تاریخ انتشارپنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۰
کد مطلب : ۳۹۱۸۲۰
معاون راه روستایی اداره کل راه و شهرسازی استان هرمزگان گفت: احداث راه روستایی مناسب در شهرستان بشاگرد نیازمند ۵۳۰ میلیارد اعتبار است.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ،

محمد مهدی رضایی صبح امروز در گفت و گو با خبرنگار فارس در بندرعباس با ابزار تأسف از مرگ مادر بشاگردی و با ارائه گزارشی از وضعیت راه‌های روستایی در شهرستان بشاگرد، اظهار داشت: بر اساس آخرین آمار سرشماری، تعداد ٢١٨ آبادی وجود دارد که ١٦٢ آبادی آن دارای سکنه است.

وی در ادامه افزود: تاکنون تنها برای ٢٦ روستای شهرستان بشاگرد که عمدتا در حاشیه مسیرهای اصلی ارتباطی به مرکز شهرستان بشاگرد قرار گفته‌اند راه احداث شده و آسفالت است.

معاون راه روستایی اداره کل راه و شهرسازی هرمزگان با اشاره به اینکه تعداد ١٣٦ روستا با جمعیتی معادل بر 22 هزار ۲۶۰ نفر، فاقد راه مناسب هستند که ١١٥ روستای آن بالای ٢٠ خانوار هستند، بیان کرد: برای برخوردار کردن کلیه روستاهای بالای ٢٠ خانوار شهرستان بشاگرد باید ٨١٠ کیلومتر راه آسفالته احداث شود که با توجه به کوهستانی بودن منطقه و صعب‌العبور بودن و وجود رودخانه‌های متعدد در مسیر و کمبود مصالح مناسب در منطقه، نیاز به اعتباری بالغ بر ٥٣٠ میلیارد تومان است.

 رضایی بیان کرد: به منظور دسترسی به منطقه زیرکوه گافر و بخش گافر و پارامون در شهرستان بشاگرد که شامل روستای خوشاب هم است دو مسیر تعریف شده است که شامل
محور حجت‌آباد - آخران بطول ٩٣ کیلومتر که از جاده سد جگین در حوزه جنوبی بشاگرد شروع می‌شود و پس از عبور از روستاهای حجت‌آباد، سیت پیرو، مرانگ، سگن، سگرکن، سیت ماسیتی، خوشاب، گافر، پاراپیون، جنگل روستای آخران که آخرین روستای هرمزگان با استان سیستان و بلوچستان است ختم می‌شود.

این مقام مسؤول با بیان اینکه این محور به دلیل اهمیت مسیر دسترسی به روستاهای موسوم به زیرکوه گافر توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) از سال ١٣٩٠ شروع شده و به طول ١٥ کیلومتر از دوراهی سد جگین تا روستای مرانگ زیرسازی شده و آماده آسفالت است، افزود: متأسفانه به دلیل مشکلات اعتباری نیمه‌کاره رها شد و پس از آن هم اعتباری برای تکمیل محور مذکور از سوی کمیته برنامه‌ریزی شهرستان تصویب و تخصیص داده نشده است.

به گفته وی، برای ساخت و  تکمیل این محور بالغ بر ۶۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است و روستای خوشاب در فاصله ٥٩کیلومتری از ابتدای این محور قرار دارد.

رضایی اضافه کرد: محور دوم که از سردشت- ذهاب که مسیر ارتباطی مرکز شهرستان به روستاهای موسوم به زیرکوه گافر در بخش گافر و پارامون است و به طول ٨٤ کیلومتر بوده و از مرکز شهر سردشت شروع و پس از عبور از روستاهای سگرکن، سیت ماسیتی، خوشاب، زهبارک، کهورانی به روستای ذهاب ختم می‌شود که با توجه به صعب‌العبور بودن مسیر ارتباطی جهت دسترسی روستاهای یادشده به مرکز شهرستان بشاگرد به لحاظ امنیتی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

معاون راه روستایی اداره کل راه و شهرسازی هرمزگان در پایان گفت: متأسفانه علیرغم اولویت داشتن این مسیر، تاکنون اعتباری جهت احداث آن به این اداره کل ابلاغ نشده است و برای تکمیل این محور ٨٤ کیلومتری به اعتباری بالغ بر ٥٣ میلیارد تومان نیاز است.

 

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما