استان به تفکیک کارخانه‌ها تنظیم شود تا برای پیگیری به وزیر ارائه شود.

وی عنوان کرد: برای اینکه شوراهای کارگری بتوانند در حوزه فعالیت‌های معدنی همراهی داشته باشند به‌زودی مشارکت گسترده‌ای از شوراهای کارگری برای ایجاد بنگاه جدید که فعالیت اقتصادی در بخش معادن کوچک داشته باشد را تشکیل می‌دهیم.

پورابراهیمی افزود: افزایش قیمت زغاسنگ متناسب با شرایط تورم است که باید در سال 98 مورد بازنگری قرار گیرد و توسط وزیر ابلاغ شود.

وی افزود: ارائه تسهیلات ویژه برای طرح‌های سرمایه‌گذاری جدید و بهسازی و بهینه‌سازی استخراج معادن و تبدیل آن از رویکرد سنتی که برای کاهش بهای تمام شده و افزایش ایمنی معادن موثر واقع می‌شود که با موافقت وزیر در این جلسه این موضوع مصوب شد.

پورابراهیمی در ارتباط با مشکل تهیه چوب به عنوان ابزار لازم برای استخراج زغال در معادن زغالسنگ اظهار کرد: محدودیت‌های در زمینه واردات چوب ایجاد شده است که باید هر چه سریعتر این موضوع حل شود که با دستور وزیر مقرر شد تا از طریق بخش بازرگانی وزارت صمت، ثبت سفارش این اقلام صورت گیرد.

پورابراهیمی در ادامه این نشست بیان کرد: برنامه راهبردی حمایت از صنعت زغال نیز توسط وزارت صمت طی یک ماه آینده با هماهنگی و مشارکت کارگران و کارفرمایان شرکت‌های زغالی کرمان تدوین می‌شود که سهم چهار درصد مشاغل سخت و زیان‌آور، یارانه صنعت زغال، صادرات در این گزارش دیده می‌شود.

وی افزود: در راستای کمک به حوزه معیشتی کارگران صنعت زغال نیز با موافق وزیر صمت، سبد کالایی در اختیار کارگران شرکت زغال استان کرمان قرار خواهد گرفت.

در ادامه رئیس شورای کارگری استان کرمان در این جلسه با قدردانی از رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، وزیر صمت و استاندار کرمان عنوان کرد: موضوع شوراهای کارگری استان صرف دغدغه مسائل مربوط به کارگری نیست، اگر واحدهای تولیدی بتوانند روی پای خود بایستند کارگران هم می‌توانند در این مسیر ادامه زندگی دهند.

رواقی افزود: موضوعات مربوط به شرکت‌های شوراهای کارگری متفاوت بوده و نیازمند برنامه جامعی است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: تمام موارد مورد بحث در این جلسه را مصوب خواهیم کرد تا برخی از دغدغه کارگران در بحث معیشتی و هم در فرآیند تولید برطرف شود.

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

حمـاسـه کربـلا غنی‌ترین سرمایه تربیتی بشـریت
تفرج یا تبرج
پنجشنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۶
3ماه تلاش برای بهره‌برداری از ماجرای دخترآبی
چهارشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۸
زندگی را مجازی نسازیم!
دوشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۳