تاریخ انتشارشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۰
کد مطلب : ۳۸۸۵۱۲
حضور مستمر و به‌موقع نیروهای حفاظتی پاسگاه ویژه منابع طبیعی روانسر مانع از قطع درختان بلوط جنگل‌‌های روستای شبانکاره این شهرستان شد.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ،جنگل‌‌های روستای شبانکاره شهرستان روانسر دارای طبیعت بکری از درختان بلوط و پوشش سبز مخملی گیاهان بهاری خودرویی‌ست که در طول فصول سال پذیرای گردشگران زیادی است.

روانسر را به‌عنوان دروازه ورود به بهشت اورامانات می‌‌شناسند که طی سالیان متمادی قاچاق چوب و تامین زغال از درختان بلوط تبدیل به یکی از مهمترین معضلاتی تهدید‌کننده عمر جنگل‌های بلوط این منطقه شده است.

 تعداد سه دستگاه خودرو سواری ساعت 11 شب گذشته در جنگل‌های شبانکاره روانسر با روشن کردن آتش و در حال قطع کردن درختان بلوط جنگلی بودند که با تماس افراد خیرخواه، نیروهای گشت و مراقبت پاسگاه ویژه حفاظت منابع طبیعی در منطقه در جریان موضوع قرار گرفتند.

نیروهای گشت و مراقبت پاسگاه ویژه حفاظت منابع طبیعی بلافاصله در محل قطع درختان حضور به عمل رساندند و با متخلفان درگیر و از قطع بیشتر درختان جنگلی ممانعت به‌عمل آوردند.

افراد متخلف با در دست داشتن سلاح سرد با نیروهای منابع طبیعی درگیر و با تماس با نیروی انتظامی با کمک دهیار و تعدادی از افراد همیار طبیعت شبانکاره افراد متخلف که 15 نفر بودند، متواری شدند.

این اقدام به‌موقع نیروهای مردمی و منابع طبیعی شماره پلاک خودروها شناسایی و یاداشت شد و موضوع در محل با حضور نیروهای پاسگاه ویژه منابع طبیعی، پاسگاه انتظامی قوری‌قلعه، دهیار روستا و حاضران در محل صورتجلسه و به امضا رسید.

ماده 46 تا 50 قانون اساسی جمهوری اسلامی بر حفاظ و صیانت از منابع طبیعی، جنگل‌ها و محیط زیست تاکید دارد، در ماده 48 قانون حفاظت و بهره‌برداری از منابع طبیعی تصریح شده و در خصوص از بین بردن منابع طبیعی از جمله جنگل‌ها جرم‌انگاری شده است.

مجازات مقرر در قانون مجازات مرتکبیان قاچاق مصوب 1312 تسری داده شده و مجازات مندرج در آن قابل اعمال برای حمل چوب غیرمجاز داخل کشور بوده است که بنا بر صراحت ماده 77 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب 28 دی‌ماه سال 92 قانون مجازات مرتکبان قاچاق مصوب 1312 نسخ شده است.

طبق اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی، حفاظت و نگهداری از محیط زیست وظیفه همگان است و حفظ و نگهداری از این سرمایه ملی تنها وظیفه دولت و نهادها نیست، بلکه این مهم وظیفه‌ای همگانی است که باید در بطن جامعه این فرهنگ نهادینه شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری روانسر در این خصوص، می‌گوئید: پاسگاه ویژه حفاظت منابع طبیعی روانسر روزانه از کامیون‌های حامل چوب بازرسی و کامیون‌های فاقد پروانه حمل چوب را متوقف و برخورد قانونی به‌عمل می‌آورد.

فرزاد خسروی ادامه داد: حمل چوب‌های جنگلی به کلی ممنوع و هیچگونه پروانه حملی صادر نمی‌شود.

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما