تاریخ انتشاردوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۰
کد مطلب : ۳۸۷۸۰۶
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی گفت: میزان مشارکت اقتصادی بانوان در استان مرکزی پایین‌تر از نرم کشوری است که باید تدابیر ویژه‌ای در این خصوص اندیشیده شود.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ،بهروز اکرمی صبح امروز در نشست کارگروه تخصصی بانوان و خانواده استان مرکزی با اشاره به برگزاری آیین تجلیل از زنان مفاخر استان در خرداد ماه اظهار داشت: بخش عظیمی از مفاخر کشور برخاسته از استان مرکزی هستند که در این میان زنان مفاخر استان نیز حرف‌های زیادی برای گفتن دارند.

وی افزود: با توجه به اینکه در حوزه زنان در استان مفاخری برخاسته‌اند و قابل اعتنا بودند فلذا اکنون هم می‌توان از ظرفیت بانوان نیز بهره‌گیری کرد و این مهم نشان از توانمندی‌های بانوان سرزمین است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی با اشاره به میزان ورودی زنان در دانشگاه‌ها نیز بیان کرد: در کشور میزان ورودی دختران در دانشگاه‌ها متغیر بین ۳۵ تا ۶۵ درصد است واین در حالی است که این میزان در استان ۴۵ درصد و متفاوت از نرم کشوری است.

اکرمی میزان مشارکت اقتصادی زنان در استان را پایین‌تر از نرم کشوری عنوان کرد و گفت: میزان مشارکت اقتصادی بانوان در سطح کشور ۱۴.۹ درصد و در استان ۸.۱ درصد است که با توجه به نقش کمرنگ بانوان در این خصوص باید اقدامات ویژه‌ای در راستای افزایش نرخ مشارکت زنان انجام داد.

وی با بیان اینکه به لحاظ پست‌های مدیریتی زنان، استان مرکزی جزء ۵ استان برتر کشور است، بیان کرد: در زمینه کاهش آسیب‌های اجتماعی اقدامات موثری صورت گرفته که از جمله می‌توان به آموزش‌های پیش از ازدواج که به صورت تقریبی در استان الزامی شده اشاره کرد چرا که این مهم در کاهش نرخ طلاق تاثیرگذار است.
اکرمی بر اولویت‌بندی مسائل زنان استان تاکید کرد و گفت: باید اولویت اشتغال، آسیب‌های اجتماعی، مشارکت اقتصادی زنان، میزان زنان سرپرست خانوار و ... بر اساس اولویت مطرح  و به صورت بخشی لحاظ شود و در تصمیمات کلان کشور تدابیر ویژه‌ای در این خصوص اندیشیده شود.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری عنوان کرد: جامعه متعادل، جامعه‌ای است که زنان و مردان در کنار هم و در جایگاه خود مسئولیت‌های خود را ایفا کنند.
اکرمی تصریح کرد: در سطح ملی باید سه مقوله ایجاد فهم مشترک، تعریف واحد از مسائل زنان و اقدام هماهنگ و پرهیز از موازی کاری ارائه داد و سناریو طراحی کرد.
وی ادامه داد: مسائل زنان، مسائل ثابتی نیستند و در گذر زمان  متفاوت بروز می‌کند و مرتفع کردن مشکلات زنان با نگاه متفاوت، نیازمند راهکارهای ویژه در سطح ملی است.
اکرمی با بیان اینکه برای داشتن جامعه خوب، باید حال بانوان جامعه خوب باشد، افزود: خروجی تمامی کارگروه‌ها  در دستگاه‌های اجرایی نیازمند طرح‌هایی است که بر اساس وضعیت استان‌ها، نقش اقتصادی، تربیتی و اجتماعی بانوان باز تعریف شود و این مهم باید در سطح ملی عملیاتی شود.

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما