تاریخ انتشاريکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۵
کد مطلب : ۳۸۹۹۵۰
رئیس کمیته صیانت از آب چهارمحال و بختیاری گفت: موج‌سواری سیاسی و استفاده‌های نابه‌جا سیاسی در موضوع آب را خلاف و حرام می‌دانیم.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ،حجت‌الاسلام امیرقلی جعفری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار  در شهرکرد، با اشاره به وضعیت منابع آبی چهارمحال و بختیاری، گفت: در این مقطع حساس هیچ راهی جز تبیین خطرات انتقال آب نداریم و قطعا آیندگان از ما مطالبه خواهند کرد که چرا این کار غیرقانونی را می‌دانستید و برای تبیین آن کاری نکردید.

رئیس کمیته صیانت از آب چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه این روزها که خدا رحمت خود را بر ما نازل کرده شاهد برخی اظهارنظرهای خلاف واقع از سوی برخی مسؤولان و وزارت نیرو هستیم، افزود: موج‌سواری سیاسی و استفاده‌های نابه‌جای سیاسی در موضوع آب را خلاف و حرام می‌دانیم و حفظ نظام جمهوری اسلامی در راس امور است، اگر مطلبی گفته می‌شود به آن دلیل است که عده‌ای با رفتار نادرست اعتماد مردم به نظام را خدشه‌دار می‌کنند.

گاوخونی 13 سرشاخه دارد

وی با بیان اینکه بارش‌های فراوان اخیر برای همه کشور ازجمله چهارمحال و بختیاری، اصفهان و خوزستان منشا برکات بسیاری بود، افزود: یکی از این برکات سیرآب شدن تالاب گاوخونی بود که قبل از رسیدن آب زاینده‌رود به این تالاب این اتفاق رخ داد.

جعفری با تاکید بر اینکه تالاب گاوخونی 13 سرشاخه دارد و یکی از سرشاخه‌های آن زاینده‌رود است، عنوان کرد: مدت‌ها بود که علت خشک شدن این تالاب را زاینده‌رود و برداشت مردم بالادست از آن مطرح می‌کردند تا جایی که عده‌ای گفتند تالاب گاوخونی حق‌آبه دارد اما نگفتند این حق‌آبه از 13 سرشاخه دیگر هم هست.

رئیس کمیته صیانت از آب چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: در جریان سیل اخیر در سه استان کشور، شاهد بیان مطالبی از سوی برخی از مسؤولان بودیم مبنی بر اینکه علت وقوع سیل در استان خوزستان احداث تونل‌هایی کمتری همچون گلاب در مسیر کارون بوده است، در حال حاضر در مسیر رودخانه کارون 5 سد وجود دارد که ظرفیت همگی پر نشده و هیچ کدام بحران ایجاد نکردند آنچه در این استان بحرانی شد دو سد دز و کرخه بود که ارتباطی هم با کارون ندارند.

بحران آب نداریم؛ با بحران مدیریت مواجه هستیم

وی اضافه کرد: معضل و بحران حال حاضر کشور بحث آب نیست بلکه مدیریت آب است، این بحران از عدم شفاف‌سازی از سوی مسؤولان استانی و وزارت نیرو نشات می‌گیرد.

رئیس کمیته صیانت از آب چهارمحال و بختیاری به توقف طرح آبرسانی بن به بروجن که آب شرب نیمی از جمعت این استان را تامین می‌کند و هم‌اکنون در ناحیه آبگیر یعنی سد زاینده‌رود متوقف شده است اشاره و یادآورشد: این پروژه تنها 41 میلیون مترمکعب آب لازم دارد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر سد زاینده‌رود کمتر از یک‌سوم آب دارد، گفت: این سؤال را باید از مسؤولان پرسید چرا سدی که بیش از یک میلیارد مترمکعب گنجایش دارد دو‌سوم آن باید خالی باشد، جواب این است که سیاستی وجود دارد که مخزن سد زاینده‌رود همیشه باید خالی باشد، اما متاسفانه یک نفر هم در این خصوص پاسخگو نیست.

جعفری خاطرنشان کرد: سخنم خطاب به مسؤولان چهارمحال و بختیاری این است رهاسازی حجم عظیم آب از سد زاینده‌رود و توقف اجرای طرح بن به بروجن با کدام توجیه صورت می‌گیرد.

نمایندگان استان پاسخگوی عملکردشان باشند

رئیس کمیته صیانت از آب چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه بیلان کاری نمایندگان این استان در مجلس شورای اسلامی نباید تنها چغا پوشیدن باشد بلکه باید نمایندگان در زمینه آب پاسخگوی عملکرد خود باشند.

وی افزود: همچنین نماینده مردم شهرستان لردگان باید بیان کند برای روستاهای این شهرستان که با تانکر آبرسانی می‌شوند چه اقدامی انجام داده است.

جعفری اضافه کرد: نماینده شهرستان بروجن باید در خصوص توقف پروژه انتقال آب بن به بروجن توضیح دهد و نماینده شهرستان‌های شهرکرد، بن و سامان توضیح دهد چند بار در صحن علنی مجلس به وزیر نیرو درخصوص آب استان و طرح‌ها متوقف شده تذکر داده و کارت زرد به وی نشان داده است.

رئیس کمیته صیانت از آب چهارمحال و بختیاری در پایان یادآور شد: فعالان حوزه آب بحث‌های سیاسی را کنار بگذارند، وحدت رویه در استان نباید مخدوش شود.

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

feedback
محمد
سلام
پروژه بن بروجن که این حاج آقا از اون دفاع می کنند یک پروژه خائنانه و آخرین تیر بر پیکر بی جان زاینده رود است. آخر کدام عقل سلیمی آب را از زاینده رود بحران زده به حوضه پر آب کارون منتقل می کند؟ فقط با این توجیه که زاینده رود صاحب ندارد!