تاریخ انتشاريکشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۰
کد مطلب : ۳۸۷۶۴۴
هفتمین دور گفت‌وگوی آسیای مرکزی و ژاپن با حضور وزرای خارجه کشورهای منطقه و ژاپن در شهر «دوشنبه» برگزار شد.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ،در دوشنبه، هفتمین دور گفت‌وگوی آسیای مرکزی و ژاپن با حضور وزرای خارجه کشورهای منطقه و ژاپن امروز در شهر «دوشنبه» برگزار شد.

در مراسم پیش از برگزاری این نشست وزرای امور خارجه کشورهای آسیای مرکزی و ژاپن با رئیس جمهور تاجیکستان دیدار و در رابطه با مسائل مربوط به همکاری‌های متقابل گفت‌و‌گو و تبادل نظر کردند.

مراسم رسمی هفتمین نشست وزرای امور خارجه کشورهای آسیای مرکزی و ژاپن توسط «سراج الدین مهرالدین» وزیر امور خارجه تاجیکستان برگزار شد.

وی در سخنانی در ابتدای این نشست گفت: این نشست در پانزدهمین سال ایجاد گفت‌وگوی آسیای مرکزی و ژاپن برگزار می‌شود و از اهمیت زیادی برخوردار است.

مهرالدین تصریح کرد: تاجیکستان و همچنین تمام کشورهای آسیای مرکزی خواستار تعامل و همکاری منطقه‌ای و همچنین تقویت روابط در تمامی زمینه‌ها با ژاپن می‌باشند.

وی اضافه کرد: بخصوص در شرایط کنونی که تهدیدات و چالش‌های گوناگون از جمله چالش‌های امنیتی برای امنیت بین المللی و منطقه‌ای از جمله آسیای مرکزی بیشتر شده ضرورت تعاملات و همکاری هم در سطح منطقه‌ای و هم در سطح کشورهای آسیای مرکزی با طرف‌های خارجی از جمله با ژاپن از اهمیت زیاد برخوردار می‌باشد.

مهرالدین تاکید کرد: تاجیکستان چه در سطح دوجانبه و چه در سطح منطقه‌ای تلاش‌های لازم برای تعمیق و گسترش تعاملات و همکاری‌ها با ژاپن در زمینه‌ها و ابعاد مختلف را پیگیری می‌کند.

وی افزود: بخصوص طی سفر رسمی 3-5 اکتبر سال 2018 میلادی رئیس جمهور تاجیکستان به ژاپن و دیدار با مقامات عالی این کشور زمینه‌های جدید همکاری تعیین شد و دوشنبه امیدوار به گسترش روابط دوستانه با ژاپن می‌باشد.

مهرالدین گفت: طی ریاست دوره‌ای تاجیکستان چندین نشست آسیای مرکزی و ژاپن هم در دوشنبه و هم در «توکیو» برگزار شد که مسائل مورد علاقه طرفین مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که این نشست زمینه‌های تعاملات و همکاری‌های بیشتر کشورهای منطقه با ژاپن را فراهم کند.

«تارو کنو» وزیر امور خارجه ژاپن ضمن سخنرانی خود با تشکر و قدردانی از تلاش‌های تاجیکستان برای تقویت همکاری‌های منطقه‌ای اعلام کرد: توکیو برای گسترش  همکاری‌ها با کشورهای آسیای مرکزی آماده طرح  پیشنهادات جدید در زمینه‌های مختلف از جمله اقتصادی و تجاری می‌باشد.

وی تصریح کرد: برای ژاپن ثبات و امنیت آسیای مرکزی از اهمیت بالایی برخوردار است و به این دلیل آماده گسترش مناسبات چه در سطح دوجانبه و چه در سطح منطقه‌ای با کشورهای آسیای مرکزی می‌باشیم.

«بیبوت آتامقولاف» وزیر امور خارجه قزاقستان اظهار داشت: برای این کشور روابط با ژاپن به عنوان یک کشور دارای ثبات سیاسی، اقتصادی و پیشرفت فناوری اهمیت قابل توجهی دارد.

وی گفت: ژاپن از جمله کشورهای فعال خارجی است که به همگرایی کشورهای آسیای مرکزی تاکید می‌کند و برای کمک به ارتقاء سطح تعاملات در داخل آسیای مرکزی همیشه آمادگی نشان می‌دهد.

وزیر خارجه قزاقستان با اظهار آمادگی کشورش برای حمایت از تلاش‌های کشورهای آسیای مرکزی با ژاپن ابراز امیدواری کرد که نشست امروز دوشنبه افق‌های جدیدی را برای گسترش و توسعه تعاملات فی‌مابین فراهم خواهد کرد.

«چنگیز ایدربیک اف» وزیر امور خارجه قرقیزستان نیز گفت: کشورهای آسیای مرکزی خواستار ثبات و امنیت و تعاملات بیشتر در تمامی زمینه‌ها بوده و در این راستا از حمایت‌های کشورهای خارجی از جمله ژاپن استقبال می‌کنند.

وی ابراز امیدواری کرد که با برگزاری نشست امروز دوشنبه سطح تعاملات میان کشورهای آسیای مرکزی و ژاپن وارد مرحله جدیدی خواهد شد.

«عبدالعزیز کامل اف» وزیر امور خارجه ازبکستان نیز تلاش‌های توکیو برای گسترش همکاری با آسیای مرکزی را قابل قدردانی توصیف کرد و گفت: ژاپن به عنوان یک کشور پیشرفته مورد توجه منطقه آسیای مرکزی قرار دارد و ازبکستان آماده است توسعه روابط خود با ژاپن را هم در سطح دوجانبه و هم در سطح منطقه ای دنبال کند.

«وفا حاجی اف» معاون وزیر امور خارجه ترکمنستان نیز با استقبال از همکاری‌های میان منطقه با ژاپن اظهار داشت: ترکمنستان خواستار توسعه و گسترش همگرایی منطقه‌ای از جمله رشد روابط اقتصادی و تجاری میان کشورهای منطقه و ژاپن است.

وی ابراز داشت: اعتمادسازی و حمایت متقابل از ابتکارات یکدیگر برای گسترش همکاری‌ها مهم خواهد بود.

حاجی اف ابراز امیدواری کرد که در نتیجه مذاکرات امروز زمینه‌های جدید همکاری میان منطقه و ژاپن فراهم خواهد شد.

سپس وزرای امور خارجه کشورهای آسیای مرکزی و ژاپن پشت درهای بسته به بررسی موضوعات دستور نشست امروز پرداختند.

در سال 2004 میلادی ژاپن مبتکر همکاریهای خود با آسیای مرکزی تحت عنوان «گفت‌وگوی آسیای مرکزی و ژاپن» شد.

به طور عمده موضوعاتی که امروز وزرای امور خارجه کشورهای آسیای مرکزی و ژاپن قرار دادند در 3 جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 در جلسه اول همکاری‌های کشورهای آسیای مرکزی و ژاپن در زمینه توریسم مورد بررسی قرار گرفت. جلسه دوم تحت عنوان «آسیای مرکزی و ژاپن، همکاری‌ها در زمینه‌های تجاری، سرمایه گذرای و توسعه» بود و جلسه سوم «امنیت و همکاری‌های منطقه‌ای در آسیای مرکزی» نام داشت.

«صلاح الدین ربانی» وزیر امور  خارجه افغانستان در جلسه گفت و گوی آسیای مرکزی و ژاپن تحت عنوان  «امنیت و همکاری های منطقه ای در آسیای مرکزی»  شرکت و سخنرانی کرد.

وی در سخنانی خواستار همکاری های کشورهای همسایه در زمینه های مختلف و بخصوص مبارزه با چالش های امنیتی شد.

وزیر امور خارجه افغانستان همکاری های کشورهای آسیای مرکزی و ژاپن را به نفع تامین ثبات و امنیت در افغانستان ارزیابی کرد.

ربانی در بخش دیگری خواستار مساعدت در برقراری صلح و ثبات در افغانستان شد.

در پایان نشست دوشنبه وزرای امور خارجه نشست مطبوعاتی برگزار کردند و سند نهایی اعلامیه مشترک هفتمین نشست وزرای امور خارجه گفت‌وگوی آسیای مرکزی و ژاپن را به امضا رساندند.

 

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

حمـاسـه کربـلا غنی‌ترین سرمایه تربیتی بشـریت
تفرج یا تبرج
پنجشنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۶
3ماه تلاش برای بهره‌برداری از ماجرای دخترآبی
چهارشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۸
زندگی را مجازی نسازیم!
دوشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۳