کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

سیاست‌های کلی جمعیت، مظلوم‌ترین و مغفول‌ترین سیاست‌های کشور

31 ارديبهشت 1398 ساعت 17:50

مدیرکل ثبت‌احوال استان یزد سیاست‌های کلی جمعیت را علیرغم ابلاغ و تأکید مقام معظم رهبری، مظلوم‌ترین و مغفول‌ترین سیاست‌های کشور دانست.


به گزارش بلاغ،محمدعلی مکرمی در گفتگو با خبرنگار  با اشاره به مهم‌ترین مفاد سیاست‌های کلی جمعیت، گفت: ترویج و نهادینه‌سازی سبک زندگی اسلامی‌ایرانی، ارتقاء امید به زندگی، تأمین سلامت و تغذیه سالم جمعیت و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، فرهنگ‌سازی برای تکریم سالمندان، توانمندسازی جمعیت در سن کار، باز توزیع فضایی و جغرافیایی جمعیت، حفظ و جذب جمعیت در روستاها و مناطق مرزی و کم تراکم و ایجاد مراکز جدید جمعیتی، مدیریت مهاجرت به داخل و خارج، تشویق ایرانیان خارج از کشور برای حضور و سرمایه‌گذاری، ارتقاء وفاق و همگرایی اجتماعی و رصد مستمر سیاست‌های جمعیتی، از مهم‌ترین مفاد سیاست‌های کلی جمعیت قلمداد می‌شود.

وی افزود: در شرایط کنونی، پنج سال از ابلاغ قانونی سیاست‌های کلی جمعیت و مطالبه اصلاح سیاست تحدید نسل و تأکید بر ضرورت عزم ملی همه نهادهای نظام ‌اسلامی مبنی ‌بر ارتقای الگوی فرزند آوری و تکثیر نسل می‌گذرد؛ اما با نهایت تأسف بر اساس اعلام کارشناسان جمعیت‌شناسی و جمعیت پژوه ملی و بین‌المللی، بحران تحولات جمعیتی و سونامی سالمندی ایران در حال شکل‌گیری است.

مدیرکل ثبت‌احوال استان با اشاره به سیر نزولی نرخ باروری در کشور، اظهار داشت: میانگین نرخ باروری کشور در سال ۱۳۶۵ حدود ۶/۵ فرزند به ازای هر زن بود که در حال حاضر این عدد با حدود ۱/۸ فرزند به ازای هر زن پایین‌ترین نرخ باروری جهان اسلام است.

مکرمی تصریح کرد: نرخ رشد جمعیت ایران از ۳/۹ درصد در سال ۱۳۶۵ به ۱/۲۴ درصد در سال ۱۳۹۵ سقوط کرده که با توجه به روند تحولات کنونی جمعیت، تداوم سیر کاهش نرخ رشد جمعیت بدیهی و قطعی است.

این مقام مسئول با تأکید بر اهمیت ایدئولوژیک و استراتژیک مقوله راهبردی تحولات جمعیت در آینده نظام تمدن ساز جمهوری اسلامی ایران، خاطرنشان کرد: همه نهادهای نظام اسلامی در مسیر تحقق اهداف کلان سیاست‌های مغفول جمعیت با جدیت و بسیج همه امکانات خود و با قید دقت و سرعت به رسالت ملی و قانونی خود در دو ساحت اجرا و نظارت عمل نمایند.

گفتنی است پس از ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت از سوی مقام معظم رهبری در سی‌ام اردیبهشت ۱۳۹۳، به پیشنهاد سازمان ثبت‌احوال کشور و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، این روز به‌عنوان روز ملی جمعیت در تقویم رسمی کشور به ثبت رسید.


کد مطلب: 387932

آدرس مطلب :
http://www.bloghnews.com/news/387932/سیاست-های-کلی-جمعیت-مظلوم-ترین-مغفول-ترین-کشور

بلاغ نیوز
  http://www.bloghnews.com