تاریخ انتشارپنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۵
کد مطلب : ۳۸۸۲۵۹
دل‌هایشان را پای سفره ضیافت‌الله نشانده‌اند و تن‌هایشان را در میدان کار انداخته‌اند. ۲۰ گروه جهادی این روزها پروژه ای با برکت را اجرا می‌کنند؛ در ۱۵ روستای دورافتاده ۱۵۰ خانه می‌سازند برای محروم‌ترین اقشار تحت پوشش کمیته امداد.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ،بهمن ماه سال ۹۷ کار کلید خورد؛ وقتی قرارگاه جهادی امام رضا (ع) با همکاری قرارگاه محرومیت زدایی سپاه و کمیته امداد امام خمینی (ره) تصمیم گرفت برای محرومان خانه بسازد. مقدمات که مهیا شد از اسفند ماه در ۲ استان کار شروع شد؛ در ۳ استان دیگر کلنگ‌ها از اردیبهشت ماه امسال به زمین خورد. قرار است در هر استان ۳۰ خانه بسازند. مدتی به دلیل سیل و شرایط جوی نامناسب کار به تأخیر خورد اما حالا دیوارهای ۱۵۰ خانه در روستاهای صعب العبور استان‌های ایلام، کرمانشاه، کردستان، چهارمحال و بختیاری و آذربایجان غربی خشت به خشت بالا می‌رود تا رویاهای مطرود رنگ واقعیت بگیرد؛ زندگی تازه برای صاحبان دردهای کهنه. خانه نو می‌کنند خانواده‌های بی سرپرست و محروم و آسیب دیده.

 

یک واحدی‌های ایمن

گروه‌های جهادی چگونه خانه‌ای می‌سازند؟ «احمد غلامحسینی» معاون فنی و عمرانی قرارگاه جهادی امام رضا (ع) به این سؤال پاسخ می‌دهد: «اغلب این خانوارها یا مستأجرند یا خانه‌ای دارند که در حد یک چهاردیواری است. یعنی خانه‌هایی که ازنظر بهداشتی و رفاهی شرایط درستی ندارند. این خانه‌های نامناسب را تخریب کرده‌ایم و به‌جایش خانه‌ای نو می‌سازیم. برای خانوارهایی هم که مستأجرند کمیته امداد تکه زمین‌هایی اختصاص داده است تا خانه بسازیم. تمامی این خانه‌های نوساز، یک واحدی هستند و معمولاً حدود ۵۰ مترمربع مساحت دارند. ازنظر اصول معماری، ایمنی و رفاهی نیز شرایط مناسبی خواهند داشت.»

 

از کار گل تا کار دل!

۳ تا ۵ گروه جهادی در هر استان برای اجرای این پروژه فعالند. هر یک این گروه‌های جهادی نیز ۸ تا ۱۰ نفر عضو دارند. هر کاری هم انجام می‌دهند برای هدفشان که کمک به دیگران و کاهش مشکلات هم‌وطنانشان است؛ از کار گل تا کار دل. «غلامحسینی» می‌گوید: «اغلب کارهای مرتبط با ساخت‌وساز از عهده اعضای گروه‌ها برمی‌آید. برخی اعضا نیز کارهای تخصصی را انجام می‌دهند. برای مثال یک نفر از اعضای گروه که برق‌کار است برق‌کشی چند خانه برعهده می‌گیرد. زمان‌بندی دقیقی هم داریم که هر کاری سروقت انجام شود و ساخت خانه‌ها در هیچ مرحله‌ای معطل نماند.»

و سؤال آخر اینکه خانه‌ها کی تحویل می‌شود؟ و پاسخ: «آخر شهریورماه، ان‌شاءالله».


محرومیت‌زدایی؛ وجب‌به‌وجب!

گروه‌های جهادی که از اقشار مختلف مردم هستند آستین همت بالا زده‌اند و رایگان کار می‌کنند برای محرومیت‌زدایی و ارائه خدمات اجتماعی. قرارگاه جهادی امام رضا (ع) نیز باهدف سازمان‌دهی و پشتیبانی این گروه‌ها در سراسر کشور فعالیت می‌کند؛ خیلی از کارهای زمین‌مانده کشور از همین طریق به سرانجام می‌رسد. این گروه‌های جهادی آباد می‌سازند خشت به خشت و محرومیت‌زدایی می‌کنند وجب‌به‌وجب و با آسیب‌ها و مشکلات می‌جنگند روز به روز.

 

 

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما