تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۳
کد مطلب : ۳۸۶۱۴۱
سفیر چین در انگلیس پایبندی آمریکا و روسیه را به پیمان نیرو‌های هسته‌ای میان برد خواستار شد و دو طرف را به گفتگو درباره این توافق دعوت کرد.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ،لیو شیائومینگ، سفیر چین در انگلیس، آمریکا و روسیه را به تلاش برای حل و فصل درست اختلافات خود از طریق رایزنی‌های سازنده و پایبندی به پیمان نیرو‌های هسته‌ای میان برد دعوت کرد.او در مطلبی که در روزنامه فاینشنال تایمز انگلیس منتشر کرد، تصمیم آمریکا را برای خروج از پیمان نیرو‌های هسته‌ای میان‌برد اشتباه دانست. به گفته وی، این پیمان که در سال ۱۹۸۷ میان واشنگتن و مسکو برای محدود کردن رقابت تسلیحاتی دو کشور امضا شد، نقش مثبتی در چشم‌انداز صلح در جهان ایفا می‌کند.

سفیر چین در انگلیس گفت آمریکا موشک‌های میان‌برد چین را به عنوان بهانه خود برای چنین تصمیمی اعلام می‌کند. وی تاکید کرد این تلاش برای محکوم کردن چین ناپذیرفتنی و بی‌پایه و اساس است. وی با یادآوری این مسئله که همه موشک‌های زمینی میان‌برد و کوتاه‌برد چین به مرز‌های این کشور فرستاده شده است، گفت چین برای توسعه صلح متعهد شده است و بیشترین محدودیت‌ها را در توسعه نیرو‌های راهبردی دارد. چین برعکس آمریکا آشکارا با اصل استفاده نکردن از تسلیحات هسته‌ای خود در اولین قدم، موافق است.

این دیپلمات تاکید کرد پیمان نیرو‌های هسته‌ای میان برد به جای آنکه رها شود باید تقویت شود. نقل و انتقالات احتمالی موشک می‌تواند به ثبات راهبردی جهان لطمه وارد کند و موجب تنش‌های منطقه و آسیب به کنترل تسلیحات در سطح جهان شود.

آمریکا و روسیه به عنوان دو کشوری که ۹۲ درصد از ۱۴ هزار و ۵۰۰ کلاهک هسته‌ای جهان را در اختیار دارند به تازگی از تصمیم خود برای خروج از این پیمان خبر دادند.

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما