تاریخ انتشارشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۵
کد مطلب : ۳۸۷۴۵۲
رئیس هیات مدیره انجمن صنفی شرکت‌های آبیاری همدان با بیان اینکه با وجود پرداخت مالیات خرید لوله و پمپ و تجهیزات اتصالات از سوی انجمن اما امور مالیاتی استان به اشتباه نسبت به صدور برگه تشخیص اقدام کرده است گفت: همین موضوع برای ما دردسرساز شده تا جایی که دستور به توقیف اموال را داده‌اند.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ،انجمن صنفی شرکت‌های آبیاری استان از سال 1380 در راستای استفاده بهینه از آب در سیستم‌های آبیاری فعالیت خود را آغاز کرده و هم‌اکنون دارای 85 شرکت در این زمینه است اما این شرکت‌ها از ابتدای سال 1390 دچار مشکل مالیاتی شدند.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی شرکت‌های آبیاری استان همدان در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس با اشاره به فعالیت انجمن صنفی با عضویت 85 شرکت اظهار کرد: اکثریت اعضای این شرکت‌ها از قشر ضعیف کشور هستند چراکه به دلیل سختی کار افراد سرمایه‌دار و مرفه وارد صنف ما نمی‌شوند.

صفت‌الله مرادی با اشاره به اینکه انجمن صنفی شرکت‌های آبیاری استان از ابتدا برای سازمان جهاد کشاورزی کار کرده است ادامه داد: فعالیت این انجمن از سال 80 آغاز شده و تا سال 94 هیچ موقع امور مالیاتی با شرکت‌های آبیاری مشکلی نداشت؛ اما از ابتدای سال 90 به دلیل مشکلات امور مالیاتی روی فعالیت شرکت‌های انجمن آبیاری دست گذاشته است.

وی با اشاره به اینکه سال 94 در ستاد تسهیل مشکل شرکت‌های آبیاری مطرح شد بیان کرد: در این سال اداره امور مالیاتی خطاب به سازمان جهاد کشاورزی عنوان کرد حدود 100 میلیارد تومان در زمینه آبیاری نوین هزینه شده اما چرا مالیات مبلغ پرداخت نشده است؟!

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی شرکت‌های آبیاری همدان افزود: جهاد کشاورزی موضوع مطرح شده از سوی اداره امور مالیاتی را به ما اطلاع نداد تا توضیح درستی ارائه دهیم که توجیه شوند زیرا مالیات خرید لوله و پمپ و تجهیزات اتصالات پرداخت شده بود.

وی ادامه داد: کارکنان اداره امور مالیاتی پرونده را بررسی و اطلاعات و آمار را استخراج کردند اما از آن جا که نسبت به ماهیت پروژه‌ها توجیه نبودند برگه‌های تشخیص را به ناحق صادر کردند.

مرادی با بیان اینکه برای اصلاح برگه تشخیص مالیاتی وقت و انرژی بسیار زیادی گذاشتیم بیان کرد: برای حل مشکل اعضای انجمن دو بار هم به ستاد تسهیل رفتیم، استاندار وقت کمک‌هایی انجام داد اما با تغییر استاندار و مدیرکل امور مالیاتی استان شرایط به گونه‌ای شده که با وجود پیگیری‌ها تمام نتایج پیگیری‌ها از بین رفته است.

وی با بیان اینکه موضوع را از طریق نماینده ولی فقیه در استان، دفتر نمایندگان مردم در مجلس، دیوان محاسبات، بازرسی و... پیگیری انجام شد افزود: پس از پیگیری فراوان در تاریخ 23 اسفند 97 امور مالیاتی مکاتبه‌ای با تمام بانک‌ها انجام داده و تمام حساب‌های شرکت‌ها و افراد مرتبط با آنها را مسدود کرده است.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی شرکت‌های آبیاری استان همدان با بیان اینکه اداره امور مالیاتی مکاتباتی هم با اداره ثبت اسناد و املاک انجام داده و تمام دارایی‌ها شرکت و اعضای آن توقیف کرده است تصریح کرد: مکاتباتی هم با راهنمایی و رانندگی داشته تا خودرو و ماشین‌آلات اعضای هیات مدیره و سهامداران توقیف شود، باید بگویم با این وضعیت زندگی ما مختل شده است.

وی گفت: موضوع مهم این است که هیچ گونه ارزش افزوده‌ای به این شرکت پرداخت نشده و اسناد و مکاتبات هم موجود است، با این حال اداره امور مالیاتی برگه تشخیص را صادر کرده و در اغلب موارد نیز این برگه قطعی شده است.

مرادی با بیان اینکه در حال حاضر موضوع مهم برای ما بحث ارزش افزوده است یادآور شد: از سال 90 تا 94 ارزش افزوده ما حدود یک‌میلیارد و 400 میلیون تومان شده و متاسفانه درآمد اغلب شرکت‌های ما نیز به حداقل ممکن رسیده و اکثریت اعضا در بیکاری به سر می‌برند.

وی با بیان اینکه حدود 150 هزار هکتار آبیاری تحت فشار در استان اجرا شده که تمام این مساحت به دست شرکت‌های عضو این انجمن انجام شده است افزود: 200 هزار هکتار مطالعه و طراحی انجام شده که حاصل تلاش همکار‌ان این انجمن است.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی شرکت‌های آبیاری استان همدان در رابطه با نحوه پرداخت کمک بلاعوض دولتی افزود: دولت برای هر هکتار سیستم آبیاری بارانی مبلغ 84,000,000 ریال و برای آبیاری قطره‌ای 130,000,000 ریال و برای آبیاری کم فشار 58,000,000 ریال پرداخت می‌کند که در این صورت باید تمام عوارض قانونی را هم پرداخت کند.

وی تاکید کرد: به طور مثال در قانون برای هر فرد 45 هزار و 500 تومان یارانه پرداخت می‌شود و از این مبلغ مالیات کسر نمی‌شود اما وقتی مردم برای خرید می‌روند، ارزش افزوده پرداخت می‌کنند؛ سازمان جهاد کشاورزی از ما خدمات می‌خرد اما ارزش افزوده نداده است چراکه می‌گویند این پول یارانه است.

مرادی با تاکید بر اینکه یارانه به حساب جهاد کشاورزی واریز می‌شود و جهاد کشاورزی این یارانه را پرداخت می‌کند، پس باید ارزش افزوده پرداخت کند بیان کرد: تا سال 94 که اداره امور مالیاتی روی پرونده شرکت‌های آبیاری ارزش افزوده پرداخت نشده است، دست نگذاشته بوده و سازمان جهاد کشاورزی هم یک ریال ارزش افزوده به ما پرداخت نکرده اما از سال 95 به بعد در تمام پروژه‌ها ارزش افزوده به شرکت‌ها پرداخت شده و به امور مالیاتی هم پرداخت شده است.

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما