تاریخ انتشارجمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۰
کد مطلب : ۳۸۸۴۴۰
نخستین بار پس از فتح خرمشهر، صوت خوش الحان اذان توسط شهید حاج علی گروسی از کرج به گوش رسید و این نوای زیبا، جاودان شد.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ،شکست دشمن در عملیات بزرگ بیت المقدس با توجه به تعداد نیروها، تجهیزات و امکانات رژیم بعث عراق و خطوط پدافندی آن، امری غیر ممکن بود و تمامی قدرت های بزرگ دنیا تلاش می کردند تا پیروزی برای رزمندگان اسلام حاصل نشود.

مسجد جامع خرمشهر پس از گذشت 37 سال هنوزبه یاد ماندنی ترین روزهای مقاومت و ازخود گذشتگی را یادآوری می کند زیرا نخستین تصاویر منتشر شده از شادی و هیاهوی رزمندگان از مسجد جامع این شهر بود.

تاریخ همیشه تلخ نیست؛ پرکشیدن نه تنها همیشه غمناک نیست، بلکه یادآور روزهای غرور آفرینی است که تنها معجزه خداوند می تواند موجب خلق آن باشد. مسجد جامع نیز یادآور نخستین هاست؛ نخستین شادی، نخستین تصاویر و نخستین اذان.

شهید حاج علی گروسی نیز یکی از رزمندگانی بود که از تیپ المهدی به فرماندهی سردارعلی فضلی از ماهدشت کرج وارد دیار خون شد و به همراه جمعی از همرزمان خویش از هیچ کوششی دریغ نکرد و در شکست ناباورانه دشمن سهیم بود.

وی به دلیل داشتن صدایی رسا در دوران جنگ مداحی می کرد و به هنگام اقامه نماز اذان سر می داد و با صوت دل انگیزش عاشقان پروردگار را به ایستادن در مقابل معبود دعوت می کرد.

نبرد سنگین میان رزمندگان اسلام و دشمن صورت گرفت تا اینکه نوای پیروزی در گوش کبوتران نیز طنین انداز شد و آن زمان بود که مداح و مؤذن اعزامی از کرج برای نخستین بار بر قامت برافراشته مسجد جامع خرمشهر اذان آزادی را سر داد و گوش عاشقان فتح و پیروزی را نوازش کرد.

خرمشهر این زمین پهناور، فصل ها، روزها، ماه ها و ساعت های خونینی را پشت سر گذاشت و جوانان زیادی را در دل خود جای داد و خاکش شقایق زار شد اما هنوز نوای نخستین اذان آزادی توسط شهید البرزی در گوش فاتحان این خطه می پیچد.

تندیس مقاومت و ایثار به اسطوره هایی تعلق گرفت که طومار فتنه را پیچیدند و حدیث پایمردی را بر گستره خونین شهر رقم زدند که در میان آن ها شهید گروسی نیز به چشم می خورد.

سرانجام در روز هفتم فروردین ماه سال 65 ساعت 10 صبح، درعملیات والفجر 8  فرق سر مؤذن کرجی، منادی فتح خرمشهر، بر اثر اصابت ترکش دشمن آسیب دید و به کاروان خونین جامگان پیوست.

درست در همان لحظه در شهر کرج، صدای گریه نوزادی میان خانواده اشک شوق را بر دیدگان مادر جاری کرد؛ او کسی نبود جز فرزند شهید گروسی که همزمان با شهادت پدر به این دنیا پا نهاد.

خوشا به حالت که این گونه رسم عاشقی و دلدادگی به معبود را به دیگران آموختی؛ بی شک تاریخ نخستین اذان قرائت شده بر فراز مسجد نیمه جان خرمشهر را فراموش نمی کند و هر جا سخن از فتح و پیروزی به میان آمد نام تو نیز در کنارش می درخشد.

روحت شاد و راهت پر رهرو...

 

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

درسی که از دفاع مقدس نمی‌آموزند!
يکشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۲
گشتیم نبود؛ نگرد نیست!
يکشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۶
گفت‌گویی زیبا بین زن بی حجاب و زن چادری
يکشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۸