تاریخ انتشاردوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۰
کد مطلب : ۳۸۷۸۱۷
رئیس پلیس فتا استان البرز با اشاره به کلاهبرداری از طریق سایت های خرید و فروش کالا گفت: شهروندان هنگام استفاده از سایت هایی مانند دیوار و شیپور مراقب باشند.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ،سرهنگ محمد اقبالی، رئیس پلیس فتا استان البرز با اشاره به گسترش سایت‌های تبلیغات اینترنتی مانند دیوار، شیپور و غیره برای خرید و فروش کالاهای مختلف دست دوم گفت: افراد سودجویی هستند که با سوءاستفاده از شهروندان در این سایت ها اقدام به کلاهبرداری با ترفندهای مختلف می کنند.

رئیس پلیس فتا استان البرز بیان کرد: شهروندانی که از سایت های دارای نماد الکترونیکی خرید می کنند، هنگام پرداخت وجه از درگاه اصلی اقدام به تراکنش کنند و از پرداخت بیعانه در هر شرایطی خودداری کرده و تحقیقات لازم در خصوص اصالت و کیفیت کالا را انجام دهند.

وی عنوان کرد: با گسترش فضای مجازی عده ای فرصت طلب با هدف کلاهبرداری از مردم در شبکه های اجتماعی و برخی سایت ها اقدام به درج آگهی های کاذب برای فروش اجناس خود می کنند که پلیس فتا سایت های متخلف را شناسایی می کند و با آن ها برخورد قانونی می شود.

سرهنگ اقبالی مطرح کرد: کلاهبرداران در برخی مواقع نیز اقدام به عرضه محصولات دست دوم و بی کیفیت می کنند که کاربران را به سمت درگاه های جعلی سوق داده و مبادرت به سرقت اطلاعات بانکی و در نهایت اقدام به کلاهبرداری و برداشت غیرمجاز می کنند.

رئیس پلیس فتا استان البرز افزود: سوء استفاده کنندگان در نقش فروشنده ظاهر شده و پس از تماس خریداران برای خرید کالا، از آن ها درخواست می کنند مبلغی را جهت رزرو کالای مورد نظر واریز کند و علاوه بر عدم خرید و فروش اجناس، فرد کلاهبردار تماس های فرد خریدار را نیز پاسخ نمی دهد.

وی در خصوص روش دیگری برای کلاهبرداری از طریق سایت های خرید و فروش یادآور شد: کلاهبرداران در نقش خریدار ظاهر شده و پس از تماس با فروشنده برای واریز مبلغ کالا درخواست اطلاعات کارت بانکی فروشنده (رمز دوم، cvv2 و تاریخ انقضای کارت) را می کنند و پس از دریافت تمام اطلاعات، اقدام به برداشت غیر مجاز از حساب فرد مورد نظر می کنند.

به گفته سرهنگ اقبالی، آگهی هایی مانند درخواست مشارکت در سرمایه گذاری، فروش خودرو با قیمت پایین تر از بازار و خرید و فروش کالا به صورت عمده ترفند روش دیگر کلاهبرداری مجازی است که کاربران باید مراقب باشند.

رئیس پلیس فتا استان البرز تأکید کرد: شهروندان هنگام انجام معامله تا حد امکان از دریافت چک های تضمینی، رمزدار و ... خودداری کرده و یا قبل از انجام معامله چک های فوق را از بانک های مربوطه استعلام و از اصالت آن اطمینان حاصل کنند و در صورت مواجه با موارد مشکوک‌، آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir اطلاع دهند.

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما