تاریخ انتشارپنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۵
کد مطلب : ۳۸۸۱۵۵
جلسه شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولتی شامگاه چهارشنبه با حضور مسؤولان این دو حوزه و بررسی مشکلات بخش خصوصی با بررسی موانع و مشکلات این بخش برگزار شد.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، جلسه شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولتی شامگاه چهارشنبه با حضور مسؤولان این دو حوزه و برای بررسی مشکلات بخش خصوصی برگزار شد.
در این جلسه مباحثی درباره افزایش بهره‌وری و شناسایی درآمدهای جدید مالیاتی به منظور افزایش درآمد مطرح و راه‌کارهایی در این باره مطرح شد.
معاون اقتصادی استاندار زنجان در این جلسه با اشاره به اینکه یکی از موضوعات کمک کننده به بخش خصوصی حذف کاغذبازی و جلوگیری از هدر رفت منابع بوده است، اظهار کرد: باید نسبت به شناسایی و حذف قوانین مزاحم برای افزایش بهره‌وری در حوزه اقتصادی اقدام کنیم.
فرامرز نیک‌سرشت همچنین با تأکید بر شناسایی منابع جدید درآمد مالیاتی بیان کرد: به نظر می‌رسد در این حوزه عدالت در سطح ملی وجود ندارد به همین خاطر فرار مالیاتی را داریم.
وی با تأکید بر ضرورت ایجاد یک تشکل صادراتی تخصصی با مشارکت اتاق بازرگانی و سایر تشکل‌ها افزود: بخش خصوصی سهم قابل توجهی در اشتغال و درآمد ناخالص ملی دارد که باید از این ظرفیت استفاده خوبی به دست آید.

نیک‌سرشت با بیان اینکه برای تکمیل زنجیره تولید نیز باید بخش خصوصی پای کار بیاید، تصریح کرد: امروز شاهد این هستیم که بخشنامه‌های غافلگیر‌کننده، بخش‌های مختلف کشور را درگیر کرده است.

معاون اقتصادی استاندار زنجان در ادامه به بحث استقرار ایستگاه بناب در دفتر گمرک اشاره کرد و افزود: اقدامات اولیه در این حوزه صورت گرفته و مجوز انبار عمومی در این مکان صادر شده است.
وی در ادامه به بحث نارضایتی کشاورزان در خرید گندم نیز اشاره کرد و افزود: قیمت تعیین شده با توجه به هزینه کم است اما آنچه مسلم است باید مصوبات دولت در قیمت رعایت شود، چون نمی‌توانیم اجازه دهیم گندم با هر قیمتی خریداری و قاچاق شود.
نیک‌سرشت همچنین به بحث فرهنگ‌سازی استفاده از بیمه نیز اشاره کرد و گفت: متاسفانه فرهنگ بیمه در کشور وجود ندارد و همه به درستی از این بیمه استفاده نمی‌کنند در حالی که صنعت بیمه درآمد هزینه است.
* پاشنه آشیل اقتصاد کشور مسئله قیمت‌گذاری است
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان نیز در این جلسه به بحث نواقص اقتصاد اشاره کرد و اظهار داشت: پاشنه آشیل اقتصاد کشور مسئله قیمت‌گذاری است.
شهرام طهماسبی با بیان اینکه مبحث قیمت‌گذاری در بهره‌وری بخش‌های اقتصادی موثر است، تصریح کرد: باید دخالت در قیمت را کنار بگذاریم تا عرضه و تقاضا در نظام اقتصادی رویه خود را به روال طبیعی طی کند.
وی با تأکید بر تعریف چرخه‌های کشاورزی در راستای ایجاد فرآیند فرآوری محصولات و تکمیل زنجیره‎‌های تولید برای درآمدزایی فرزندان کشاورزان بیان کرد: باید زمینه‌ای فراهم شود که تولیدات با استاندارد قابل قبولی به بازار عرضه شود.
در ادامه نیز رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی با قیمت خرید تضمینی گندم مخالف است اما این تصمیم‌گیری در شورای اقتصاد اتفاق می‌افتد، اظهار کرد: با توجه به کمتر بودن قیمت از هزینه تمام شده کشاورزان متضرر شده و بنیه آنها تحت تاثیر قرار می‌گیرد.
حسین جعفری در ادامه به مشکلات موجود در حوزه حمل و نقل نهاد‌ه‌ها به زنجان اشاره کرد و گفت: امروز 9 هزار تن نهاده به مقصد زنجان در بنادر مانده و در انتظار سیستم حمل و نقل برای انتقال است
وی تصریح کرد: برای انتقال این نهاده‌ها باید از ۲۳۰ دستگاه کامیون که در اختیار دستگاه‌های اجرایی است، استفاده کنیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان همچنین به رایزنی‌های انجام شده با مسؤولان در حوزه حمل و نقل ریلی اشاره و بیان کرد: درست است که در این زمینه مذاکراتی داشته‌ایم، اما بستر حمل و نقل ریلی ضعیف است و تنها ۲۰۰ واگن وجود دارد که با آن می‌توان محصولات کشاورزی را جابه‌جا کرد.

وی در ادامه گزارشی از وضعیت پرداخت خسارت بیمه‌ای به کشاورزان ارائه کرد و گفت: بیمه کشاورزی زیان‌ده است.

جعفری با اشاره به پرداخت سالانه 11 تا 14 هزار میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی بیان کرد:

 تنها 10 درصد این مبلغ به صندوق بیمه اختصاص پیدا می‌کند که رقم ناچیزی است.

در ادامه نیز مدیر عامل اتحادیه مرغ‌داران استان زنجان با بیان اینکه تلاش استان توزیع 4 هزار مرغ و رفع مشکل در این حوزه بود، اضافه کرد: اما کمبود نهاده‌های دامی مشکلی است که این بخش را تهدید می‌کند.

حصاری با اشاره به اینکه یکی از مشکلات در این حوزه کمبود واکسن است، اضافه کرد: متاسفانه قیمت واکسن از 10 هزار تومانی به 30 هزار تومان افزایش پیدا کرده و برای تهیه آن دچار مشکل هستیم چون کمبود وجود دارد و این در حالی است که با توجه به مسائل زیست محیطی باید در زمان مناسب واکسیناسیون انجام شود.

 

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تفرج یا تبرج
پنجشنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۶
حمـاسـه کربـلا غنی‌ترین سرمایه تربیتی بشـریت