تاریخ انتشارجمعه ۱۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۴
کد مطلب : ۳۹۰۸۸۴
با تصمیم نسنجیده وزارت صنعت

قیمت سیب زمینی تا 8000 تومان بالا رفت!

در پی آزادسازی صادرات سیب زمینی و پیاز در اردیبهشت ماه سال جاری، قیمت سیب زمینی در بازارهای داخلی تا کیلویی 8000 تومان افزایش یافت.
۰
plusresetminus
قیمت سیب زمینی تا 8000 تومان بالا رفت!
به گزارش بلاغ، بعد از آزاد سازی نسنجیده صادرات سیب زمینی و پیاز قیمت این محصولات رو به افزایش است به طوری که در فصل برداشت نیز مردم سیب زمینی را  با قیمت 8000 تومانی خریداری می‌کنند.

قیمت هر کیلوگرم سیب زمینی در میدان مرکزی میوه و تره بار تهران حدود چهار تا 6000 تومان و در خرده‌فروشی به شش تا 8000 تومان رسیده است. گفتنی است، سوم اردیبهشت ماه سال جاری بود که رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه‌ای به رئیس‌گمرک صادرات سیب زمینی و پیاز  را آزاد اعلام کرد.
در آن نامه آمده بود: پیرو نامه شماره 21605/60 به تاریخ 10 فروردین 98، درخصوص ممنوعیت صادرات سیب‌زمینی و پیاز و با توجه به ضرورت استمرار تولید و تنظیم بازار کشور مقتضی است موضوع رفع ممنوعیت صادرات سیب‌زمینی و پیاز از تاریخ صدور این نامه به گمرکات اجرایی ابلاغ شود.
بنابراین گزارش، با توجه به کاهش ارزش پول ملی و اعطای یارانه به تولید در بخش کشاورزی، صادرات این محصول برای متقاضیان صادرات صرفه زیادی دارد اما این امر منجر به کاهش عرضه و گرانی در بازار داخلی می‌شود.
با این حال، مجتبی شادلو، نایب‌رئیس‌اتحادیه باغداران تهران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره علل گرانی سیب زمینی در بازار گفت: در هفته‌های اخیر قیمت سیب زمینی به سبب تاخیر در برداشت و عرضه به بازار ناشی از وقوع سیل با نوساناتی در بازار روبه‌رو شده است که در روز‌های آتی با برداشت از مناطق گرمسیری بازار به تعادل می‌رسد.
وی افزود: با توجه به تولید مناسب محصول به مردم توصیه می‌شود که به اندازه مصرف روزانه سیب‌زمینی خریداری کنند و نگران کمبود نباشند، چرا که هجوم برای خرید بر نوسان قیمت دامن‌می زند.
این مقام مسئول با‌اشاره به اینکه ۵۰ درصد تولید در بخش باغبانی ظرفیت صادراتی دارد، بیان کرد: با‌اشباع محصولات باغی در بازار داخل شاهد افت شدید قیمت هستیم که این امر برای تولید بسیار خطرناک است، چرا که با وجود گرانی تولید در نهاده‌ها، ماشین آلات، حقوق و دستمزد و‌ غیره  پایداری بازار و استمرار تولید نیازمند صادرات است.
شادلو درباره آخرین وضعیت خسارت سرمازدگی بیان کرد: خسارت سرمازدگی نهایی نشده است، اما برآورد‌ها حاکی از آن است که در اکثر محصولات به جز محصولات گردو و بادام خسارت بسیار ناچیز بوده است.
منبع : تسنیم
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

حمـاسـه کربـلا غنی‌ترین سرمایه تربیتی بشـریت
تفرج یا تبرج
پنجشنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۶
3ماه تلاش برای بهره‌برداری از ماجرای دخترآبی
چهارشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۸
زندگی را مجازی نسازیم!
دوشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۳