واکنش بانک مرکزی به شرایط غیرقانونی بانک‌ها:

فقط یک ضامن یا یارانه زوجین برای وام ازدواج کافی است

تاریخ انتشارجمعه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۳
کد مطلب : ۳۸۶۴۵۰
درحالی که طبق قانون بانک‌ها باید وام ۳۰ میلیونی ازدواج را با یک ضامن به زوجین پرداخت کنند، گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد برخی از بانک‌ها دو یا سه کارمند رسمی دولت را برای ضمانت درخواست می‌کنند.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هریک از زوج‌ها در سال 1398 بالغ بر 300 میلیون (300/000/000) ریال با دوره بازپرداخت پنج‌ساله با اخذ یک ضامن معتبر و سفته است. بانک مرکزی می‌تواند یارانه پرداختی به اشخاص را به‌عنوان تضمین در این زمینه بپذیرد.
هرچند وام 30 میلیونی در شرایط فعلی اقتصاد کشور و گرانی لحظه‌ای کالاها نمی‌تواند گره‌گشای ازدواج جوانان باشد ولی بازهم برای زوجین اهمیت دارد.
در هفته‌های اخیر بسیاری از جوانان که به منظور دریافت وام ازدواج راهی شعب بانکی شده‌اند با بخشنامه‌های عجیب و غریبی رو به رو شده‌اند که کار را برای دریافت وام 30 میلیونی ازدواج سخت کرده است.
نکته مهم و شاید اولین سنگ پیش پای جوانان برای دریافت وام ازدواج تعداد ضامن‌هایی است که بانک‌ها به انتخاب خودشان تعیین کرده‌اند.
برخی از بانک‌ها دو ضامن کارمند رسمی دولت و برخی دیگر سه ضامن از هر یک از زوجین می‌خواهند این درحالی است که طبق مصوبه مجلس وام 30 میلیونی باید با دوره بازپرداخت پنج‌ساله و اخذ یک ضامن معتبر و سفته پرداخت شود. البته مجلس این را هم مصوب کرده که اگر زوجین ضامن کارمند نداشته باشند، یارانه پرداختی را بعنوان ضمانت در بانک قرار دهند.
با این حال بانک‌ها کار خودشان را می‌کنند و ضوابط باب میل خود را برای پرداخت وام ازدواج تعیین کرده‌اند. یکی از بانک‌ها گواهی اشتغال به کار زوجین را شرط پرداخت وام ازدواج اعلام کرده است!
سؤال اینجاست اگر زوجی شاغل نباشد نمی‌تواند از این بانک وام ازدواج بگیرد؟ یا اگر شغل آزاد داشته باشد از کدام سازمان باید گواهی اشتغال به کار دریافت کند؟
مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی درباره سخت‌گیری‌های بانک‌ها برای پرداخت وام ازدواج گفت: بانک مرکزی متن مصوب قانون را به تمامی بانک‌ها ابلاغ کرده است. حتی تاکید کرده‌ایم که یا یک ضامن معتبر یا یارانه زوجین را قبول کنید.
میرمحمد صادقی افزود:‌ شاید بانک‌ها به دلیل افزایش رقم وام ازدواج، شرایط ضمانت این وام را سفت و سخت کرده‌اند تا از بازپرداخت اقساط مطمئن شوند ولی بانک مرکزی به آنها تاکید کرده یک ضامن را قبول کنید.
وی درباره اقدام برخی از بانک‌ها برای دریافت گواهی اشتغال به کار از زوجین در زمان پرداخت وام ازدواج هم گفت: اگر بانکی گواهی اشتغال به کار دریافت کند دیگر نیازی نیست که از متقاضیان بخواهد ضامن کارمند رسمی را معرفی کنند. گفتنی است باتوجه به وضعیت اقتصادی و شرایط سخت جوانان برای ازدواج، مجلس در بررسی بودجه امسال تصویب کرد که وام ازدواج از 15 میلیون تومان به 30 میلیون تومان افزایش یابد.
در بند (الف) تبصره (16) لایحه بودجه 98 آمده است: به‌منظور حمایت از ازدواج جوانان، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است از محل پس‌انداز و جاری قرض‌الحسنه سیستم بانکی، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به زوج‌هایی که تاریخ عقد ازدواج آنها بعد از 1396/1/1 است و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند، با اولویت نخست پرداخت کند.
منبع : خبرگزاری تسنیم
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما