تاریخ انتشارچهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۵
کد مطلب : ۳۸۸۰۹۳
امروز اکران فیلم «دست‌های کوچک خالی» با موضوع کودکان کار و فیلم کوتاه «این خانه مرد دارد» که در ارتباط با مدافعان حرم است با حاشیه‌های بسیاری همراه بود به نوعی که موجب اعتراض بسیاری از متولیان هم شد.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ،صبح امروز طبق دعوت قبلی از سوی شهرداری قرار بود، اکران فیلم «دست‌های کوچک خالی» با موضوع کودکان کار و فیلم کوتاه «این خانه مرد دارد» که در ارتباط با مدافعان حرم است، در سینما بهمن زنجان اکران شود.

اصحاب رسانه و هنرمندان و مدعوین نیز برای تماشای فیلم و مراسم رونمایی به سینما بهمن زنجان مراجعه کردند، اما با درهای بسته سینما بهمن مواجه شدند.

متولیان برگزاری این مراسم علت این امر را مخالفت ارشاد با اکران فیلم عنوان کردند و به همین دلیل مراجعه کنندگان به سینما به صورت اتوبوسی به فرهنگسرای زندگی انتقال پیدا کردند و آئین رونمایی و اکران مستند «دست‌های کوچک خالی» و فیلم کوتاه «این خانه مرد دارد» با حضور شهردار، اعضای شورا و جمعی از مسؤولان هنرمندان و ...  در این محل انجام شد.

شهردار زنجان در این مراسم اظهار کرد: همه کسانی که با تهیه‌کنندگی و همراهی در حرکات فرهنگی در توسعه شهر کمک می‌کنند، در واقع همیار مجموعه شهری هستند.

مسیح‌الله معصومی با بیان اینکه عزم شورای شهر و شهرداری این است که شهر زنجان در زمینه‌های مختلف گام‌های محکم و رو به جلو بردارد، تصریح کرد: یکی از وظایفی که اهتمام جدی داریم که آن را اجرایی کنیم، اجرای علمی طرح‌ها است.

وی با اشاره به اینکه ما تعداد کودکان کار بسیاری را در دنیا داریم، بیان کرد: طبق آمار ارائه شده 60 درصد کودکان کار در قاره آسیا و 30 درصد نیز در آفریقا هستند.

شهردار زنجان با اشاره به اینکه آمارهای ارائه شده بسیار تکان دهنده است، تصریح کرد: همین کار موجب شده است که کودکان از فعالیت‌های اجتماعی و مهمترین موضوع یعنی تحصیل دور شوند.

وی با بیان اینکه موضوع کودک کار مربوط به همه جوامع است، اضافه کرد: باید راه‌کارهای درستی برای جلوگیری از این پدیده که بسیار تاسف‌بار است نیز اندیشیده شود.

*هنرمندان یتیم هستند

عضو شورای شهر زنجان نیز در این جلسه ضمن اشاره به اینکه ما 70 یا 80 متولی فرهنگی در استان داریم که از خوان گسترده این جامعه که با بحران اقتصادی مواجه هستند، تغذیه می‌کنند، گفت: اینها مادران فرهنگی نیستند، بلکه دایه‌های فرهنگی هستند.

امامعلی دادخواه با بیان اینکه امروز کسی پاسخگوی متولیان و هنرمندان نیست و امروز هنرمندان ما یتیم‌تر از کودکان کار هستند، گفت: تاسف بیشتر بنده به مردم شهرمان است که ما در این شهر به این بزرگی یک تالار شهر و یا یک مجموعه فرهنگی نداریم.

وی تصریح کرد: سال گذشته یک میلیارد تومان برای تالار شهر کنار گذاشتیم که قاطی چاله و چوله‌های شهر شد و امسال نیز 7 میلیارد تومان برای این کار کنار گذاشتیم، باز هم خروجی در زیرساخت‌های فرهنگی هزینه خواهد شد یا در چاله چوله‌ها هزینه می‌شود.

عضو شورای شهر زنجان با انتقاد از اینکه چرا باید شهرداری در مراسم‌های مختلف در مقابل ارگان‌های مختلف گردن کج کند، چون خودش محلی ندارد، بیان کرد: در واقع شهرداری همچون سوزنی است که همه را می‌آراید و خودش لباسی بر تن ندارد.

وی با اشاره به اینکه امروز در یک اتفاق بدی شاهد این بودیم که یکی از متولیان فرهنگی در را به روی کودکان کار بست، تصریح کرد: امروز کار به جایی رسیده است که متولیان فرهنگی به جای تشویق هنرمندان برای ساخت فیلم‌ها در موضوعات مختلف در به روی آنها بسته است.

دادخواه با اشاره به مشکلات هنرمندان در گرفتن کمک اندکی از متولیان فرهنگی افزود: با وجود همه مشکلات خوشحالیم که چنین فیلم‌هایی با موضوعات اجتماعی ساخته شده است.

وی در ادامه به بحث کودکان کار نیز اشاره کرد و گفت: کودکان کار کسانی هستند که بهره‌ای از حقوق خود نبرده‌اند.

عضو شورای شهر زنجان با بیان اینکه بحث کودکان کار از جمله دردهای جامعه ماست، تصریح کرد: این کودکان فقر را با تمام وجود چشیده‌اند ولی سربلند هستند و رانت‌خواری نکرده‌اند.

*اکران فیلم موضوعی شهدای حرم

رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری زنجان گفت: دو فیلم امروز اکران می‌شود که یکی از آنها مربوط به شهدای مدافع حرم است که ما همه زندگی خود را به آنها مدیون هستیم.

مریم شعبانی با بیان اینکه فیلم «این خانه مرد دارد» را تقدیم می‌کنیم به همه شهدای مدافع حرم گفت: ما مدیون همه شهدا و خانواده‌های آنها هستیم.

وی تصریح کرد: فیلم دوم یعنی «دست‌های کوچک خالی» هم مربوط به کودکان کار است،که که یک معضلی در جامعه که باید تلاش کنیم رفع شود.
رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری زنجان در ادامه با اشاره به ساخت مستند کودکان کار گفت: این کار ساخته شده تا واقعیت‌های جامعه را منعکس کنیم که واقعیتی است در مورد کودکان کار است.

  1. وی با بیان اینکه ما آمادگی حمایت از فیلمسازان و کارگردان‌های زنجانی هستیم، و ضمن عذرخواهی به دلیل جابه‌جایی مکان نمایش فیلم‌ها، تصریح کرد: امیدوارم با تجهیز این سالن شهرداری دیگر نیازی به سالن‌های دیگر نداشته باشد

*سه کودک زباله‌گرد در زنجان داریم

 

در ادامه نیز مدیرکل امور اجتماعی استانداری زنجان با اشاره به اینکه نگرانی عمده در بحث کودکان کار به خاطر سن آنهاست که آسیب‌پذیر هستند، بیان کرد: باید در این راستا مراقبت لازم از کودکان صورت بگیرد.

مسیح‌الله سلطانی همچنین ضمن تقدیر از مجموعه شهری به خاطر حمایت‌های صورت گرفته در این زمینه بیان کرد: کاش می‌توانستیم که از نظرات بهزیستی نیز در این باره استفاده و بهره ببریم.

وی با اشاره به اینکه به گفته مدیرکل بهزیستی استان ما فقط سه کودک زباله‌گرد در زنجان داریم که در این فیلم فقط آن سه کودک به تصویر کشیده شده است، گفت: خواسته بهزیستی این بود که همه کودکان در محوریت قرار گیرد.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری زنجان با تقدیر از فیلم ساخته شده در ارتباط با کودکان کار بیان کرد: بهتر است که سایر مسائل و موضوعات اجتماعی نیز مورد پایش قرار گرفته و در این زمینه نیز آثاری ساخته شود و ما از این کار استقبال خواهیم کرد.

وی با اشاره به برخی از مسائل و مشکلات اجتماعی موجود در جامعه گفت: ما ادعای نبود مشکلات را نداریم و اتفاقا از آثاری که مسائل را به خوبی نشان دهند استقبال می‌کنیم.

 

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

حمـاسـه کربـلا غنی‌ترین سرمایه تربیتی بشـریت
تفرج یا تبرج
پنجشنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۶
3ماه تلاش برای بهره‌برداری از ماجرای دخترآبی
چهارشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۸
زندگی را مجازی نسازیم!
دوشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۳