تاریخ انتشاردوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۱
کد مطلب : ۳۸۷۷۱۱
مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران گفت: با توجه به شرایط مساعد تولید، در صورتی که از قاچاق دام جلوگیری شود، حداکثر باید ۱۰ درصد نیاز گوشت قرمز از طریق واردات تامین شود.
۰
plusresetminus
عرضه دام به بازار 70 درصد افزایش یافته است
به گزارش بلاغ،  سعید سلطانی از افزایش عرضه دام سبک خبر داد و گفت: طبق روال معمول در سال‌هایی که با ترسالی روبرو هستیم، میزان زاد و ولد دام و احتمال دو قلوزایی دام افزایش می‌یابد.
وی افزود: با توجه به بارندگی‌های مناسب و مستمر در سال زراعی جدید، عشایر در تامین علوفه مورد نیاز دام‌های خود به سبب شرایط مساعد مراتع مشکلی ندارند که درنهایت این امر بر افزایش عرضه دام تاثیرگذار است.
این مسئول ادامه داد: با توجه به آنکه مصرف علوفه دام عشایر وابسته به مراتع است، از این رو شرایط مساعد مراتع ناشی از بارندگی‌های اخیر موجب شده است تا بخشی از نیاز دامداران به واردات خوراک کاهش یابد.
به گفته سلطانی، کاهش تقاضای واردات نهاده‌های دامی بر شکسته شدن قیمت و تعادل بازار تاثیرگذار بوده است.
سلطانی با ‌اشاره به اینکه بیش از ۹۰ درصد گوشت مورد نیاز از منابع داخل تامین می‌شود، بیان کرد: با توجه به شرایط مساعد تولید، در صورتی که از قاچاق دام جلوگیری شود، حداکثر باید ۱۰ درصد نیاز گوشت قرمز از طریق واردات تامین شود.
رئیس ‌سازمان امور عشایر کشور هم از افزایش عرضه دام عشایر از اواخر خرداد خبر داد و گفت: با توجه به بارندگی‌های اخیر و عرضه مناسب دام، قیمت گوشت قرمز تا حدودی در بازار کاهش یافته است به طوری که قیمت هر کیلو لاشه با کاهش شش هزار تومانی ۹۰ تا ۹۶ هزار تومان عرضه می‌شود.
کرمعلی قندالی افزود: شرایط مساعد علوفه در مراتع و استفاده عشایر از علوفه رایگان بر کاهش قیمت تمام شده دام تاثیر بسزایی داشته است.
وی مجموع دام عشایر را ۲۴ میلیون راس اعلام کرد و گفت: براساس آمار سالانه ۱۰ میلیون راس از سوی عشایر به بازار عرضه می‌شود.
رئیس‌سازمان امور عشایر درباره تاثیر سیل اخیر بر تلفات دام عنوان کرد: در سیل اخیر تنها یک درصد کل دام عشایر از بین رفت که این امر بر میزان عرضه و قیمت دام در بازار تاثیر چندانی ندارد.
همچنین رئیس ‌شورای تامین‌کنندگان دام کشور با ‌اشاره به افزایش ۷۰ درصدی عرضه دام نسبت به مدت مشابه سال قبل در بازار افزود: با توجه به افزایش زایش‌های تولید پاییز، زمستان و بهار امسال کمبودی در عرضه دام نداریم.
منصور پوریان خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط مساعد مراتع ناشی از بارش‌های اخیر، عرضه دام از لحاظ وزنی در شرایط مناسبی قرار دارد. این در حالی است که سال گذشته به سبب خشکسالی‌های اخیر با محدودیت‌هایی در عرضه روبرو بودیم.
وی از ازدیاد عرضه دام در ماه‌های آتی خبر داد و گفت: با وجود شرایط مناسب علوفه در مراتع، پیش‌بینی می‌شود که عرضه دام از سوی عشایر در خرداد و تیر به اوج خود برسد که قطعا این امر در شکسته شدن قیمت و ثبات بازار تاثیرگذار خواهد بود.
منبع : باشگاه خبرنگاران
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما