تاریخ انتشارسه شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۰
کد مطلب : ۳۸۷۹۴۹
اقدام خداپسندانه اهدای عضو راهی است برای زندگانی دوباره، كاری كه امروز هم مجموعه هماهنگ‌کننده تیم اهدای عضو در آن شريكند هم خانواده‌های اهداكنندگان.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، «31 اردیبهشت‌ماه» در ایران به نام «روز ملی اهدای عضو» نامگذاری شده و هدف از آن نیز آگاهی‌بخشی در مورد این پدیده است.

اهدای عضو عملی انسانی و خیرخواهانه است که می‌تواند نجات‌بخش بیمارانی شود که به دلایلی چون ابتلا به بیماری‌های مختلف یا حوادث غیرمترقبه به اعضا و یا نسوج پیوندی نیاز دارند.

طبق آمار موجود در حال حاضر قریب به 27 هزار نفر در کشور نیازمند پیوند عضو هستند اما به دلیل نبودن عضو کافی برای پیوند روزانه هفت تا 10 نفر از آنها به دلیل نرسیدن به موقع اعضای پیوندی جان خود را از دست می‌دهند.

متاسفانه هر 2 و نیم ساعت یک ایرانی که به دلیل بیماری‌های پیشرفته قلب، ریه، کلیه و کبد در لیست انتظار پیوند عضو است، به دلیل نرسیدن عضو مناسب، جان خود را از دست می‌دهد و این در حالی است که تقریبا معادل همین تعداد موارد مرگ مغزی وجود دارد و بیماران مرگ مغزی می‌توانند اهداکننده عضو باشند و جان بیماران را نجات دهند.

هر مورد مرگ مغزی در صورت اهدای عضو در زمان مناسب می‌تواند جان یک تا 6 نفر را نجات دهد، اما به دلیل ناآشنا بودن عموم مردم به مفهوم غیرقابل نجات بودن بیمار مرگ مغزی و رضایت ندادن به اهدای عضو، نه تنها مورد مرگ مغزی فوت می‌کند بلکه شانس زندگی یک تا 6 ایرانی نیازمند به پیوند عضو نیز از بین می‌رود.

اطلاع‌رسانی و فرهنگسازی در این زمینه می‌تواند موثر باشد به طوری که سال‌های اخیر توجه خاصی شده و نتایجی نیز در برداشته است.

فعالیت انجمن اهدای عضو  در استان‌ها این سالها باعث شده هر سال شاهد رشد اهدای اعضای بیماران مرگ مغزی و هدیه زندگی دوباره به افراد نیازمند به اهدا باشیم.

تصمیم گرفتیم به بهانه روز اهدای عضو، رئیس هماهنگ‌کننده تیم اهدای عضو استان همدان و خانواده مرحوم سید محسن حسینی که تقریباً 20 روز پیش عزیز خود را در اثر مرگ مغزی از دست داده‌اند و ناجی چند بیمار نیازمند شدند را به دفتر خبرگزاری فارس دعوت کنیم.

ابتدا از رئیس هماهنگ‌کننده تیم اهدای عضو استان خواستیم در مورد اهدای عضو و اقداماتی که توسط انجمن در این زمینه صورت گرفته صحبت کند.

مجید حمیدی با بیان اینکه مرگ مغزی از نظر علم پزشکی آینده خوبی ندارد و فردی که دچار این بیماری می‌شود، برگشتی نخواهد داشت اظهار کرد: بیمار مرگ مغزی برگشت دوباره به این دنیا ندارد اما می‌تواند نجات دهنده جان یک تا هشت نفر باشد.

وی با بیان اینکه مقوله پیوند اعضا بیش از صد سال قدمت دارد و به دوران جنگ جهانی برمی‌گردد گفت: پدیده پیوند اعضاء به مرور رشد یافته و از پیوند اعضای کوچک به اعضای حیاتی رسیده است.

رئیس هماهنگ‌کننده تیم اهدای عضو همدان با اشاره به اینکه سابقه پیوند اعضا در کشور ایران به قبل از انقلاب برمی‌گردد و در این این سالها تعدادی قرنیه و کلیه پیوند شد خاطرنشان کرد: مصادف با انقلاب این مقوله کمی محدود شد اما بعد از آن کسانی که دغدغه نیازمندان اهدای عضو داشتند، شروع به رایزنی کرده و اقدامات مهمی انجام دادند.

وی با اشاره به اینکه تلاش‌ در این زمینه منجر به وضع قانون شد خاطرنشان کرد: علاوه بر قانون، مسائل فقهی و شرعی مطرح بود، با مراجع عظام تقلید در مورد اینکه آیا از لحاظ شرعی لازم است از اعضای افراد مرگ مغزی  استفاده شود، رایزنی صورت گرفت که در نهایت منجر به این شد که سال 68 دکتر ایرج فاضل از سرمداران پیوند اعضا استفتائی را از امام(ره) بگیرد.

حمیدی با بیان اینکه آن زمان بر سر این مسئله میان مراجع تقلید اختلاف بود اما امام(ره) موافقت کردند افزود: 31 اردیبهشت‌ماه 68 دو هفته قبل از فوت امام(ره) اهدای اعضای بیماران مرگ مغزی تایید شد.

وی با اشاره به اینکه در مجلس این موضوع مصوب و سال 81 آیین‌نامه اجرایی استفاده از اعضای افرادی که مرگ آنها مسلم شده و دچار مرگ مغزی شده‌اند، به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شد گفت: اوایل روند اهدای عضو بیماران مرگ مغزی بسیار کند بود اما بعد رشد بیشتری یافت.

رئیس هماهنگ‌کننده تیم اهدای عضو همدان ادامه داد: سال 89 وقتی وارد انجمن شدم در طول 9 سال 9 پیوند اعضای بیماران مرگ مغزی در استان انجام شده بود هرچند تلاش زیادی در این زمینه صورت گرفته بود.

وی افزود: متاسفانه آمار اهدای اعضای بیماران مرگ مغزی در کشور پایین است، با وجود آمار تصادفات و مرگ مغزی در ایران که حرف اول را در جهان می‌زند اما آمار پیوند اعضا پایین است.

حمیدی با اشاره به اینکه سال گذشته 16 هزار نفر در اثر تصادفات در کشور جان خود را از دست دادند گفت: 50 درصد از این افراد در صحنه حادثه فوت می‌کنند و 50 درصد یعنی 8 هزار نفر به مراکز درمانی منتقل می‌شوند که یک‌چهارم از مجموع 16 هزار نفر افراد مرگ مغزی و کاندیدای مناسبی برای پیوند اعضا بودند.

وی با بیان اینکه مرگ مغزی تنها به حوادث رانندگی مربوط نمی‌شود و حوادث دیگری نظیر سقوط از ارتفاع و غرق‌شدگی در کشور اتفاق می‌افتد و افرادی دچار مرگ مغزی می‌شوند افزود: حوادث رانندگی درصد بیشتری از آمار مرگ مغزی را شامل می‌شود، متاسفانه هر سال تقریباً  شاهد 4 هزار مرگ مغزی در اثر تصادفات در کشور هستیم.

رئیس هماهنگ‌کننده تیم اهدای عضو استان همدان با اشاره به اینکه سال گذشته 16 هزار نفر در اثر تصادفات فوت کردند که 4 هزار نفر دچار مرگ مغزی شد خاطرنشان کرد: به طور میانگین هر بیمار مرگ مغزی می‌تواند 3 تا 4 عضو به بیماران نیازمند اهدا کند.

رئیس هماهنگ‌کننده تیم اهدای عضو استان همدان با اشاره به اینکه تقریباً 27 هزار نفر برای دریافت عضو در کشور ثبت نام کرده‌اند تاکید کرد: هر فردی که نیازمند اهدای عضو می‌شود یکی از اعضای حیاتی خود را به عللی از دست می‌دهد، متاسفانه این افراد به جز بیماران کلیوی که با شرایط سخت دیالیز زندگی می‌کنند، سرانجامی جز مرگ ندارند.

وی با بیان اینکه یک فرد دیالیزی هزینه‌های زیادی برای دولت و خانواده دارد و بعد از چند سال نیز فوت می‌کند گفت: با بیماری یک فرد دیالیزی تمام خانواده درگیر است، در هفته چند ساعت زیر دستگاه دیالیز می‌رود تا سموم از بدنش دفع شود و در نهایت هم با ضعف بدنی فوت می‌کند.

حمیدی بیان کرد: در هر 10 دقیقه یک نیازمند اهدای عضو پیوندی به دنیا اضافه می‌شود؛ زندگی ماشینی و تغذیه و شرایط شغلی نامناسب زمینه افزایش بیماران نیازمند به پیوند عضو را افزایش می‌دهد.

وی با بیان اینکه بیماری دیابت یکی از علت‌های نابودی کلیه شناخته شده است گفت: روش نادرست زندگی باعث افزایش افراد نیازمند عضو پیوندی می‌شود و باید هشیار بود.

رئیس هماهنگ‌کننده تیم اهدای عضو همدان با اشاره به اینکه گروه انجمن اهدای عضو همدان در دو بخش فعالیت دارد خاطرنشان کرد: گروه اجرایی انجمن بیشتر اقدامات بیمارستانی را انجام می‌دهند، گروهی تمام بیمارستان‌ها را هر روز به صورت تلفنی رصد می‌کنند تا اگر بیماری مرگ مغزی شد از خانواده‌اش به اهدای عضوش رضایت بگیرند.

وی با تاکید به اینکه تمام بیمارستان‌ها طبق قانون موظفند اگر بیماری سطح هوشیاری زیر 5 داشت موضوع را به تیم هماهنگ‌کننده اهدای عضو اطلاع دهند گفت: متوجه شدیم ممکن است به هر دلیلی نیروهای بیمارستانی نخواهند این موضوع را اطلاع دهند پس بازرس تلفنی قرار دادیم تا هر روز صبح با تمام مراکز بیمارستانی که مرکز ویژه مراقبت‌های بیماران و تروما دارند، تماس گرفته و اطلاعاتی را از وجود این بیماران کسب کند.

حمیدی با بیان اینکه در بیمارستان‌ها نیز بازرس هست تا اطلاعاتی از بیماران مرگ مغزی به دست آورد خاطرنشان کرد: قبلاً به بیمار مرگ مغزی فوت شده می‌گفتند و از لحاظ پزشکی گفته می‌شد در هر حال فوت خواهد کرد اما امروزه به این بیماران اهمیت بیشتری داده می‌شود و نه تنها یک پرستار بلکه دو پرستار بربالین او قرار می‌گیرد تا مراقبت بیشتری صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه بیمار مرگ مغزی زمان زیادی زنده نمی‌ماند چراکه با مرگ مغزی مرکز فرماندهی بدن یعنی مغز کاملا تخریب شده و از بین رفته است گفت: مراقبت و معاینه ویژه از بیماران مرگ مغزی باید مورد توجه باشد، چون قانون شرایط سختی را گرفته تا مبادا نفسی به ناحق از انسانی گرفته شود.

رئیس هماهنگ‌کننده تیم اهدای عضو استان همدان با بیان اینکه هرکس در راستای نجات جان انسان قدم بردارد به مثابه نجات خلق آدم است و اگر در گرفتن نفسی از کسی سهم داشته باشد به مثابه هلاکت خلق عالم تاکید کرد: قانون با نکته‌سنجی در حال کنترل بیمار مرگ مغزی است، تمام آزمایش‌های ما نیز برای رد مرگ مغزی بوده تا مبادا اجحافی در حق بیمار صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه اگر مرگ مغزی تشخیص داده شود، قانون تیمی را متشکل از پنج پزشک موظف می‌کند تا 6 بار بیمار را معاینه کند افزود: پزشک اول متخصص جراح مغز و اعصاب است که دو بار بیمار را معاینه می‌کند، گفته‌های دیگر متخصصان نظیر متخصص داخلی، بیهوشی و نماینده پزشکی قانونی باید مرگ مغزی را تایید کند.

رئیس هماهنگ‌کننده تیم اهدای عضو همدان با بیان اینکه در روند درمان بیمار مرگ مغزی، آزمایش‌هایی نسبت به سلامت اعضای بیمار گرفته می‌شود گفت: وقتی از نظر بالینی تشخیص داده شد که بیماری دچار مرگ مغزی شده با خانواده‌اش در مورد اهدای عضو صحبت‌ می‌کنیم.

وی گفت: رضایت‌گیری به صورت علمی پیش می‌رود و خانواده بیمار چه رضایت بدهند و چه نه، برای ما قابل احترام هستند چراکه تحمل از دست دادن عزیز سخت است و ما آنها را درک می‌کنیم.

حمیدی افزود: وقتی فردی دچار مرگ مغزی شود، خانواده‌اش را بر بالین او می‌بریم تا مرتب متوجه علایم حیاتی‌ش باشند، اکثر خانواده‌ها وقتی می‌بینند بیمار آنها وضعیت مناسبی ندارد، می‌پرسند تکلیف چیست و باید چه کار کنیم که ما آنجا برای آنها توضیح می‌دهیم که شرایط اهدای اعضا را دارد.

وی با بیان اینکه خانواده‌ها با پر کردن فرمی رضایت به اهدای عضو می‌دهند گفت: رضایت منوط به این است که تمام اعضای خانواده نظر مثبتی نسبت به اهدای عضو داشته باشند و اگر فردی راضی نباشد تا ماندگاری بیمار مهلت می‌دهیم تا فکر کنند و اگر به نتیجه رسیدند به ما اطلاع دهند و اگرهم مایل نبودند بیمار تا جایی که جواب دهد درمان را می‌گیرد.

رئیس هماهنگ‌کننده تیم اهدای عضو همدان با تاکید به اینکه مرگ مغزی درمانی در دنیا ندارد و باید فرهنگسازی بیشتری صورت گیرد افزود: در مورد اهدای عضو تیم قوی در کشور فعال است که بررسی‌های لازم را انجام می‌دهند، این تیم به سرعت کار تقسیط عضو را انجام می‌دهد.

پیوند اعضا در  همدان نیازمند زیرسازی مناسب

وی تصریح کرد: تقسیط اعضا زمان طلایی دارد و اخیراً حتی وسیله نقلیه جت برای این منظور مورد استفاده قرار گرفته است.

حمیدی با بیان اینکه اعضای بدن انسان باید در زمان خاصی برداشته و پیوند شود گفت: موضوع پیوند بسیار وسیع است و نمی‌توان گفت به فرد خاصی این اعضا را پیوند داد چراکه گروه خونی و در نتیجه گیرنده‌ها متفاوت هستند.

وی ادامه داد: به خاطر اینکه عضوی در عمل پیوند باقی نماند، سایت تقسیط عضو  وزارت بهداشت راه‌اندازی شده و گفته می‌شود تمام نیازمندان نیز در آن ثبت نام کنند، طبق این سایت متناسب با جنس، گروه خونی و اورژانسی بودن بیمار نیازمند تصمیماتی گرفته می‌شود.

رئیس هماهنگ‌کننده تیم اهدای عضو همدان با اشاره به مرگ مغزی وقتی در استان اتفاق می‌افتد، فراخوان و توزیع در کشور صورت می‌گیرد گفت: برای اینکه پیوند اعضا در استان انجام شود باید زیرساخت‌ها فراهم شود و این کار بسیار دشوار است چرا که نیاز به تیم‌های مجهز است.

راه‌اندازی مرکز پیوند کبد غرب کشور

وی با بیان اینکه در حال حاضر پیوند کلیه در دانشگاه علوم پزشکی استان انجام می‌شود و به دنبال این هستیم در غرب کشور پیوند کبد را نیز راه‌اندازی کنیم افزود: زیرسازی در حال انجام است اما متاسفانه تحریم‌ها نیز در روند کار تاثیر گذاشته است.

حمیدی بیان کرد: کشور این اجازه را داد تا اگر بیماری در استان مرگ مغزی می‌شود تیمی در اینجا مستقر شوند و کلیه‌ها به نیازمندان پیوند شود اما برای استان این مهم مقدور نشد چراکه در زمینه پرواز مشکلاتی دارد و تیم‌ها به راحتی نمی‌توانند به استان رفت و آمد کنند.

وی با اشاره به اینکه با یک آمبولانس مجهز و با حضور یک پزشک بیمار مرگ مغزی به تهران منتقل می‌شود تصریح کرد: با اعلام نیاز به کلیه، این اعضا به استان برمی‌گردند تا شاهد پیوند آنها به نیازمندان استان باشیم.

 رئیس هماهنگ‌کننده تیم اهدای عضو استان همدان تاکید کرد: اگر نتوانیم پیوند را در استان انجام دهیم این امکان وجود دارد که افراد نیازمند اورژانسی را به تهران معرفی کنیم تا آنجا کار صورت گیرد.

وی در پاسخ به این مطلب که برخی مدعی‌اند رشوه و نفوذ می‌تواند در این زمینه موثر باشد آن را رد کرد و گفت: البته اگر بیماری در استان شرایط سختی داشته باشد با تهران صحبت می‌کنیم تا پیوند روی او انجام شود اما این رشوه محسوب نمی‌شود.

کلیه به راحتی خرید و فروش می‌شود

حمیدی با بیان اینکه در تهران کمبود کلیه نداریم چراکه به راحتی خرید و فروش می‌شود افزود: سال گذشته یک کلیه در همدان به قیمت 20 میلیون تومان خرید و فروش می‌شد که البته قبلاً 4 میلیون تومان بود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر یک کلیه قریب به 50 میلیون تومان به فروش می‌رسد گفت: فردی وقتی کلیه‌اش را می‌فروشد تصور می‌کند با یک کلیه نیز می‌تواند زندگی کند اما در واقع 50 درصد کارایی بدن خود را از دست داده و با کوچکترین سرماخوردگی و عفونت دچار بیمار شده و دیالیزی و نیازمند کلیه می‌شود.

رئیس هماهنگ‌کننده تیم اهدای عضو استان همدان با بیان اینکه تلاش ما بیان مرگ مغزی به زبان ساده برای تمام افراد جامعه است و باید این موضوع نهادینه شود خاطرنشان کرد: 20 روز پیش مرحوم حسینی دچار مرگ مغزی شد، خانواده آن مرحوم چون آشنایی با این بیماری داشتند به راحتی پذیرفتند تا اعضایش را اهدا کنند اما صحبت برای خانواده‎ای که اطلاعی از این بیماری ندارد، بسیار دشوار است چراکه سخت ترین شرایط روحی را دارد.

حمیدی با بیان اینکه هدف ما کمک به نیازمندان عضو است افزود: اگر بتوانیم تعریف خوبی از مرگ مغزی داشته باشیم، مردم این مسئله را خواهند پذیرفت، مردم ما به نوعدوستی شهره دارند که در سیل اخیر نیز به خوبی ثابت کردند.

وی با بیان اینکه گاهی صحبت‌هایی می‌شود که درست نیست، مثلا گفته می‌شود خانواده‌های اهدای کننده عضو هزینه درمان عزیز خود را نداشتند و به همین دلیل اعضایش را اهدا کرده یا فروختند افزود: در دنیا اهدای عضو رایگان و اهدایی است و هر کشوری هم به سمت خرید و فروش رفته شکست خورده است.

رئیس هماهنگ‌کننده تیم اهدای عضو همدان با اشاره به اینکه خانواده‌های اهداکننده عضو نه ریالی می‌گیرند و نه چشمداشتی به دریافت ریالی دارند بلکه به خاطر کمک و دستگیری از نیازمندان و انجام کار خیر در راه خدا اقدام به اهدای عزیز خود می‌کنند گفت: گیرنده اهدای عضو نیز ریالی برای انجام عمل پرداخت نمی‌کند و تمام هزینه‌ها توسط وزارت بهداشت انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: با وجود تلاش‌هایی که در استان صورت گرفته طی چند سال اخیر تعداد اهدای اعضای بیماران مرگ مغزی رشد چشمگیر داشته، همدان در غرب کشور در زمینه اهدای عضو اقدامات بیشتری انجام داده و هم تعداد رشد بسیار خوبی داشته است.

حمیدی با اشاره به اینکه بارها گفته‌ام امیدوارم هیچگاه شاهد مرگ مغزی هموطنان نباشیم اما وقتی چنین اتفاقی افتاد باید به فکر نیازمندان بود تاکید کرد: با اقدامات صورت گرفته تاکنون خانواده 50 درصد بیماران مرگ مغزی رضایت به اهدای عضو داده‌اند و متاسفانه 50 درصد نیز رضایت نداده‌اند.

تشکیل نخستین شعبه انجمن اهدای عضو

وی با بیان اینکه انجمن اهدای عضو همدان از سال 94 بنا به ضرورت و در راستای اطلاع‌رسانی و آگاهی مردم ایجاد شده است گفت: انجمن اهدای عضو ایرانیان در تهران تشکیل و اولین شعبه آن نیز در استان همدان ایجاد شد.

رئیس هماهنگ‌کننده تیم اهدای عضو همدان با اشاره به اینکه وظایف انجمن اهدای عضو همدان در دو زمینه تعریف می‌شود که یکی آموزش عوامل درمان نظیر پرستاران، پزشکان و کادر اداری بیمارستان است افزود: آموزش دوم در راستای فرهنگسازی بوده که در این زمینه اقدامات زیادی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه استانداری و ادارات در راستای فرهنگ‌سازی کمک‌هایی دارند و می‌طلبد اقدامات بیشتری نیز صورت گیرد گفت: سال 96 اقدام بزرگی انجام شد و به حضور تمام خانواده‌های اهدای عضو استان رفتیم؛ دو بار نیز «جشن نفس» را به پیروی از انجمن اهدای عضو ایرانیان برگزار کردیم.

حمیدی افزود: همدان جزو معدود استان‌هایی بود که دو بار این جشن را برگزار کرد چراکه هزینه‌های زیادی را می‌خواهد.

راه‌اندازی سامانه اهدای عضو

وی با بیان اینکه برای ادارات مختلف کلاس‌های آموزشی زیادی برگزار شده و این آمادگی وجود دارد که همچنان برای هر اداره‌ای اگر بخواهند این کلاس‌ها برگزار شود گفت: سامانه صدور کارت در استان به خصوص شهر همدان راه‌اندازی شده و افراد می‌توانند از این طریق کارت اهدای عضو دریافت کنند.

رئیس هماهنگ‌کننده تیم اهدای عضو همدان گفت: برای تمام شبکه‌های بهداشت و درمان شهرستان‌ها دستگاه صدور کارت خریداری شده و به دنبال این هستیم افراد از طریق ساده‌ترین راه کارت اهدای عضو دریافت کنند.

وی افزود: البته این کارت‌ها ارزش قانونی ندارد چراکه قانون به صراحت اعلام کرده حتی اگر وصیت محضری باشد، اهدای عضو صورت نمی‌گیرند.

حمیدی ادامه داد: تمام این راه ها به این دلیل است که فرد تمایل به اهدای عضو داشته است، در نتیجه باید خانواده رضایت به اهدای اعضای عزیز خود را بدهد.

وی با اشاره به اینکه دریافت کارت اهدای عضو و وصیت می‌تواند در عواطف خانواده تاثیر بگذارد تا اعضای عزیز خود را اهدا کنند خاطرنشان کرد: بررسی‌ها نشان داده 85 درصد از خانواده‌های افرادی که کارت اهدای عضو داشتند، رضایت داده‌اند.

رئیس هماهنگ‌کننده تیم اهدای عضو همدان تأکید کرد: حتی نیاز به گرفتن کارت اهدای عضو نیست و فرد می‌تواند به خانواده خود رضایتش را اعلام کند مانند مرحوم حسینی.

وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی بیشترین کمک را در راستای آموزش و فرهنگ‌سازی اهدای عضو داشته است، البته سعی می‌کنیم اسپانسر نیز در ارائه خدمات به خانواده‌های اهداکننده عضو که نیازمند هستند، جذب کنیم.

حمیدی تاکید کرد: مددکاری خانواده‌های اهدای عضو موضوع مورد توجه است چرا که اکثراً آنها وضعیت مالی خوبی ندارند.

راه‌اندازی قطعه‌ای به نام اهداکنندگان عضو در باغ بهشت

وی با اشاره به اینکه گاهی خانواده‌های اهداکننده عضو مشکلاتی دارند که در حوزه ما نیست گفت: با نمایندگان مجلس رایزنی‌هایی صورت گرفته تا شرایطی فراهم شود تا مشکلاتی از خانواده‌های اهداکننده عضو حل شود.

رئیس هماهنگ‌کننده تیم اهدای عضو همدان بیان کرد: با مسوولان اداره اوقاف استان رایزنی کرده‌ایم تا حد امکان هزینه دفن و کفن اهداکننده‌های عضو در استان رایگان باشد که تا حدودی این اقدام صورت گرفته است.

وی از ایجاد قطعه اهداکنندگان عضو در باغ بهشت ملایر خبر داد و افزود: در بهشت هاجر ملایر قطعه‌ای به نام اهداکنندگان عضو ایجاد شده و در همدان نیز با صحبت‌های صورت گرفته قطعه‌ای به نام «ایثارگران عضو» در باغ بهشت مشخص شده اما هنوز کار انجام شده و نیاز به زیرسازی است.

راه‌اندازی پارک نفس

حمیدی گفت: با سازمان شهرداری در حال مذاکره هستیم تا پارکی به نام «نفس» در همدان ایجاد شود که حتی به دنبال این هستیم در پارک‌ها دیواری به نام «مهربانی» باشد و تصاویری از اهداکنندگان عضو استان نصب شود.

وی خاطرنشان کرد: این اقدامات باعث فرهنگ‌سازی در جامعه خواهد شد و امیدوارم به این مسائل توجه شود.

رئیس هماهنگ‌کننده تیم اهدای عضو همدان با بیان اینکه قبلاً در دنیا در مورد اهدای عضو بیماران مرگ مغزی جبهه می‌گرفتند و می‌گفتند کار جالبی صورت نمی‌گیرد اما بعد متوجه شدند اعضایی که به زیر خاک می‌رود می‌تواند سال‌ها زندگی بخش باشد افزود: جوامع اروپایی بیشترین آمار اهدای عضو را دارند و کشور اسپانیا حرف اول را می‌زند.

وی با بیان اینکه سال گذشته 26 نفر در استان راض  به اهدای عضو شدند و قریب به 100 عضو اهدا شد افزود: هر قلبی سرمایه ملی و صندوقچه جواهراتی است که نمی توان روی آن قیمت گذاشت اما درست نیست به خاطر باورهای غلط آنها را زیر خاک بفرستیم.

حمیدی بیان کرد: امسال دو مورد اهدای عضو در استان صورت گرفت که مرحوم سید محسن حسینی دومین اهداکننده بود که به علت فشار خون بالا و خونریزی مغزی، دچار مرگ مغزی شد و سه عضوش به بیماران نیازمند اهدا شد.

در ادامه همسر مرحوم محسن حسینی از دید مثبت خانواده‌اش به «اهدای عضو» سخن گفت و اظهار کرد: تقریبا 20 روز می‌شود که محسن رفته است، او در روستایمان ـ حیدره قاضی‌خان ـ کشاورزی می‌کرد، به کارش علاقمند بود، کسب روزی حلال را مهمتر از هر چیزی می‌دانست، از رفتنش دلتنگم اما کار خیری که برایش انجام داده‌ام آرامم می‌کند.

قبل از مرگ گفته بود علاقه‌مند به اهدای عضو است

آذر قاضی‌خانی ادامه داد: ساعت 9 صبح نهم اردیبهشت محسن از خواب بیدار شد و گفت حالت تهوع دارد، دیدم حال خوشی نداشت، به حیاط رفت تا آبی به صورتش بزند اما ناگهان تشنج کرد و افتاد.

وی با بیان اینکه همسرم سابقه تشنج داشت و سالی یکبار دچار آن می‌شد خاطرنشان کرد: ترسیده بودم، بلافاصله تماس گرفتم و از خانه بهداشت آمدند و فشارش را گرفتند؛ گفتند بالاست، به بیمارستان که منتقل شد خبر دادند مرگ مغزی شده است.

همسر مرحوم محسن حسینی با اشاره به اینکه بچه‌ها را صدا زدم و گفتم چنین اتفاقی افتاده است گفت: یادم آمد که قبلاً گفته بودم دلش می‌خواهد اگر از دنیا رفت اعضایش اهدا شود، بنابراین به تصمیمش احترام گذاشتم و این اتفاق رخ داد.

وی اظهار کرد: همسرم در مورد مرگ مغزی خوب آگاه بود و می‌گفت اگر روزی دچار این نوع مرگ شدم اعضای بدنم را اهدا کنید، به وصیتش عمل کردیم، هرچند بار رفتنش حال خوشی نداریم اما از اینکه به چند نفر زندگی بخشیده است، حس خوبی دارم.

قاضی‌خانی با بیان اینکه همه او را به خوبی و نیکی می‌شناختند گفت: امروز حالم دلم آن قدر خوب است که وصیت کرده‌ام اگر روزی من هم به مرگ مغزی از دنیا رفتم، اعضای بدنم را اهدا کنند.

پسر مرحوم حسینی نیز با بیان اینکه قبلا در مورد اهدای عضو شنیده بودم و می‌دانستم مردم می‌توانند کارت اهدای عضو دریافت کنند اظهار‌کرد: وقتی پدرم دچار مرگ مغزی شد، پزشکان شرایط را به خوبی شرح دادند و گفتند که دیگر او زنده نمی‌شود، با وصیتی که از پدر داشتیم تمام اعضای خانواده رضایت به اهدای اعضایش دادیم.

سید علی حسینی ادامه داد: راستش وقتی رضایت دادم اول شک داشتم چراکه گذشتن از عزیز سخت است، با خود می‌گفتم آیا کار درستی انجام دادیم یا نه؟ اما وقتی شنیدم عمل موفقیت‌آمیز بوده و اعضایش به بیماران اهدا شده و آنها از مرگ نجات یافته‌اند مطمئن شدم که کار ارزشمندی بود.

وی ادامه داد: به خانواده‌هایی که عزیز آنها دچار مرگ مغزی شده‌اند می‌گویم که یک بیمار مرگ مغزی بیشتر از دو هفته نمی‌تواند زنده بماند پس چه بهتر که باقیات الصالحاتی برایش فراهم کنیم.

مُبلغ اهدای عضو شده‌ام

پسر مرحوم حسینی با بیان اینکه اهدای اعضای عزیز سخت است اما مطمئن بودم که پدرم خود راضی است که اعضایش به نیازمندان هدیه شود و کار نیکی صورت گیرد افزود: پدرم به کسی آزاری نرساند، حتی در مراسم تشییع جنازه‌اش همه آمدند چون همه دوستش داشتند.

وی با تاکید به اینکه هرجا می‌روم در مورد اهدای عضو صحبت می‌کنم، به نوعی مبلغ شده‌ام و مردم باید بیشتر در مورد این بیماری بدانند گفت: امروز با صحبت‌ها و اقدامی که برای پدرم انجام دادیم نه تنها اهالی روستای قاضی‌خانی در مورد اهمیت اهدای عضو می‌دانند بلکه  در محل کارم که تهران است افرادی از این مسئله آگاه شده‌اند.

اهدای عضو اقدامی خداپسندانه در حفظ زندگی انسان‌ها است، فرصتی دوباره برای زیستن که نویدبخش ضرباهنگ خوش زندگی به بیماران و خانواده‌های آنهاست و امید به فردایی بهتر را در وجود آنها باور می‌سازد.

 

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

درسی که از دفاع مقدس نمی‌آموزند!
يکشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۲
گشتیم نبود؛ نگرد نیست!
يکشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۶
گفت‌گویی زیبا بین زن بی حجاب و زن چادری
يکشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۸